By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

Vyhlašujeme ekorevoluci plastu

Moře není nekonečné, aneb proč jsem dnes do volné myčky přihodila i obal od vietnamského take-away.

Většina z nás má ve svém portfoliu nejkrásnějších a nejromantičtějších vzpomínek moře. Ať už nezapomenutelný rozhovor s nohama v písku při západu slunce, oběd v rybářské vesničce ve Španělsku nebo plavání s mořskými želvami; takových „pohledů“ mých přátel i mě samé bych vyjmenovala desítky. A přeci jeho život všichni společně ohrožujeme. Podle posledního odhadu bude za 30 let v moři víc plastů než ryb. Proč? Protože plast je nerozložitelný a dokonce i po svém rozkladu existuje v jedovatých mikročástečkách. Ve světě jeho produkce stále stoupá. A na vině je západní, tedy přesně ten „náš“ svět.

 

Snímek obrazovky 2017-08-23 v 9.32.11

 

 

Od 50. let jsme ho vyprodukovali 8,3 miliard tun. Z toho 4/5 skončilo na skládkách, v přírodě nebo oceánech. Plast přitom ohrožuje téměř celé spektrum mořského života, od těch největších savců, kteří se jím mohou zadusit, přes ptáky, kteří kvůli obsahu plastových částí v žaludku umírají hlady až po plankton, otrávený toxickými mikročástečkami. Fungování oceánů je pro náš ekosystém, i.e. život, jak ho známe, zásadní.

A právě zde přichází na řadu „obyčejný“ spotřebitel, se svou lahví limonády a jídlem před počítač. Jednorázové použití plastových obalů tvoří totiž zásadní část výroby. Masivní polovina vyrobená od poválečné doby byla vyprodukována v novém miléniu – tedy naší současnosti. Oceán ho ročně pohltí 8 miliónů tun, což je plně naložené nákladní auto každou vteřinu. Plast nikam neodejde, pouze se hromadí. Nejčastějšími „úlovky“ jsou láhve, obaly na jednorázové jídlo či plastové příbory.

maldives-resort

 

Co na to „já“:

 

Nekupujte ty nejlevnější věci, ale takové, které lze v případě nutnosti opravit a nepodléhejte za každou cenu módním trendům. Říkáme to stále – najděte si svůj styl! J

 

Zvažte, jaký dopad má na životní prostředí vaše 5x týdně take-away v pěnové krabici, kterou vyhodíte do běžného odpadu. Abyste jí třeba za dvacet let i s vaším podpisem nepotkali na pláži. Rozkládá se totiž padesát let.

 

Pijte vodu z vodovodu, vody v láhvi zamořují planetu neuvěřitelným způsobem a plavat v oceánu budou 450 let, jejich části ale dle vědců pravděpodobně navěky.

 

Nakupujte ve vlastní mošně, batohu, klidně i igelitce, kterou budete používat opakovaně (fuj 🙂

 

Jsou plasty, které používáme zcela zbytečně. Například pytlíky na každou jednotlivou bramboru, mrkev a citrón, když mohou být všechny v jednom košíku. To se stává i například v pekárně. Vyhněte se tomu.

 

Mrkněte na složení kosmetiky a nekupujte takovou, kde se nacházejí nebezpečné mikroplasty. Jde třeba o peelingy a sprchové gely s malými kuličkami.

 

Tak si třeba za čtyřicet let budete užívat červánků nad mořem, před vámi budou běhat vaše vnoučata a vy před sebou na talíři budete mít rybu, která se nyní blíží vyhynutí. A třeba se tam potkáme.

 

 

 

OLGA
JASANOVSKÁ

editorka
Zdroje: archiv

Vydáno: 23.8.2017 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:

  • Reebok, výrobce celosvětově rozšířených produktů pro fitness a volnočasové aktivity, uvádí na trh druhou kolekci vytvořenou ve spolupráci s Victorií Beckham. Navazuje a dále rozvíjí sortiment vysoce kvalitního sportovního oblečení debutové řady s inspirací každodenním silovým tréninkem návrhářky a její dlouholetou zkušeností[číst více]
  • Roberto Coin oslovil osm českých návrhářů, aby s nimi vytvořil unikátní vizi krásy a ženskosti. Vznikla tak vzácná kolekce modelů, které jsou inspirovány šperky věhlasného mistra šperkaře. Kolekce Carnaby Street Swingující Londýn dal v průběhu šedesátých a sedmdesátých let rozkvést[číst více]
  • Módní návrháři nám oficiálně povolili dívat se na svět skrz skla růžových brýlí. Pokud si myslíte, že barevná skla jsou jen pro mladé holky, jste na omylu! Nádech starorůžového odstínu spolu s letním opálením vám spolehlivě vykouzlí nádherné léto, i[číst více]

 Wishlist