By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

Veroničin průvodce uměním: Klauzury na AVU a UMPRUM, Futura a Jan Merta

Utečte před lednovými mrazy do tepla galerií a uměleckých škol. Tady je Veroničin BoBo průvodce!

U oslovení vždy váhám, nechci se uchýlit k familiárním trendy oslovením, ale milé/vážené čtenářky je zase druhý protipól – tedy naprostá suchařina. A to už vůbec nemluvím o dilema, zdali u lifestylového blogu předpokládat, že čtenáři budou spíše ženy, nebo se držet klasického postupu oslovit muže i ženy….. (To jen abyste věděli, že u oslovení pokaždé svedu trýznivý vnitřní boj a to zvláště nyní, na prahu nového roku!):
Milé ženy a muži, ať už máte vášeň pro cokoliv, zdravím Vás v Novém roce s přáním všeho dobrého a s novými tipy na umění.

 

Veronika Drahotova_portrait in the studio_2017Všichni mrzneme a nejraději bychom nikam nevycházeli, ale myslete prosím na ty umělce, co pracovali a připravovali výstavu a teď v lednu, přestože je tu jak na Sibiři, doufají, že se na ně půjdete podívat. Ten osamělý čas, co trávili v ateliéru ponořeni do svého díla, bude tak díky vám naplněn a opodstatněn.

VD_Jan Merta
Až do 12. března probíhá v Městské knihovně výstava Jana Merty. Jedná se o první retrospektivu malíře a sochaře, který je jedním z představitelů generace 80. let. Je to velmi citlivá výstava s velkoformátovými obrazy, instalacemi a apropriacemi jiných známých výtvarných děl. O autorově životě se můžeme dovědět z černobílých fotografií slavného českého fotografického dua Jasanský – Polák. Ti Mertův život přefotili do černobílého cyklu, jež ho mapuje od místa rodiště po současná působiště. Speciální radost mi udělala výtvarná škola Václava Hollara, známá jako Hollarka, a její mně tak povědomé a blízké interiéry. Jako Jan Merta a mnoho českých umělců a z mého okruhu jsem tam před nástupem na AVU studovala.

 

Ja_Jasansky_Polak

Hollarka

Jan Merta 1

Jan Merta 2

Jan Merta 4

 

Jan Merta
od: 2. 11. 2016
do: 12. 3. 2017
Městská knihovna, 2. patro, Mariánské nám. 1, Praha 1

út-ne 10.00–18.00
čt 10.00–20.00
http://ghmp.cz/galerie-lukas-jasansky-a-martin-polak-uvadeji-jana-mertu/

cara

Ja Futura
Galerie Futura je třípatrový prostor o rozloze cca 1000 m2, zajímavě architektonický vetknutý do vnitrobloku domu na Smíchově. Funguje již od roku 2003 a nabízí velmi kvalitní výstavy současného umění českých a mezinárodních umělců. Jedná se o soukromou neziskovou galerii, která kromě prostor v Holečkově ulici disponuje ještě renezančním zámkem Třebešice, blízko Kutné Hory, fungujícím jako residence pro umělce z celého světa a obsahujícím rozsáhlou sbírku současného umění a také residenčním prostorem v newyorském Brooklynu.

 

Futura 2

Futura 3

Futura_Suruvka

Nyní můžete ve Futuře shlédnout dvě výstavy, obě realizoval zdejší kurátor Michal Novotný. Výstava ostravského umělce Jiřího Surůvky je komplexní výpovědí o jeho tvorbě, představuje notoricky známá Hitlerova mimina, rodícího Batmana i videozáznamy uměleckých intervencí. Jiří Surůvka patří ke generaci umělců, jež se proslavila v 90. letech a jeho tvorba obsahuje snad všechny žánry – malbu, sochu, fotografii i video. V současné době je vedoucím katedry Nových médií na Fakultě umění Ostravské univerzity.

Suruvka 2Surůvka

V přízemí spletitých prostor Futury najdete mezinárodní skupinovou výstavu Roy Da Prince. Devět světových umělců Quentin Euverte, Agnieszka Grodzinska, Kernel, Irina Lotarevich, Lucia Elena Prusa, Shanta Rao, Viktor Timofeev, Andrew Norman Wilson, Pedro Wirz se zde vztahuje k příběhu Roy da Prince, čtyřiadvacetiletého rapera, který byl v New Orleans odsouzen k 200 letům vězení.

Galerie Futura
http://www.futuraproject.cz/

cara

Vysoká škola umělecko průmyslová otevírá své prostory veřejnosti v období 25.1 až 29.1. Artsemestr je přehlídka semestrálních prací /tzv. klauzur/ všech atelierů na škole. V autentickém prostředí si můžete prohlédnout ročníkové práce studentů designu, architektury, kresby oděvu, šperku i volnějších oborů jako malba či socha.

 

Umprum
UMPRUM klauzury
Náměstí Jana Palacha 80
Praha 1
Otevřeno: 10:00 – 18:00
https://www.umprum.cz/web/cs/umprum/artsemestr-zima-2017-4283

Má domovská škola Akademie výtvarných umění také pořádá výstavu klauzurních prací, v termínech částečně se kryjících s UMPRUM. Veřejnosti se otevírají všechny budovy AVU a nabízí nahlédnutí do pracovních prostor studentů a výsledky jejich půlročních aktivit. Vidět zde můžete několik malířských ateliérů pod vedením předních českých umělců, sochařské a intermediální ateliéry spolu s klasičtějšími obory jako je socha, grafika nebo restaurování. Pověstný svým kulinářským uměním začíná být i bufet AVU, kde se můžete regulérně nadlábnout.

 

Klauzury Avu

 

Akademie výtvarných umění v Praze
U Akademie 4
výstava klauzurních prací
27.1. – 31.1.
https://www.avu.cz/event/2016-01-27/zimn%C3%AD-klauzury-pro-ve%C5%99ejnost-4072

 

 

VERONIKA
DRAHOTOVÁ

vizuální umělkyně
Zdroje: Veronika Drahotová

Vydáno: 25.1.2017 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:


 Wishlist