By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

Veronika & její cesta po Americe + tipy na zářijové výstavy

Ať už plánujete návštěvu New Yorku či se začátkem podzimu budete "jen" toulat po Evropě, nenechte si ujít Veroniky zářijové tipy.

Je tu pomalu konec léta, ale teploty venku tomu naštěstí moc nenasvědčují. Pohyb v čase a prostoru a časová smyčka, tak by se daly popsat mé pocity z letní cesty po U.S.A, která začala v Los Angeles a skončila v New Yorku. Když jsem byla v “Americe“ poprvé, bylo to v New Yorku, když jsem byla v “Americe” naposledy, bylo to v New Yorku. Mezi tím bylo dlouhé období cest, které obsahovaly veškeré jiné zajímavé, či úplně absurdní destinace v rámci U.S.A, ale New York je nějak počáteční a zároveň i konečný.
Když jsem tedy v srpnu dorazila, bylo to zároveň zakončení mé měsíc a půl dlouhé cesty po U.S.A. Od mé poslední návštěvy uběhlo asi 10 let, hrozivé množství času, které se ve vzpomínkách jeví jako chvíle. Do New Yorku jsem jela s určitou představou, co chci v rámci těch dvou dnů vidět a obsáhnout. Jedním z bodů bylo zajít si do Chelsea Art District, konkrétně do Gagosian Gallery. Rohová galerie na konci 24. ulice se zase tolik za těch 10 let nezměnila. Otevírám dveře a zažívám přesun v čase, na zdi je stejné jméno vystavujícího umělce jako kdysi – Richard Serra se svými obrovskými, rzí protkanými kovovými objekty. Pokaždé, když jsem v této slavné galerii byla, vystavoval zde stejný umělec, bylo v tom něco uklidňujícího a fatálního zároveň. Richard Serra je Američan narozen v roce 1938, pracuje převážně s kovem, napadá mě paralela s Čestmírem Suškou, vytváří obrovské minimalistické prostorové objekty. Jeho sochy a instalace se s věkem ještě zjednodušují, je-li to vůbec možné. Oproti minulé výstavě jsem zaznamenala tvary základnější, převážně obdélníkového charakteru, tvořící statické kompozice místy esteticky zarezlé.

 

veronika zari

veronika zari

Richard Serra Gagosian

 

Na cestě do Chelsea zřejmě narazíte na kultovní obchod japonských návrhářů ”Comme des Garcons”, další z míst, co jsem chtěla v NYC vidět a další z věcí, co se zastavily v čase. Na stejném místě, stejný design, legendární vstupní hliníkový tunel vyrobený v železárnách v Cornwallu, se zhruba stejně bizarním obsahem, směsicí Haute Couture s jistým dramatickým přesahem, místy připomínajícím divadelní kostýmy, vzduch prodchnutý voňavým oparem unisex parfémů.

veronika zari

veronika zari
Další má oblíbená destinace galerie Laurin Augustine jen kousek od Gagosian Gallery. Její návštěva mi udělala největší radost, pracuji zrovna na obrazech, které postrádají klasický formát, hledají jiné formy a jiné tvary a moc mě potěšilo, že výstava “Shapeshifters” se ubírala podobným směrem.

 

lauhring-augustin_shapeshifters-1

veronika zari

 

Nad Chelsea Art District se táhne tříkilometrová High Line, prostor bývalé nadzemní dráhy, proměněn v newyorskou oázu. Pěší zóna je bohatě a originálně osazena flórou, bambusové a březové hájky střídá chodníkový potůček, kde si všichni horkem umoření turisti i místní s chutí omáchají nohy, někdy si i lehnou. Najde se i zastíněné zákoutí s různorodým občerstvením, hitem tohoto léta byl mátovo-citrónový sorbet. Z High Line si prohlédnete Chelsea a Meatpacking District a celou procházku můžete zakončit ve Whitney Museum of American Art.

 

veronika zari

veronika zari
Whitney Museum of American Art známé jako “WHITNEY” se přestěhovalo do nové budovy West Village a Meatpacking, prostory realizoval architekt Renzo Piano a otevřely se v květnu 2015. Budova je zakončením High Line a má 8 pater. Z její horní terasy je nejúžasnější výhled na New York. Whitney bylo založeno americkou sběratelkou umění Gertrude Vanderbilt Whitney a soustředí se na americké umění 20. a 21. století. V každém z pater je jiná expozice, mě zajímala asi nejvíc sbírka zaměřená na portrét v 6. patře s díly umělců jako Nan Goldin, Cindy Sherman, Elizabeth Peyton a dalšími.

 

veronika zari

veronika zari

veronika zari

veronika zari
V New Yorku jsem si také nenechala ujít The Met Breuer budovu v duchu “brutalist architecture” architekta Marcela Breuera, která se od března tohoto roku stala nově otevřenou částí Metropolitan Museum of Art.

 

veronika zari

veronika zari

 

Na konec ještě trochu k uměleckému dění v Evropě:

Aj Wej-wej

Translokace Transformace

Belvedere, Vídeň 14. června až 20. listopadu https://www.belvedere.at/bel_en/exhibition/ai_weiwei

Čínský umělec a aktivista Ai Wej-wej, který nedávno představil své bronzové sochy v Praze před Veletržním palácem, má ve Vídni velkou výstavu “Translokace Transformace”. Na tuto výstavu převezl z Číny celý chrám z dynastie Ming.

 

 

ai_weiwei_f_lotus_2

cara

Palác Versailles

Olafur Eliason

7. června – 30. října

http://olafureliasson.net/versailles/

Umělec dánsko-islandského původu Olafur Eliason, známý svými výzkumy atmosférických jevů, dostal tento rok prostor k pojednaní vnějších prostorů a paláce Versailles. Jedná se o velmi prestižní projekt spolupráce se světovými umělci, v minulém roce vystavoval ve Versailles Ind Anish Kapoor. Eliason vytvořil pro Versailles umělý vodopád a zrcadlové instalace odrážející sluneční paprsky.

veronika zari

veronika zari

 

 

Nakonec Vás všechny zvu na vernisáž své nové výstavy.
Veronika Drahotová
Space Flow
veronikadrahotova.com
Vernisáž se koná: 27.9. od 19:00
Opening will take place: September 27th from 7pm
Adresa//Address:
U Zvonařky 1, 120 00 Praha 2, Czech Republic

Krásné Babí léto všem!

Veronika

VERONIKA
DRAHOTOVÁ

vizuální umělkyně
Zdroje: archiv Veroniky

Vydáno: 13.9.2016 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:

  • Klára Sedlo, MAXIM, Patrik Kriššák a Dávid Kurňavka. Čtyři mladí výtvarníci, kteří odhodlaně přijali výzvu vytvořit  uprostřed festivalového dění na letošních Colours of Ostrava  svá umělecká pojetí čtyř živlů. Pozoruhodný počin je součástí nové koncepce zóny H&M, které dominují právě[číst více]
  • Mezinárodně uznávaná supermodelka Karolína Kurková, jedna z ABOUT YOU Fashion Idols, a módní online obchod již v minulosti úspěšně spolupracovali na společných projektech. Uvedením první společné capsule kolekce na trh se jejich spolupráce posouvá na novou úroveň. S mottem „BE ICONIC“ představují[číst více]
  • Bobovibe přináší výběr hydratačních novinek pro vaše tělo, ať už máte chuť na něco luxusního, objevit tajemství japonských žen, nebo se jen designově rozmazlit…   Letní Rituals limitka Ke spolupráci na nové letní limitované edici Rituals Cosmetics oslovili světoznámou street[číst více]

 Wishlist