By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

Veroniky BoBo kulturní tipy

Nové výstavy a události, které rozhodně nesmí chybět na vašem prosincovém programu!

Ahoj, zdravím vás u prosincového vizuálního a pro tentokrát i audio průvodce:

 

vero draho prosinec

Toyen

 

Ještě necelý měsíc máte možnost navštívit ojedinělou výstavu v Muzeu Kampa. Jedná se unikátní průřez tvorbou Česko-francouzské umělkyně Toyen, vlastním jménem Marie Čermínové. Pro mě osobně velký zážitek, protože miluji jak surrealismus, jehož nejvýraznější představitelkou autorka je, tak konkrétně dílo a osobnost Toyen. Výstava je také koncipovaná jako pocta Medě Mládkové, která se s Toyen osobně znala a přátelila a v padesátých letech minulého století vydala autorčinu první monografii “Toyen”.

 

vero draho prosinec

Toyen

vero draho province

Toyen

 

Z Muzea Kampa neodcházejte, dokud se ještě nezajdete podívat na výstavu tvorby Libora Fáry, která se koná u příležitosti jeho nedožitého výročí. Tento umělec a jazzman kladl důraz na využívání různorodých materiálů a zasáhl do mnoha výtvarných žánrů a médií, jeho tvorba v sobě zrcadlí ducha 50., 60. a počátku 70. let.

 

vero draho prosinec

Veronika a tvorba Libora Fáry

A pokud budete důslední, prohlédnete také “šmidří pánský klub” – neodadaistickou recesistickou uměleckou skupinu několika studentů výtvarných škol: B. Dlouhý, J. Koblasa, R. Komorous, K. Nepraš, J. Vožniak. Ti své tehdy socialistické okolí reflektovali formou satirických, parodických  reflexí se zaměřením na výtvarno a přesahy do jiných žánrů.

 

vero draho prosinecJ. Klobasa

vero draho prosinec

J. Vožniak

Museum Kampa
Toyen (Marie Čermínová)
5. září 2015 – 3. ledna 2016caraBeauty Free Shop je nová galerie v komplexu Meet Factory zaměřená na prodej současného umění. Specializuje se na dostupnější kousky od známých autorů, tedy vše se pohybuje maximálně do 30 000 Kč. Řekla bych, že ideální místo pro zakoupení sofistikovaného vánočního dárku. Současnou expozici zhruba padesáti českých a slovenských autorů zde můžete prohlédnout do 12.1.2016. Mé dílo je rovněž v nabídce.

Beauty Free Shop
Meet Factory
Ke Sklárně 3213/15  2015 
Praha 5

 

vero draho prosinec

Veronika Bromová & Veronika Drahotová

vero draho prosinec

Beauty Free Shop

cara

Tip pro dobrodruhy a odvážlivce: kdo chce od umění a také od sebe trochu víc, jeďte do Vraného nad Vltavou do Nové Perly. Šílený vizionář, zakladatel časopisu Divus a Umělec, jak by se sám jistě Ivan Mečl označil, osídlil bývalou čističku papíru. Gigantický deset let opuštěný prostor znovu ožívá, budoucí plány pro tuto továrnu/palác/museum jsou velké v rozsahu od Národní galerie po bytové jednotky, dílny nebo supermarket s uměním. Ostatně jedna z nejzajímavějších galerií co znám, Tate Modern, vznikla ze staré továrny. Když jsem v Londýně, tak si její návštěvu nikdy nenechám ujít. Držíme-li se však v současnosti, má Perla dost co nabídnout. Sedněte na vraníka a vyrazte hledat perly současného umění s přesahy do příbuzných oborů jako móda, design, architektura.

 

vero draho prosinec

Perla, Vrané nad Vltanou

cara

Grimes je umělecké jméno Claire Boucher, kanadské zpěvačky, producentky, textařky a také režisérky. Kromě toho, že je sama sobě autonomní jednotkou, svou hudbu skládá, texty si píše a alba sama produkuje. V rámci nově vydané desky “Art Angels” se její rozsah rozšířil ještě o vizuální část, kdy tuto desku komplet ilustrovala a navrhla a zrežírovala si video. Naživo jsem jí viděla v Arše na Electrobeat festivalu a vypadala jako elf a indická tanečnice najednou …to ty její signifikantní pohyby rukama. Kromě toho působí a mluví jako osvícený vizionář s vlastním názorem a hlavně úplně v pohodě. Tímto jsem lehce vybočila z oblasti vizuálního umění, ale když už jsme u té hudby, kanadská scéna má opravdu co nabídnut. Kromě Grimes bych doporučila kapelu Austra, kde vokalistka je vystudovaná operní pěvkyně a její zpěv je mrazivě intenzivní.

 

vero draho prosinec

Grimes

vero draho prosinec

Grimes

Přeji Vám všem klidné a štastné svátky a hlavně hodně cukroví a pohádek.

Veronika

 

 

 

VERONIKA
DRAHOTOVÁ

vizuální umělkyně
Zdroje: archiv

Vydáno: 6.12.2015 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:


 Wishlist