By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

Veronika a kam v létě za kulturou

Milý přátelé/přítelkyně,

měla jsem teď menší provozní pauzu a je co dohánět! V Praze a okolí je v současné době tolik kvalitních výstav a projektů, že to asi všechno v tomto příspěvku nezvládnu obsáhnout. Začnu tou nejvzdálenější destinací, a to Berlínem.
Nedávno jsme si tam s kamarádkami udelaly takovou dámskou jízdu, shlédly několik divadelních her, přecpaly se něco málo, nebo spíše více orientálních pochutin a nezapomněly jsme ani na současné umění. Pokud jste v Berlíně, tak jako my, pouze na krátko a nevíte čemu dát přednost, doporučují KW. Pod touto zkratkou (KW//Kunst – Werke ) funguje německá instituce zaměřená na současné umění a můžete tam jít v postatě na jistotu že uvidíte dobrou výstavu. “Enemy of Stars” (Nepřítel hvězd) je skupinová výstava amerického umělce Ronalda Jones, kerý zde vystavuje své práce v dialogu s Looise Lower, Davidem Hamonsem, Julií Scher a Helmarem Lerski. Jedná se o propracovaný koncept plný odkazů a souvislostí a je dobré vyhradit si dostatek času a prostudovat si materiály. Když pominu historické a umělecké kontexty této výstavy, jejíž název je přejat z časopisu Blast, který začal vycházet v roce 1914 a byl inspirován převážně kubismem, bylo zde pro mě zásadním zážitkem, vidět portrétní fotografie zástupce německé “Nové věčnosti” Helmara Lerskiho, jehož dílo je řazeno mezi světovou meziválečnou avantgardu.


KW
Enemy of Stars
20. Května – 6. Srpna
Berlin
http://www.kw-berlin.de/en/

Pod zkratkou ( KW Kunst – Werke ) funguje německá instituce zaměřená na

Gerhard Richter
Datum konání: 26.04.2017 – 03.09.2017
Místo konání: Palác Kinských
http://www.ngprague.cz/exposition-detail/gerhard-richter/

G.Richter_1 G.Richter_2 G.Richter_3 G.Richter_4 G.Richter_5

Jak jsem již psala minule, v této chvíli nabízí Praha řadu výstav svěrové úrovně, které naše město jednoznačně řadí mezi světové špičky. Je to až s podivem jak se to podařilo vše ve stejnou dobu. Kromě Jetelové a Ai Wei Weie ve Veletržním paláci je v Paláci Kinských rozsáhlá výstava Gerharda Richtera, jednoho z nejslavnějších žijících malířů. Richtr je znám hlavně svou “rozostřenou” realistickou malbou, kdy jemné olejové lazury “rozmázne” určitým směrem a dosáhne tak, pro něj již specifického optického jevu. V Paláci Kinských jsou vystavena jak tato notoricky známá plátna, “Strýčka Rudiho” nevyjímaje, tak i méně známe abstraktní obrazy. Výstava sleduje jeho historický vývoj od velmi ranných děl až po ta současná.

Richard Deacon
Free Assembly

od: 13. 4. 2017
do: 17. 9. 2017
Městská knihovna, 2. patro, Mariánské nám. 1, Praha 1

http://ghmp.cz/richard-deacon-free-assembly/

Nechci znít pateticky, ale opravdu se ve mně dmou pocity pýchy, nad současnou nabídkou kterou nabízí Národní galerie. V prostorách galerie Městské knihovny je další významná výstava, která by neměla ujít vaší pozornosti. Držitel prestižní Turnerovi ceny Richard Deacon má v čechách svou o první samostatnou výstavu. “Free Assembly” by se dalo volně přeložit jako volné uskupení či shromáždění a odkazuje na koncepci Deaconovi expozice, která představuje jeho díla z období posledních 30 let. Myslím, že socha je poměrně náročné medium co se možností týče, je značně omezena jak velikostí, tak i materiálem, tedy rozhodně v případě že autor usilujeme o její mnohavěkost. Richard Deacon zvládá tuto specifickou náročnost a dokáže skvěle propojit promyšlenou koncepci, ve které ale nechává prostor pro fantazii a náhodu s kvalitně odvedenou rukodělnou prací, a hlavně, což já oceňuji nejvíc, drží se v poloze abstraktních výstupů.


