By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

Změna perspektivy

PŘEČTĚTE SI ČLÁNEK KOUČKY A HR SPECIALISTKY ZUZANY

Nízké sebevědomí a nedůvěra v sebe sama snižuje šanci na úspěch. Změna perspektivy vám pomůže zvýšit sebevědomí a dosáhnout vašeho cíle. Jak na to?

 

 qwww

Včera jsem si s mojí kadeřnicí povídala o situacích, kdy musíme o něco žádat a jsme tak v nevýhodné pozici. Tedy konkrétně jsme probírali hledání zaměstnání anebo v jejím případě hledání kadeřnictví, se kterým by mohla spolupracovat.

Několik desítek let zpátky, když ještě byla mladinká a měla malé dítě, z hodiny na hodinu skončila spolupráci v kadeřnictví. Uvědomila si, že nemá práci, partnera a na krku hladové malé dítě. Musela rychle konat a navázat spolupráci s jiným. V té době bez internetu to znamenalo buď napsat inzerát do novin nebo si osobně projít salony a zeptat se, zda-li nehledají kadeřnici. Druhá varianta byla určitě rychlejší, ale i efektivnější. Bohužel, v jejím vnímaní také i strašně ponižující. Jak mi sama řekla: “Připadala jsem si, jako kdybych žebrala na ulici.”

V tu chvíli jsem jí do toho vstoupila a řekla, že i na takovéto situace se dá dívat úplně z jiné perspektivy. Můžeme se postavit do role, kde nejsme žadatelem, ale s druhou stranou vytvoříme rovnocenný partnerský vztah.

Jak to udělat? Třeba takhle:

Kadeřnictví: “Dobrý den, jak vám můžeme pomoct?”

Hledající kadeřnice: “Dobrý den, hledám kadeřnictví, se kterým bych chtěla spolupracovat a tak jsem se přišla podívat i k vám. Máte to tady moc hezké a cítím se tady dobře. Ráda bych navázala spolupráci. ”

U této situace se vždy nabízejí dvě možnosti řešení – buď vám spolupráci nabídnou, nebo ne. Jsou to ty samé dvě možnosti, jako byste přišla a zeptala se, jestli nehledají kadeřnici. Rozdíl je ale ve vašem přístupu a sebevědomí. Moje kadeřnice (i když normálně sebevědomá a komunikativní osoba) sama sebe postavila do role oběti a nesebevědomého žadatele, který působí na lidi nejistě a tudíž šance, že s ní bude chtít někdo spolupracovat, je poměrně nízká.

Se změnou perspektivy se z vás stane sebevědomý člověk nabízející pomoc a spolupráci druhé straně a tudíž šance, že ji navážete nebo práci získáte, se zvyšuje. Vaše energie je úplně jiná a tu lidi v okolí určitě vnímají, i když si to neuvědomují.

Co z tohoto příběhu vyplývá? Když o něco žádáte, zkuste postavit celou situaci na hlavu a podívejte se na ní pozitivně. Co chcete, aby vám do života přinesla? Jakého chcete dosáhnout výsledku? Co nabízíte?

Vyšlete ven tu správnou energii. A přidejte úsměv, který dodá celé situaci autenticitu.

njh

ZUZANA
FIANTOKOVÁ


Zdroje:

Vydáno: 27.11.2018 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:

  • foto uvodni Každý z nás se může někdy cítit nešťastný, frustrovaný, bez energie, nepochopený, nemilovaný. Občas se v životě dostaneme do stavu, se kterým si sami nedokážeme úplně poradit. Ráda říkám, že si každý někdy potřebuje udělat „generální úklid v duši“. Tedy otevřít šuplíky negativních[číst více]
  •   Léto je tu a plavková sezona zahájena. Proto jsme zapátrala u našich oblíbených značek a našla ty nejstylovější jednodílné plavky, které letos slaví velký návrat. Za nás totiž mohou být rozhodně víc sexy než dvoudílné bikiny. Najděte si takové, které[číst více]
  •   Módní návrháři odprezentovali své kolekce pro podzim a zimu 2019 již letos na jaře, ale jak je budeme nosit, je práce právě módních influencerů. Proto jsme podle našich oblíbených „Instagram girls” vybraly 5 trendů, které rozhodně stojí za to[číst více]

 Wishlist