By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

8 tajemství perfektní postavy

Nutriční experti odhalili svoje tipy na rychlé a zdravé hubnutí. Následujte je spolu s BoBo Vibe!

Základní informace o hubnutí zná každý: zdravě jíst, dopovat se superfoods a hodně cvičit. Tak a teď se vraťme zpátky do reality a doby pokušení, rozptýlení a ztráty motivace. Výsledkem nám bude jediné: hubnutí zase až tak snadné není! I když se na první pohled zdá, že pohyb je klíčem k úspěchu, ve skutečnosti se tajemství perfektního těla skrývá v kuchyni. Proto jsme dali dohromady nejlepší tipy odborníků na výživu, se kterými se snadno připravíte na plavkovou sezónu!

 

tajemstvi dieta

@fitlifegirlss

tajemstvi dieta

Dlouhé hodiny v posilovně, doma pak dvě večeře a nakonec ještě tabulka čokolády… kdo by tento scénář důvěrně neznal. Zakladatelka Delicious-Knowledge.com, Alexandra Caspero, v tom má jasno: „Pokud vaše tělo není zvyklé na pohyb a vy hned od začátku takzvaně přepálíte trénink, bude po vás chtít víc energie v podobě jídla (a tedy kalorií). Proto pokud si doma po posilovně dáte jen salát, je jasné, že za hodinku bude vaše tělo vyžadovat další a další porci. A nakonec skončíte s výčitkami svědomí nad balením gumových medvídků. „Navíc nedávná studie zjistila, že pouze cvičení samo o sobě k hubnutí nestačí. Váš trénink bude účinný jen v případě, že ho doplníte správnou životosprávnou. „Pokud chcete shodit 5 kilo, prvních pár dní se zaměřte hlavně na zdravé jídlo,“ dodává Alexandra „Přidejte do jídelníčku více zeleniny, ovoce a jezte pravidelně. To pro začátek k nastartování správného metabolismu stačí. Cvičení přidáte později.“

tajemstvi dieta

Zeptejte se sami sebe hned na začátku: Co je vaše největší slabost? „Protože pokud si život neumíte představit třeba bez čokolády, kterou jíte každý den, měli byste v tom i nadále pokračovat,“ říká odbornice na výživu Janet Brill „To rozhodně neznamená, že tabulku čokolády budete i nadále moci sníst na posezení, ale rozhodně není dobré odpírat tělu něco, na co je zvyklé!“ Vyberte si proto ze svých dietních hříchů jen jednu věc a předem určené množství za týden, které máte povoleno sníst. Uvidíte, že nakonec vám čokoládové orgie ani chybět nebudou.

tajemstvi dieta

„Čím větší jídla máte na výběr, tím víc dietních chyb, které zpomalí proces hubnutí, můžete udělat,“ tvrdí Manuel Villacorta, zakladatel Whole Body Reboot. „Tím, že jednu svačinu vyměníte za smoothie, rozhodně nic nezkazíte. Vlastně právě naopak!“ Ale pozor… není smoothie jako smothie. Dbejte na to, aby v tom vašem byl v rovnováze poměr ovoce a zeleniny, zdravých tuků (jako je například avokádo), chia nebo lněných semínek a vody. Rozhodně se vyhněte slazeným ingrediencím v podobě cukru nebo medu. Naopak třeba borůvky nebo maliny výrazně zvýší funkci vašeho metabolismu.

tajemstvi dieta

Kolik je optimální kalorický příjem? Nebojte si zavolat na pomoc mobilní aplikace. Například aplikace KalorickeTabulky.cz funguje v operačních systémech Android a iOS a má i vlastní webové stránky. Jejím autorem je Tomáš Pětivoký a jedná se o jedinou českou aplikaci v této oblasti. „Aby aplikace ukazovala relevantní údaje, musíte vyplnit svou výšku, současnou a cílovou hmotnost,“ vysvětluje Tomáš „Na základě těchto informací se nastaví váš optimální energetický příjem (v kcal nebo v kJ) spolu s vyváženým poměrem sacharidů, tuků a bílkovin.“ Bonusem je i přehledný jídelníček na každý den.

tajemstvi dieta

„Moje kamarádky vždycky hledají v nápojovém lístku ty nejméně kalorické koktejly, ale podle mého názoru je daleko lepší dát si skleničku nebo dvě kvalitního vína,“ naznačuje Michelle Shepherd, majitelka Westcoast Nutrition. Jedna z posledních studií na Harvardu dokonce dokázala, že ženy, které si čas od času dají skleničku vína, mají větší šanci na zhubnutí než ty, které abstinují. Deci nebo dvě červeného vína je každopádně lepším řešením než například koktejl Mojito, který obsahuje 312 kalorií.

tajemstvi dieta

„Mnoho přátel se mi svěřilo, že nehubnou přesto, že jedí velice zdravé jídlo,“ vypráví Manuel Villacorta „Moje odpověď je jednoduchá: pokud objem jídla (i když zdravého) na vašem talíři roste, můžete počítat i s tím, že poroste váš objem pasu.“ Zapomeňte na to, že můžete sníst něčeho neomezeně jen proto, že je to zdravé. Skvělým příkladem je třeba avokádo, které obsahuje sice zdravé tuky, ale přesto bychom ho neměli jíst víc jak jedno nebo dvě týdně. Ideálním řešením je konzumovat spíše menší porce, víckrát denně. Zároveň pomalu žvýkat, protože náš mozek si včas uvědomí, že už vlastně nemáme hlad.

tajemstvi dieta

Jednou z největších chyb, které ženy dělají, je snažit se držet tréninkové nebo dietní tempo se svou drahou polovičkou. V zásadě platí pravidlo, že muži to mají při shazování kil trošku snazší. Jedním z důvodů je například to, že o hubnutí nevědí tolik jako my 🙂 Zároveň místa, kde se nám a jim ukládá tuk, se většinou různí. Ale největší výhodou je jejich metabolismus – funguje totiž mnohdy rychleji než ten ženský. Proto pokud si manžel dá k večeři „dietní křidélka v barbecue omáčce“, vy rozhodně vsaďte na variantu kuřecích prsou na přírodní způsob.

tajemstvi dieta

„Je důležitější být vytrvalý, než být dokonalý,“ říká Tori Holthaus, zakladatelka YES! Nutrition. „Aby nedošlo k vyhoření a k celkové ztrátě motivace, dovolte sobě i svému tělu udělat si čas od času den volna.“ Den volna od pití vody s citrónem (což mimochodem po ránu pomáhá nastartovat váš trávicí systém), ovocných smoothie k svačině (které dokonale zasytí) nebo nakrájené zeleniny s česnekovým jogurtem k druhé večeři (skvělý způsob, jak zaměstnat večer ruce při sledování televize). Stanovte si cíle, kterých lze dosáhnout… například ten, že místo brambůrek si k televizi vezmete jablko. Ale když bude chuť na brambůrky, svět se taky nezboří 🙂

 

LUCIE
JANOTOVÁ

zakladatelka Bobovibe
Zdroje: instagram

Vydáno: 7.7.2016 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:


 Wishlist