By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

Veroničin průvodce uměním: Art Prague, NTK a nová galerie 101

Co byste neměli zmeškat podle naší pravidelné přispěvatelky Veroniky Drahotové.

Ahoj milé čtenářky a čtenáři, jsem tady se svým víceméně pravidelným příspěvkem z oblasti umění.

Kruhová prosklená budova Národní technické knihovny za 8 let od svého postavení obdržela již osm prestižních ocenění z oblasti architektury, mimo jiných „nejlepší stavba roku 2010“. Neméně úžasné, zakulacené, betonové jsou i prostory její dvoupatrové galerie. Od samého vzniku, tedy od roku 2009, ji vede MgA. Milan Mikuláštík, jenž je také kurátorem většiny výstav. To není ale případ stávající výstavy „Strach z neznámého“, kterou můžete v galerii NTK vidět do konce března a jejíž kurátorkou je Lenka Kukurová. Výstava je aktualizovanou a pozměněnou verzí stejnojmenné výstavy, která proběhla v minulém roce v Kunsthalle Bratislava a vztahuje se ke stále aktuálnějšímu tématu uprchlické problematiky a souvisejícím oblastem.

 

NTK_V
S ohledem na závažnost a naléhavost tématu je milým překvapením, že výstava je také hravá a velice vizuální. Hned u vstupu vás uvítá dílo Kateřiny Šedé, pravidelná formace záchranných plovacích vest kombinovaných se zavinovačkou. Dílo Oty Hudce se zase nachází za dřevěným plotem a je založeno na nahodilém výběru návštěvníků, kterým je umožněno vstoupit dovnitř a dílo shlédnout. Já jsem měla v den své návštěvy štěstí, trefila jsem se na den, který neeliminoval ženy ani blondýny a instalaci jsem viděla a také pro vás vyfotila.

 

NTK_2

NTK_3

NTK_4
NTK_7
NTK
Národní technická knihovna // NTK
Strach z neznámého
2/2 – 31/3/2017
Technická 6/2710
Praha 6 – Dejvice
160 80
https://www.techlib.cz/en/2905-galerie#Strach

V prvních březnových dnech začne v New Yorku legendární veletrh současného umění The Armory Show. Začne jako tradičně v oblasti Piers 92 & 94. Od 2.-5. března probíhá již 23. ročník této světově uznávané přehlídky umění, umělců, galerií, galeristů, kurátorů, sběratelů umění a profesionálů z oboru. Chcete-li nasát esenci umění, je pro vás Armory to pravé místo k pozorování uměleckého světa ve všech svých formách, bohatí sběratelé umění ve svém přirozeném prostředí spolu s umělci z celého světa. Ruku v ruce s Armory a jen o kousek dál na Pier 90 probíhá VOLTA NY, „specifický veletrh galerií pro galerie”, který je pobočkou Armory a americkou verzí původní VOLTA Basel.

The Armory Show
2.3 – 5.3. 2017
https://www.thearmoryshow.com/

overaly

Od 28.2. do 5.3. si v Kafkově domě na Staroměstském náměstí můžete prohlédnout 30 českých galerií, jež zde prezentují své umělce. Vernisáž proběhne 27. února od 18:00. Představí se zde jak galerie dlouhodobě fungující na české scéně Galerie Litera, Galerie Millennium, Nová galerie, Galerie eS, Galerie Gambit, Galerie Peron, Galerie ArtinBox, tak i ty nověji vzniklé jako třeba NoD, Studio Prám, ArtBanana, Young Real Art či IndigoSpace, nově pak multimediální prostor Vnitroblock a Galerie Jan Čejka. O pojednání letošní velkoplošné instalace se postarala formace umělců z Pragovky s mezinárodním obsazením pod sdružujícím jménem „Obejvák“. Moje čerstvě dokončené dílo najdete v galerii Gambit.

 

Art Prague_2016_1

Art Prague_2016_2.JPG

Art Prague_2016_3.JPG

Art Prague 2017
28/2 – 5/3/2017
přehlídka 30 galerií

Kafkův dům – Praha 1
nám. Franze Kafky
http://www.artprague.cz/?view=medium

overaly

Galerie 101
Julius Reichel
Namby Pamby Nation
26.1 – 4.3.2017
http://galerie101.cz/

K mé velké radosti se v centru Prahy na Ovocném trhu otevřela nová galerie, která se specializuje výhradně na abstraktní umění. Majitelem galerie je známý publicista a sběratel umění Honza Dědek a její název “101” je odvozen čistě od rozlohy galerie.

 

VD_Honza Dedek_101

 

V současné době můžete ve 101 shlédnout výstavu malíře Juliuse Reichla. Jeho umělecký styl by se dal popsat jako abstraktně expresivní se sklonem k vytváření geometrizujících vzorců, schémat a opakování. Kromě živelného malířského projevu je v jeho tvorbě zajímavá práce s plátnem a povrchy vůbec. Plátna sundává z rámu a věší na zeď a to v několika vrstvách přes sebe, takže koukají pouze konečky. Na výstavě “Namby Pamby Nation” jsou kromě nich k vidění prostorové plastiky pomalované typickými autorovými vzory; trochu připomíná africké umění pod vlivem elektrobeatů. Obrazy a instalace jsou rozmístěny velmi hustě vedle sebe ve všech třech místnostech, vytvářejíc tak diktát vzorů, barev, sprejů a stejkanců. Namby Pamby je výraz, přeložený asi něco jako “Hala bala”.

 

Galerie 101_1

Galerie 101_2

 

Těším se na Vás na Art Prague nebo u dalšího příspěvku, v době kvetoucích sakur.

 

VERONIKA
DRAHOTOVÁ

vizuální umělkyně
Zdroje: Veronika Drahotová

Vydáno: 26.2.2017 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:

  • bugaboo uvodni   Pořádnou koženou bundu jsem sháněla přibližně dva roky a nakonec si ji přivezla z Londýna. Toužila jsem prostě po tom, aby byla perfektní! Dokonale zpracovaná, trendová a nadčasová zároveň. Možná vám přijde zvláštní, že článek o výběru kočárku začíná[číst více]
  • Vánoce jsou ideální příležitostí obdarovat své nejbližší luxusní kosmetikou. Exkluzivní niche parfémy, jedinečné potravinové doplňky a špičkové interiérové vůně renomovaných světových značek jsou tím, po čem nejen ženy touží, ale samy si je málokdy dopřejí. Mimořádně atraktivní tipy na vánoční[číst více]
  •   Léto je v plném proudu! Užijte si ho se vším všudy. Tedy i s hodně vykrojenými plavkami, které mnohdy odhalí víc, než bychom si přály. Celulitida, zašedlá a mdlá pokožka… by ideálně měly být letním tabu. Proto jsme pro[číst více]

 Wishlist