By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

Myslíte si, že umění má v létě okurkovou sezónu?

Veronika Drahotová jako vždy ví lépe.

BOBO_Art

Zdravím všechny lifestylové guru a milovníky umění. Praha, a jak sleduji i ostatní česká města, začínají po umělecké stránce praskat ve švech. Abychom toho zvládli více, pozměním tentokrát formát, kratší koncentrované zprávy a více obsahu na vás tak budou čekat hned ve dvou postech! Inspirujte se… 


 

Dočasné struktury v bývalém Bauhausu

PLATO otev¯elo zahradu_2_foto Zuzana är·mkov·.

PLATO otev¯elo zahradu_1_foto Zuzana är·mkov·

Velmi současná a výrazná ostravská galerie PLATO přesunula své působiště. Nyní disponuje 5 000 m2 vyhrazenými umění. Spolu s novými prostory přichází i s neformální otevřenou koncepcí, která mi trochu připomíná Palais de Tokyo. Tento rok zde probíhá výstava “Dočasné struktury”, která se neustále mění a vyvíjí, vyrůstají zde ostrůvky ze šrotu a odpadu, které umělci osazují trávou a rostlinami. Připadáte si tu jako v zahradníkem opuštěném skleníku. Ale také jako v dolech, protože tady srší oheň, řežou tu motorové pily a pohybují se polonazí muži v reflexních vestách. Nebo jako ve scéně z původního “Blade Runner“, neboť zde pobíhají polonahé punkové děvy a to celé ještě vůbec nevystihuje to, jak to celé bude vypadat za týden, měsíc, rok… protože se vše neustále mění.
https://plato-ostrava.cz/cs

 


 

Calatrava
Slavný španělský architekt Santiago Calatrava osobně zahájil svou výstavu Art & Architecture v galerii GHMP U Kamenného zvonu. Jeho práce jsou známé výrazným architektonickým stylem inspirovaným tvary přírody a lidské anatomie. Kromě architektury se Calatrava věnuje také umění a v galerii U Kamenného zvonu vystavuje kinetické objekty a velkoformátové malby.

http://www.ghmp.cz/4205-santiago-calatrava-art-and-architecture/

S.Calatrava_U Zvonu
2/

World Trade Center Transportation Hub

New York WTC Transportation Hub

© Alan Karchmer

 

Architect: Santiago Calatrava3/

Calatrava Light Rail Train Bridge
Palladium Photo Oliver Schuh

 


 

CAMP a m3
http://praha.camp/
http://www.festivalm3.cz/
https://www.facebook.com/festivalm3/

 

S architekturou souvisí i další příspěvek, v Praze nově vzniklo CAMP, centrum architektury a městského plánování. Jednou z mnoha aktivit CAMPU je festival m3 / Umění v prostoru. V rámci této akce jsou po Praze umísťovány sochy a instalace jako třeba “Who Cares” socha od Antonise Pittase, jež je utvořena ze starých kamenných podstavců.

 


Malostranské dvorky

 

Malostranské dvorky_VD_2018
Asi vás nebude mnoho, ale jsou tací, co si pamatují již první legendární “Malostranské dvorky” v roce 1981. Tehdy se jednalo o neoficiální undergroundovou akci, kde vystupovalo mnoho dnes již světově známých umělců jako třeba Magdalena Jetelová. Tento rok v květnu proběhl již druhý ročník navazující na tento legendární počin. Na Malé Straně bylo celkem 14 lokací, se sochami a instalacemi několika umělců. Za uspořádání děkujeme Ondřejovi Kobzovi a Berlínskýmu modelu.
https://www.facebook.com/malostranskedvorky/

 


 

Parmigianino v Praze
https://www.hrad.cz/cs/kultura-na-hrade/program/parmigianino.-grafika-a-kriticke-ohlasy-11541

Parmigianino_1Parmigianino_3
Girolamo Francesco Maria Mazzola zvaný Parmigianino patří k výrazným osobnostem italského manýrismu, jeho rytiny a kresby jsou typické rafinovanou smyslností. Tato unikátní díla ze 16. století jsou kompletně vypůjčena ze soukromých a veřejných italských sbírek a momentálně k vidění v Letohrádku královny Anny na Pražském hradě.


Avant Garde //Brno

Avant Garde – exhibition of architecture and design


Jak budeme žít? A budeme svobodní? Projekt Avant Garde představuje Svobodné město budoucnosti, zamýšlí se nad tím, jak budou naše životy v budoucnu vypadat, až možná práci přeberou roboti.

Avant Garde 2

Avant Garde foto Vojtěch Veškrna (51)

Ve velkolepé architektuře studia H3T architekti, která pomocí lešení vyplétá celý prostor haly G1, najdete ukryté jednotlivé instalace českých designerů. Samostatnou částí je Archiv kódů, který pomocí speciálního testu na centrálním počítači návštěvníkům nabízí objekty a předměty, které odpovídají jejich DNA a jsou mezi nimi opravdové skvosty českého designu za uplynulých 100 let. Součástí haly je také kino, vodopád nebo náměstí, vše, co ke skutečnému městu patří.

A pokud jste z našich tipů přeci jen nevybrali, těšte se na další aktuální post.

Hezké nejen kulturní léto, Veronika

 

VERONIKA
DRAHOTOVÁ

vizuální umělkyně
Zdroje:

Vydáno: 14.6.2018 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:


 Wishlist