By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

Veronika & Volume II Paláce

Další BoBo tipy vizuální umělkyně Veroniky Drahotové na to nejlepší z benátského Bienále současného umění!

V dnešní části svého ‚seriálu‘ o Bienále se zaměřím na expozice umístěné do prostor starobylých paláců. V paláci Mora je to oficiální expozice Filipín, Seychel a Mongolska i kurátorský projekt “Crossing Border” (Překročení hranice) spojující jak umělce známé, tak ty nově objevené. Hned v úvodní místnosti narážím na instalaci, která se mi ukládá v hlavě a jasnou vzpomínku na ni nacházím i o týdny později, kdy tento příspěvek píši.

Marc Fromm

Loď tvarově odkazující na Noemovu archu jedoucí po moři, které je ale posuvný potravinový pás používaný v supermarketech, vystavil německý umělec Marc Fromm. Paluba lodi je přecpaná uprchlíky v podobě Maneki Neko – japonských koček pro štěstí, kdy zlatá má přinést prosperitu a bohatství. Aktuální dílo vhledem k současné situaci a postoji Německa.

 

Glen Clark_2
Glen Clark_1

Zbraně hromadného ničení zpracované rafinovanou technikou vrstvení a proplétání do prostorového 3D obrazu od kanadského umělce Glen Clarka je další vzpomínka, kterou mám na “Crossing Border”. Jednodolarovky poskládané do tvaru trička jsou symbolickým fragmentem, z něhož je triptych sestaven.
Jose Tence Ruiz` Shoal

Expozice Filipín v paláci Mora je opět tématem s motivem lodi, tentokrát obrovská organicky působící sametová scénická instalace od Jose Tence Ruiz Shoala. Připomněla mi knihu od Alexandra Grina Nachové plachty.

 

Yang Yongling

Palác Ca`Faccanon hostí čínský projekt Shanghai Himalayas Museum, který je rozdělený na několik tematických částí reflektující čínskou tradici a historii versus Čínu současnou, její změny a proměny. Téma poněkud předvídatelné, ale v kontextu současné země nevyhnutelně aktuální. Velmi na mě zapůsobilo dílo umělce Yang Yonglianga s jednoduchým, zřetelným a aktuálním nápadem vycházejícím z tradiční čínské krajinomalby. To, co se na první pohled zdá býti krajinou, je ve skutečnosti industriální změť – urbanistické prvky navrstvené a poskládané v dokonalou optickou iluzi.

 

Hang Ho_Korea_II

Hang Ho_Korea_1

Další působivá multimediální instalace korejského umělce HanHo je umístěna v prostorách paláce Bembo. Vstupujeme do uzavřeného prostoru, kde se kolem nás odvíjí emotivní příběh plný vzpomínek, odkazů i zaužívaných klišé. V rámci svého životního tématu nazvaného “Nekonečné světlo” vystavuje HanHo perforované obrazy, prosvícené barevnými led světly.
Jiang Heng_China_1

Jiang Heng_China_5

Jiang Heng_China_4

Jiang Heng_China_3

Jiang Heng_China_2

Highway to Hell (Dálnice do pekel) je příznačný název pro kraslicově krásnou, paintbrushově přesnou výstavu “Made in China”, která se se nebojí výstupů na hranici kýče. Autorem celé výstavy, kde se ikonicky opakují motivy lebky, kapslí s lékem, květin a panenek, je Číňan Jiang Heng.

Anish Kapoor ve Versailles

Pokud byste chtěli obrátit zrak úplně jiným směrem, doporučuji výstavu anglického umělce, nositele Turnerovy ceny Anishe Kapoora ve Francii. Kapoor umístil do zahrad ve Versailles šest obrovských monumentálních soch. Na fotografii je jeden z objektů s názvem “Dirty Corners” inspirovaný špínou hromadící se v rozích. Autor si k tématu založil i instagram. K vidění bude do 1. listopadu.
Následující příspěvek o Arsenale uzavře tento „ponor“ do Bienále současného umění.
Těším se příště!

Veronika

A ještě jeden tip: zajímavý web mapující dění na světové art scéně, články o umění, recenze a videa
https://www.artsy.net/.

 

VERONIKA
DRAHOTOVÁ

vizuální umělkyně
Zdroje: archiv autorky

Vydáno: 7.10.2015 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:

  • lv pro unicef uvodni   Společnost Louis Vuitton a Dětský fond Organizace spojených národů (UNICEF), přední organizace zajišťující humanitární a rozvojovou pomoc, podepsaly globální dohodu o spolupráci s cílem pomáhat těm nejohroženějším dětem na světě. Konkrétně se jedná o fundraising ve prospěch UNICEF a společná[číst více]
  • co dela stastne pary stastne?   Jsme sevřeni v každodenním stereotypu a leckdy zapomínáme na maličkosti, které utužují náš vztah s partnerem. Vztah je práce na plný úvazek, na kterém je nutno pracovat 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Pojďme se společně podívat na zdánlivé drobnosti,[číst více]
  • Čtyřdenní 13. ročník Prague Spirit Festivalu s inspirativním tematickým programem se uskuteční od 16. do 19. března v multifunkčním centru Space Žitná 7 (16., 17. a 19. 3.) a na Novotného lávce (18. 3.) v centru Prahy.  Cílem Prague Spirit Festivalu je[číst více]

 Wishlist