By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

Změna perspektivy

PŘEČTĚTE SI ČLÁNEK KOUČKY A HR SPECIALISTKY ZUZANY

Nízké sebevědomí a nedůvěra v sebe sama snižuje šanci na úspěch. Změna perspektivy vám pomůže zvýšit sebevědomí a dosáhnout vašeho cíle. Jak na to?

 

 qwww

Včera jsem si s mojí kadeřnicí povídala o situacích, kdy musíme o něco žádat a jsme tak v nevýhodné pozici. Tedy konkrétně jsme probírali hledání zaměstnání anebo v jejím případě hledání kadeřnictví, se kterým by mohla spolupracovat.

Několik desítek let zpátky, když ještě byla mladinká a měla malé dítě, z hodiny na hodinu skončila spolupráci v kadeřnictví. Uvědomila si, že nemá práci, partnera a na krku hladové malé dítě. Musela rychle konat a navázat spolupráci s jiným. V té době bez internetu to znamenalo buď napsat inzerát do novin nebo si osobně projít salony a zeptat se, zda-li nehledají kadeřnici. Druhá varianta byla určitě rychlejší, ale i efektivnější. Bohužel, v jejím vnímaní také i strašně ponižující. Jak mi sama řekla: “Připadala jsem si, jako kdybych žebrala na ulici.”

V tu chvíli jsem jí do toho vstoupila a řekla, že i na takovéto situace se dá dívat úplně z jiné perspektivy. Můžeme se postavit do role, kde nejsme žadatelem, ale s druhou stranou vytvoříme rovnocenný partnerský vztah.

Jak to udělat? Třeba takhle:

Kadeřnictví: “Dobrý den, jak vám můžeme pomoct?”

Hledající kadeřnice: “Dobrý den, hledám kadeřnictví, se kterým bych chtěla spolupracovat a tak jsem se přišla podívat i k vám. Máte to tady moc hezké a cítím se tady dobře. Ráda bych navázala spolupráci. ”

U této situace se vždy nabízejí dvě možnosti řešení – buď vám spolupráci nabídnou, nebo ne. Jsou to ty samé dvě možnosti, jako byste přišla a zeptala se, jestli nehledají kadeřnici. Rozdíl je ale ve vašem přístupu a sebevědomí. Moje kadeřnice (i když normálně sebevědomá a komunikativní osoba) sama sebe postavila do role oběti a nesebevědomého žadatele, který působí na lidi nejistě a tudíž šance, že s ní bude chtít někdo spolupracovat, je poměrně nízká.

Se změnou perspektivy se z vás stane sebevědomý člověk nabízející pomoc a spolupráci druhé straně a tudíž šance, že ji navážete nebo práci získáte, se zvyšuje. Vaše energie je úplně jiná a tu lidi v okolí určitě vnímají, i když si to neuvědomují.

Co z tohoto příběhu vyplývá? Když o něco žádáte, zkuste postavit celou situaci na hlavu a podívejte se na ní pozitivně. Co chcete, aby vám do života přinesla? Jakého chcete dosáhnout výsledku? Co nabízíte?

Vyšlete ven tu správnou energii. A přidejte úsměv, který dodá celé situaci autenticitu.

njh

ZUZANA
FIANTOKOVÁ


Zdroje:

Vydáno: 27.11.2018 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:

  •     S Evou máme společného poměrně hodně. A vášeň pro krásné šperky je určitě jeden z našich hlavních koníčků! Většina našich schůzek tak začíná tím, že si vzájemně chválíme nové prstýnky, náramky nebo náušnice 🙂 A pak jíme sladkosti[číst více]
  •   17. listopad je každoročně Světový den předčasně narozených dětí (World Prematurity Day). Každý rok se 15 milionů dětí narodí předčasně. Znamená to, že každé desáté dítě, každá desátá rodina ve vašem okolí, procházím obrovským traumatem. Porodit bez komplikací zdravé[číst více]
  • Láska prochází žaludkem, to je známá pravda. Tak připravte na Valentýna svému miláčkovi třeba romantickou snídani do postele. Ale netravte v kuchyni moc času, ať zbyde nějaký také na tu lásku 😊 Proto přinášíme recepty na rychlovky se 100% výsledkem. Valentýnské[číst více]

 Wishlist