By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

Změna perspektivy

PŘEČTĚTE SI ČLÁNEK KOUČKY A HR SPECIALISTKY ZUZANY

Nízké sebevědomí a nedůvěra v sebe sama snižuje šanci na úspěch. Změna perspektivy vám pomůže zvýšit sebevědomí a dosáhnout vašeho cíle. Jak na to?

 

 qwww

Včera jsem si s mojí kadeřnicí povídala o situacích, kdy musíme o něco žádat a jsme tak v nevýhodné pozici. Tedy konkrétně jsme probírali hledání zaměstnání anebo v jejím případě hledání kadeřnictví, se kterým by mohla spolupracovat.

Několik desítek let zpátky, když ještě byla mladinká a měla malé dítě, z hodiny na hodinu skončila spolupráci v kadeřnictví. Uvědomila si, že nemá práci, partnera a na krku hladové malé dítě. Musela rychle konat a navázat spolupráci s jiným. V té době bez internetu to znamenalo buď napsat inzerát do novin nebo si osobně projít salony a zeptat se, zda-li nehledají kadeřnici. Druhá varianta byla určitě rychlejší, ale i efektivnější. Bohužel, v jejím vnímaní také i strašně ponižující. Jak mi sama řekla: “Připadala jsem si, jako kdybych žebrala na ulici.”

V tu chvíli jsem jí do toho vstoupila a řekla, že i na takovéto situace se dá dívat úplně z jiné perspektivy. Můžeme se postavit do role, kde nejsme žadatelem, ale s druhou stranou vytvoříme rovnocenný partnerský vztah.

Jak to udělat? Třeba takhle:

Kadeřnictví: “Dobrý den, jak vám můžeme pomoct?”

Hledající kadeřnice: “Dobrý den, hledám kadeřnictví, se kterým bych chtěla spolupracovat a tak jsem se přišla podívat i k vám. Máte to tady moc hezké a cítím se tady dobře. Ráda bych navázala spolupráci. ”

U této situace se vždy nabízejí dvě možnosti řešení – buď vám spolupráci nabídnou, nebo ne. Jsou to ty samé dvě možnosti, jako byste přišla a zeptala se, jestli nehledají kadeřnici. Rozdíl je ale ve vašem přístupu a sebevědomí. Moje kadeřnice (i když normálně sebevědomá a komunikativní osoba) sama sebe postavila do role oběti a nesebevědomého žadatele, který působí na lidi nejistě a tudíž šance, že s ní bude chtít někdo spolupracovat, je poměrně nízká.

Se změnou perspektivy se z vás stane sebevědomý člověk nabízející pomoc a spolupráci druhé straně a tudíž šance, že ji navážete nebo práci získáte, se zvyšuje. Vaše energie je úplně jiná a tu lidi v okolí určitě vnímají, i když si to neuvědomují.

Co z tohoto příběhu vyplývá? Když o něco žádáte, zkuste postavit celou situaci na hlavu a podívejte se na ní pozitivně. Co chcete, aby vám do života přinesla? Jakého chcete dosáhnout výsledku? Co nabízíte?

Vyšlete ven tu správnou energii. A přidejte úsměv, který dodá celé situaci autenticitu.

njh

ZUZANA
FIANTOKOVÁ


Zdroje:

Vydáno: 27.11.2018 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:

  • prani novy rok uvodni „Rok 2015 mi přinesl tak jako každému občas starosti, občas radosti… Ale hlavně nejhezčí titulní postavu ze všech muzikálů, her i filmů. A to syna Tadeáše😊✌, takže pro mě bude navždy tenhle rok zásadní. A co bych přála sobě i všem Vašim čtenářkám? Aby byly šťastné! Protože každý šťastný člověk je zdravý, spokojený doma[číst více]
  • Ať už Halloween slavíte nebo ne, čas od času není na škodu užít si trochu zábavy v masce! Proto jsme zapátraly v minulosti a našly 8 skvělých kostýmů, které můžete vyzkoušet se svojí drahou polovičkou. Při troše fantazie vás to[číst více]
  • L’Oréal Česká republika již popatnácté ocenil tři nadané vědkyně pomocí lokálního CSR projektu L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě. Letos se porota složená ze zástupců Akademie věd ČR, UNESCO a společnosti L’Oréal rozhodla podpořit trojici výzkumnic z oblasti medicíny, fyziologie a[číst více]

 Wishlist