By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

Kam za kulturou: Veronika & její květnové tipy

Co si rozhodně nenechat ujít na jarní kulturní scéně v podání BoBo přispěvatelky a vizuální umělkyně Veroniky Drahotové!

Milí milovnící umění a přidružených forem (MUPF),

dlouho jsem nepsala, protože když realita dopadne, jemné éterické vlákno a celé to umělecké chvění je narušeno brutálním vstupem barbarské reality a jejím pragmatickým diktátem. Vše je pak najednou v …. Ve zkratce. Nastalo pylové období a než jsme si doma všichni vystřídali choroby, uběhl měsíc. Teď už jsem “relativně” při silách a navazuji na blogový příběh o umění. Ještě jeden od umění odtržený postřeh k měsíci květnu: Než se keře šeříků stačí pořádně rozkvést, začínají už hnědnout a schout, nikdy to nestihnu chytit včas… příští rok.

 

veronika

veronika

 

Post internet art
Ze všeho nejdříve bych chtěla napsat a “novém” směru, kterým se současné umění ubírá. Říka se mu post internet, a jak z názvu vyplývá, jedná se o umění pracující s fenoménem internetu. Navazuje na a doplňuje pojem internetové umění. Pojmenování post-internet je trochu matoucí, neboť pokud bychom doslovně vycházeli z významu slov, mělo by se jednat o umění po zániku internetu. Tento výraz vznikl při diskuzi o internetovém umění a jako první ho použila Marisa Olson, která je spolu s Gene McHugh a Artie Vierkant i jeho hlavní představitelkou.

cara

veronika

veronika

veronika

veronika

veronika

 

Prague Now
V období baroka se zde pořádaly velkolepé bály, na které přicházely nejvýznačnější osobnosti své doby, mezi jinými třeba W. A. Mozart, koncertoval zde L. Beethoven a Clam Gallasově rodině věnoval několik svých skladeb. Později zde jako úřednický učeň pracoval Franz Kafka a místní atmosféra jistě přispěla ke vzniku jeho skvělé knihy “Zámek”. Clam Gallasův palác patří mezi barokní skvosty a nyní si jeho bohatě zdobené interiéry a sochařskou výzdobu od Matyáše Bernarda Brauna můžete prohlédnout v kontextu s výstavou současného umění”. Od 5. 5. 2016 do 10. 6. se tu rozjel první ročník nového konceptu nazvaného “Prague Now”. Jde o novou platformu pro současné umění, jejíž kurátorkou je Iva Nesvadbová. Na ploše cca 400 m2 si můžete prohlédnout velké množství 3D instalací a soch od etablovaných umělců, ale i studentů. K vidění jsou unikátní skleněné sochy Martina Janeckého, který si vydobyl světové uznání díky zvládnutí techniky opracování velkých skleněných hmot.

cara

veronika

veronika

veronika

 

Tušení světla
MeetFactory
14. 4. – 31. 5. 2016
Vystavují: Caroline Achaintre, Agnieszka Brzeżańska, Dominik Císař, Mark Fridvalszki, Maria Loboda, Milan Mikuláštík, Shana Moulton
Kurátoři: Jaro Varga, Lucia Tkáčová
Tušení souvislosti, tenhle tajemně působící název si často vybavuji, dílo Ludvíka Součka provázelo mou pubertu a činilo mé vnímání světa o mnoho záhadnější a vícerozměrnější. Živě si vybavuji, jak sedím na podolských schodech a listuji ve svém tajném sešitu na vypočítání čtvrtého rozměru. K dílu L. Součka se vztahuje zajímavá mezinárodně osazená výstava nazvaná “Tušení světla”. “Výstava se odvíjí podél linií „realisme fantastique“ a vytváří oblouk mezi starověkem a sci-fi, mezi dávno zapomenutým a dosud ani nepředstavovaným, pozemským a kosmickým, a tím, co mohlo být a co by mohlo být, kdyby…” (Úryvek k textu k výstavě). Na cestě do MeetFactory nezapomeňte navštívit “pozdviženou” galerii Kostka, ta se nachází pár metrů před hlavním vstupem do MeetFactory. Juraj Gábor tam vystavuje svou rozměrnou “site-specific” instalaci nazvanou “Vertikální gradace”, do které můžete sami vstoupit.

 

veronika

veronika

caraveronika

veronika

New York

Art – Design
A teď zase něco k dění na světové umělecké scéně. Celé květnové vydání časopisu “New York” je věnováno umění a designu. Titulní stránce vévodí portrét herce Jamese Franca v duchu holandských mistrů. James Franco je svým způsobem kontroverzní osoba, umělec, který se pohybuje mezi brilantními hereckými výkony (Sprig Breakers) a projekty, na které je lepší zapomenout. V tomto prestižním časopise je mu věnováno extrémně hodně prostoru, rozhovor je na 10 stran. Franco je taky výtvarný umělec, jeho dílo je ale stran profesionálů velmi kritizováno. Ve stejném čísle “New Yorku” najdete také rozhovor s Klausem Biesenbachem a Agnes Gund, vedoucími osobami v MoMA (Muzeum of Modern Art) a P.S.: právě Klaus Biesenbach byl kurátorem velké výstavy zpěvačky Björk, která minulý rok v MoMA proběhla. Květnové vydání dále představí jedenáct mladých amerických umělců, u kterých se v tomto roce předpokládá hvězdný start. Mimo jiné taky ohlédnutí za průlomovými politickými výstavami, které ovlivnily a změnily vývoj umění. Anebo pohledy do bytů světových sběratelů Vito Schnabela, Adelaide de Menil a Gaetana Pesce.

Přeji vám krasné jaro.
Veronika

 

VERONIKA
DRAHOTOVÁ

vizuální umělkyně
Zdroje: Archiv Veroniky

Vydáno: 18.5.2016 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:

  • converse   Pokud sledujete zahraniční weby o teniskách, určitě vám tato informace neunikla. Tenisky Converse totiž milujeme všichni! Bez ohledu na věk nebo módní styl si totiž stále nacházejí své nové a nové fanoušky. Tyhle kultovní botky mají totiž tu výhodu,[číst více]
  • Polévka à la smoothie se špenátem, mladým ječmenem a chia semínky

      Získejte energii z polévky plné vitamínů, kterou si můžete připravit jako populární smoothie. Recept na ni vám přináší Josef Tydlačka, šéfkuchař Spa hotelu Lanterna, který nově nabízí šestichodové vegetariánské raw menu. „Milovníků lehkých a bezmasých pokrmů přibývá, proto v[číst více]
  • Obrovské rozšíření portfolia křišťálových komponentů ohlašuje legenda české sklářské výroby Preciosa. Soubor novinek představuje v exotickém prostředí světa rostlin.    „Stále rostoucí zájem o křišťál z Preciosy znamená i nové a nové požadavky zákazníků na rozšíření produktové nabídky. V novinkové kampani pro jaro/léto[číst více]

 Wishlist