By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

Voda – zdroj života!

Odhalte tajemství zdravého organismu a krásné pleti s naší přispěvatelkou Gabrielou Peacock.

 

voda gabina

 

Voda je pro život zásadní, takže se rozhodně ujistěte, že ji pijete dostatek. V těle má několik nezastupitelných funkcí jako například přenos živin a odpadních látek, regulaci tělesné teploty, detoxikaci a mozkové funkce. Voda tvoří neuvěřitelných 80% našeho mozku a 90% naší krve. Střízlivý odhad pro dospělého se sedavým zaměstnáním je 1,5 litru denně (asi 8 sklenic) jen k doplnění vody ztracené při vylučování, pocení a dýchání. Ale kolik jí opravdu potřebujeme, závisí na individuálních dispozicích, klimatu, tělesné aktivitě a druhu stravování, kterým je například konzumace kofeinu a alkoholu.

 

Zdravá hydratace

 

Individuální potřeba vody se značně liší, není však pochyb o tom, že odpovídající hydratace je důležitá. Úroveň hydratace je obtížné přesně určit, ale tělo je chytré a upozorní nás, když je dehydrováno pocitem žízně a symptomy jako únava, bolest hlavy nebo snížená pozornost. Snažte se pít menší množství a často – a především se vyhnout přílišnému zavodnění se. Je také moudré pít předem, během i po cvičení, abyste zůstali hydratovaní a umožnili vodě se vyloučit, například ve formě potu.

 

Filtrovaná voda

 

Městské vodovodní sítě běžně obsahují chemikálie – nejen chlór a fluór, které se přidávají rutinně (Gabriela žije v UK, v ČR se od roku 1993 voda nefluoriduje, pozn. překl.), ale celou řadu toxických i bio složek a chemikálií, jako PCB (polychlorované bifenyly), zbytky pesticidů, nitráty a těžké kovy. Ve snaze vyhnout se působení těchto sloučenin jsou stále populárnější domácí filtrační systémy. Alkalické vodní filtry zajišťují ionizovanou a restrukturovanou vodu, která je bohatá na antioxidanty, a má zásadotvorné a hydratační vlastnosti. Když si tak filtr na svůj vodovodní přívod pořídíte, voda je pročištěná, běžné polutanty a nečistoty odstraněny, zatímco minerály ve vodě zůstávají. Zásadotvorné účinky takové vody tělu pomáhají zachovat si zdravé pH.

 

Plast vs. sklo

 

Výzkumy ukazují, že sloučeniny v plastech známé jako xenoestrogeny se uvolňují do vody. Tyto chemikálie údajně mimikují účinky hormonů v těle, čímž narušují běžnou hormonální signalizaci. Proto se doporučuje působení xenoestrogenu minimalizovat a plastové lahve vyměnit za skleněné nebo nerezovou ocel.

 

Nemáte dost?

 

Pokud jste závislí na sladkých limonádách a silně kalorických perlivých nápojích, vyzkoušejte následující:

 

  • Pro ty, co trpí aquafobií, je skvělým kompromisem voda perlivá. Díky bublinkám se vám může zdát, že nepijete pouze vodu!
  • Do vody přidejte plátky citrónu, limety nebo okurky, bezového květu, máty a zázvoru. Anebo dokonce můžete zmrazit plátky ovoce a do drinku je přidat jako led!
  • Snažte se vyhledávat sirupy a šťávy, které jsou přirozeně bez cukru
  • Čerstvou šťávu z ovoce zřeďte vodou
  • Dávejte si raději bylinné čaje místo kávy a černého čaje s obsahem kofeinu

 

Nutty

 

Kokosová voda představuje přírodní a osvěžující alternativu vody nebo jiného komerčně vyráběného nápoje, jako jsou limonády a džusy napumpované cukrem. Obsahuje zásadní skupinu elektrolytů včetně draslíku – důležitého minerálu pro činnost srdce, regulující krevní tlak i další tělesné soustavy. Kokosové voda má naprosto unikátní chemické složení sestávající z přírodních cukrů, vitamínů a minerálů, z nichž všechny jsou pro tělo důležité, a aby toho nebylo málo, kokosová voda obsahuje velmi málo cukru a nula procent tuku. Zároveň obsahuje dobrý mix elektrolytů a jednoduchých cukrů, čímž může sloužit jako podpora při sportu, a optimalizuje rehydrataci.

 

Na zdraví!

Gabriela a tým

 

 

 

 

GABRIELA
PEACOCK

nutriční specialistka
Zdroje: archiv

Vydáno: 16.9.2016 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:

  •   Jak se můžeme vrátit do formy po řekněme trochu bujařejším období, třeba po festivalech? „Určitě znovu zavodnit a nepodceňovat spánek. Spánková deprivace prokazatelně snižuje hladiny leptinu – hormonu potlačujícího chuť k jídlu, takže zvyšuje hlad, a my máme tendenci sahat[číst více]
  • Chrudimský start-up CityZen® od roku 2018 šije trika, na kterých není vidět pot a odolají špíně. A nyní jsou tu s novinkou… „Unikátní úprava, kterou jsme vyvinuli a která z obyčejné bavlny dělá neobyčejný materiál, má obrovské možnosti využití. Byla[číst více]
  • outfit draze Víc než kdo jiný mám ráda marnotratnost, ale co si budeme nalhávat, oblékat se od hlavy k patě v designových buticích a návrhářských úlovcích se může pěkně prodražit. Pokud jste na tom stejně a limit vaší kreditní karty je omezený,[číst více]

 Wishlist