By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

Veronika a její ohlédnutí za Designblokem

Ať už jste měli šanci navštívit největší kulturní akci sezony, nebo ne, tady jsou postřehy "naší" Veroniky!

IMG_4927

 

Letošní ročník Designbloku byl sice lehce kratší (počasí a živly běsnily natolik, že bylo nutné ho přerušit), ale neméně intenzívní a krásný. Já jsem měla štěstí, že jsme ho navštívila hned na začátku a měla tak dost času si ho pořádně užít a prohlédnout, zalétat si na mráčku až do nebe i si  trochu zaskákat na duze. Jana Zielinsky přišla sice před zahájením o hlas, ale její žlutý klobouček a modrá třpytivá blůza vytvořily krásný akcent a zároveň středobod místního vesmíru; tedy festivalu.

Část věnovaná Art Housu byla opět umístěna v budově Lapidária, tam díky propojení se stálou expozicí historických soch panovala velmi duchovní hluboká atmosféra, do níž velmi nenásilně a citlivě vstupoval současný design a umění. Expozice Openstudios byla jako tradičně rozmanitá, nabízející nahlédnutí do vizuálního a obsahového světa vystavujících. Jelikož na Designblok chodím pravidelně již léta, je pro mne zároveň velmi zajímavé sledovat vývoj a posun jednotlivých lidí a značek, tak jako účast těch na přehlídce nových.

Touhou vlastnit mě tam zaujalo/inspirovalo spoustu věcí a asi to vše budu ještě nějaký čas vnitřně vstřebávat. Pokud bych ze sebe měla vysypat ty nejsilnější vjemy… Byly to asi koberce od Chopit, keramický nábytek/objekty od Milana Pekaře nebo mísy “Stone Age“ vyrobené z odpadu.

Obnovování a recyklace je nastupující trend, který jsem tam celkově zaznamenala silnější, což je myslím jediný možný způsob uvažování v současném bodě historie. Úžasný byl také nový parfém Imago, který mě úplně vrátil do prostor mého studia na AVU, kde všude voněly olejové barvy. To bylo jen namátkově pár mých osobních pocitů a vjemů, kterých bylo mnohem, mnohem víc.

Fresh Labels Concept Store

V rámci Designbloku jsem navštívila také otvíračku Fresh Labels Concept Storu. Nákupy, které jsem dříve absolvovala v Berlíně, už můžu realizovat kdykoliv zde v Praze.  Tedy přesněji do Berlína už jen na umění, pro batohy s klidem  pouze do Fresh Labels. Těm se nějak podeřilo koncentrovat veškeré mé oblíbené značky a to ne jen co se tašek týče.
IMG_4763
IMG_4973

Fresh Labels zrekonstruovali svůj původní prostor v Panské ulici a udělali z něj první Concept Store zaměřený na tašky a batohy v Evropě.  Najdete tam všechny ty oblíbené zavedené i menší značky co teď frčí, namátkově Herschel Supply, Fjällräven nebo Ucon. Horkou novinkou je, že se Fresh Label Concept Store stal jediným oficiálním  prodejcem kultovní švýcarské značky Freitag. Značka Freitag je takovým pionýrem v současně velmi aktuálním trendu recyklovaní. Bratři Daniel a Markus Freitag přisli s touto myšlenkou již v roce 1993, kdy hledali materiály na objemné tašky, které by zvádly různorodý obsah i zátež počasí, protože jak určitě víte, ve Švýcarsku skoro všíchni jezdí na kolech. Bratři Freitag tak vyvinuly tyto ikonocke messenger tašky z použitých materiálů z aut a kamionů, zrecykolvali gumy, potahy na sedačky, překrývací plachty, bezpečnostní pásy atd. Každá taška je voděvzdorná a hlavně, každá naprostý originál.
Já teď delší dobu, vlsatně už několik let nosím převážně, Fjalraven botohy, baví mě jejich velikost, minimální váha,  to že v sobě mají vyjímatelnou mini karimatku na sezení kdekoliv v přírodě a jinde, mám ráda jejich snadnou udržovatelnost i to, že mi nepadají ze zad, protože mají ramínka uchycené pěkně blízko u sebe a tak dál a tak dál….Tedˇse ale chystam na změnu, vymením platěný nenápadný Kanken, za perleťově opalizující,  futuristický model od značky Ukon.

Ve Fresh Labels najdete sbírku velmi zábavných tiskovin, například zde můžete pořídít cestovatelské knihy od známé britské značky Monocle. Do tašky můžete přihodit průvodce jak levně nakoupit hodnotné umělecké kousky od Earling Kagge či cestovní tetovací sadu. K dispozici jsou i opět recykované a recyklovatelné toaletní taštičky s mini cestovní sadou kosmetiky a to jsem teprve v polovině výčtu. Běžte se podívat, je to krása a vedle si po  příjemném nákupu můžete dát oblíbene Bahn-mi-Ba bagetky.

Mějte se krásně a užijte si barvy podzimu, Vaše Veronika

 

Snímek obrazovky 2017-11-06 v 21.03.50

IMG_4922

Snímek obrazovky 2017-11-06 v 21.03.59

Snímek obrazovky 2017-11-06 v 21.04.10

IMG_4926

Snímek obrazovky 2017-11-06 v 21.04.16

Snímek obrazovky 2017-11-06 v 21.04.27

Snímek obrazovky 2017-11-06 v 21.04.36

IMG_4928

Snímek obrazovky 2017-11-06 v 21.04.46

Snímek obrazovky 2017-11-06 v 21.04.54

IMG_4929

Snímek obrazovky 2017-11-06 v 21.05.05

Snímek obrazovky 2017-11-06 v 21.05.17

IMG_4959

VERONIKA
DRAHOTOVÁ

vizuální umělkyně
Zdroje: archiv

Vydáno: 10.11.2017 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:


 Wishlist