UMPRUM // AVU // klauzury // diplomky

Jako každy rok probíhají na výtvaných školách výstavy ročníkových diplomových prací. UMPRUM jako první následována AVU. Výhodou a problémem klauzur je jeich různorodost, kdy se v rámci jednoho ateliéru musí prezentovat jak skvělé práce, tak i ty slabší. S tím musí divák trochu počítat a sám/a si to pro sebe filtrovat a koncepčně zařazovat. Přiznávám, že o AVU nemohu tento rok příliš vypovídat, neboť jsem klauzury prostě nestihla, ale určitě si nenechám ujít výstavu diplomantů, která proběhne jako tradičně ve Veletržním paláci. Výstavu Diplomantů UMPRUM je možne vidět přiío v prostorách školy v jednotlivých ateliérech.

Arsemestr 6.6 – 10.6
hG.Richter_6 KW_1 KW_2 KW_3 KW_4 KW_5 KW Prastanek_1 Prastánek_2 Richar_Deacon_1 Richar_Deacon_2 Richar_Deacon_3 Richar_Deacon_4 Richar_Deacon_5 Richar_Deacon_6 Studio Hrdinů_1 Studio Hrdinů_2 Studio hrdinu UMPRUM_klauzury_1 UMPRUM_klauzury_2 UMPRUM_klauzury_3 UMPRUM_klauzury_4 UMPRUM_klauzury_5 UMPRUM_klauzury_6 UMPRUM_klauzury_7 UMPRUM_klauzury_8 UMPRUM_klauzury_9 UMPRUM_klauzury_10 Umprum_Klauzury

New Wave
23.6 – 30.7
https://www.avu.cz/event/2017-06-23/new-wave-diplomanti-avu-2017-avu-graduates-2017-4874

výstava diplomových prací student Akademie výstvarných umění

V rámci výstavy Františka Skály “Jízdárna,” o které jsem také psala v minulém příspevku, byla otevřena nová umělecko občerstvovací stanice. Tou je “Prastánek” umístěný na Malostranském náměstí. Jedná se o 300 let starý dub, který František Skála objevil již někdy v 60. letech a jehož korpus následně zachránil a proměnil v stávající stánek s občerstvením.

Od 15.6 na Malostranském náměstí
Prastánek
https://www.youtube.com/watch?list=UUeYULpYNcpUJxSeK2FpDpsg&v=4soKy1LygkQ

 

 

Anežka žije
Národní galerie dětem
21.6 od 18:00 do 24:00
http://www.ngprague.cz/detail-novinky/anezka-live

Anežka žije, je název první akce, která proběhne první letní den v nově otevřených prostorách zahrad Anežského kláštera a nastartuje léto plné, workshopů, přednášek a čínností vztahujících se k výtvarnému umění. Primárně je akce zaměřena na děti, ale místo a zábavu jistě najdou i dospělí. Přijdte přivítat slunovrat s Anežkou.

Studio Hrdinů
https://www.studiohrdinu.cz/
https://www.studiohrdinu.cz/predstaveni/elfriede-jelinek-dilo/

A aby té letní chvály stran Národní galerie nebylo málo, ráda bych zmínila další počin. Studio Hrdinu, již sice funguje několik let, ale určitě si zaslouží aby se o něm opakovaně psalo. Ve sklepních prostorách pod Veletrřním palácem se nachazí alternativní divadelní prostor nazvaný Studio Hrdinů.
Výtvarná umělecká scéna, mně poměrně vytěžuje a na ty ostatní mi již tolik řasu nezbývá, ale nová představení ve Studiu Hrdinů si většinou nenechám ujít. Naposledy jsem viděla hru “Dílo” adaptaci knihy rakouské autorky, držitelky Nobelovy ceny za literature Elfriede Jelinek. Mějte se krásně, hodně vody a málo práce..
Někdy přístě Veronika

 

VERONIKA
DRAHOTOVÁ

vizuální umělkyně
Zdroje:

Vydáno: 4.6.2017 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:


 Wishlist