By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

Vánoce a umění podle Veroniky

Udělejte si mezi vánočními večírky čas i na umění.

Začíná to vánoční období plné shonů, i když mně osobně se zdá, že všechna období dokážou být plná shonů, ale zároveň i očekávání a těšení se. U nás doma, díky dětem, je každodenní téma přemítání nad tím, kdo co dostane. Je to skvělé, mám to ráda, ale občas ocením nějaký ten únik, možnost se od toho všeho každodenního vzdálit, jen tak se nechat unášet a nechat na sebe působit asociace prožitků. Tohle dokáže umění nebo dobrá kniha, film.
alena-kotzmannova_veronika-drahotova

 

Králík a královna

Já jsem teď měla krásný “únik” a zážitek na výstavě Aleny Kotzmannové, nazvané “Králík a královna”. A ten zážitek byl ještě o to lepší, protože Alenka je moje kamarádka a je vždy moc skvělé vidět, když se přátelům něco tak povede. Galerie hlavního města Prahy, Colloredo-Mansfeldský palác, jsou prostory ve stavu jen lehce chátrajícím, asi něco jako listy na podzim, co jim už maličko osychají okraje, ale o to vice mají barev. Je to asi nejvíce pohádková, romantická, krásná a inspirativní galerie, co v Praze je. Stopy času jsou zde nejen cítit, ale i vidět, zanechávají svědectví různých využití těchto prostor, napříč časem a režimy.

Jsou to úchvatné interiéry plné výklenků, odtrhávajících se tapet, s průhledy do ulice na sochy Kostela Nejsvětějšího Salvátora a Vltavu. Takovéto místo přímo vybízí ke zpracováni formou “site specific”; forma výtvarných výstupů, kdy umělec přímo reaguje na prostor. Výstava “Králík a královna “ je tedy částečně site specific a částečně představuje několik prací ze starší série “Pokus o znovunalezení skutečnosti”. Alena Kotzmannová je fotografka, která často používá “klasický analogový systém”, její fotografie jsou zvětšovány ručně, tradičními postupy (pokud se vyznáte v technice fotografie, tak toto je skutečná lahůdka).

Pracuje s médiem fotografie v rámci prostoru a na výstavě máte možnost vidět promyšlené, citlivé prostorové instalace, které mají velmi silný příběh, ale i humor a nadsázku. Jméno výstavy je odvozeno od dvou inspiračních artefaktů, které Alenka rozvinula v mnohavrstvý projekt. Jedná se o fotografii anglické královny od umělce Luciena Freuda a hrneček s dětským motivem králíka, jež tvoří fyzický střed centrální instalace s podstavci. Na těch jsou fotografie tištěné na saténovou látku.

Ve svých pracích se Alenka často vrací do Portugalska, kde nějaký čas žila. Jedna z projekcí ukazuje sochu koní v Lisabonského parku, která se snad trochu pohnula… Anebo se mi to jen zdálo? Chce to velmi pozorného a vnímavého diváka, určitě se zajděte podívat a prosím, dejte mi vědět své dojmy, moc by mě zajímaly.

Galerie hlavního města Prahy
Colloredo-Mansfeldský palác
Alena Kotzmannová – Králík a královna
19. 10. 2016 – 29. 1. 2017
http://www.ghmp.cz/alena-kotzmannova-kralik-a-kralovna/

alena-kotzmannova_colloredo-mansfelsky-palac_1

kotzmannova_colloredo-mansfelsky-palac_2

kotzmannova_colloredo-mansfelsky-palac_5

kotzmannova_colloredo-mansfelsky-palac_4

cara

brousil_colloredo-mansfelsky-palac_3

 

Přemítání o barvách

Že prý náhody neexistují a tak je to asi spíš osud, že v dalším patře na stejném místě, v prostorách Colloredo-Mansfeldkého paláce, vystavuje můj další kamarád, také fotograf Radek Brousil, čerstvý držitel ceny Oskára Čepana (slovenská varianta naší Chalupeckého ceny). Prostory, kde vystavuje Radek, nesou menší vypovídající hodnotu, jsou zrekonstruované a uzpůsobené k výstavám, i tak ale Radek vytvořil projekt, který se dá zařadit mezi site specific. Reaguje na barokní plastiky Maurů sochaře F. M. Brokoffa nacházejících se na Královské cestě vedoucí poblíž. Radek svou výstavu nazval “Černá a bílá ve fotografii” a její koncept a slovní hříčka spočívá v tom, že se nejedná o černobílou fotografii, ale vztahuje se k tématice zobrazení tmavé pleti. Rozvíjí hru světel, stínů a barev skrze krásně vyladěné, barevně odtónované výstupy. V ústřední místnosti vytvořil Radek prostorovou instalaci, kde tvar fotografie podřídil půdorysu barokních soch, ty potom upevnil na dřevěné konstrukce a vytvořil tak více plánů, zadní zeď natřel intenzivní modrou barvou. Jedná se o velmi zajímavou výstavu propojující klasickou fotografii se současnými “post-internetovými” trendy.

Galerie hlavního města Prahy
Colloredo-Mansfeldský palác

Radek Brousil – Černá a bílá ve fotografii
21. 9. 2016 – 22. 1. 2017
http://www.ghmp.cz/radek-brousil-cerna-a-bila-ve-fotografii/

 

 

brousil_colloredo-mansfelsky-palac_5

radek-brousil_colloredo-mansfelsky-palac_1

radek-brousil_colloredo-mansfelsky-palac_2

cara
Mladí a ocenění

V minulém týdnu jsme měli možnost seznámit se s novým držitelem prestižní ceny Jindřicha Chalupeckého (dále již CJCH), jež je každoročně udělována jednomu umělci mladšímu 35 let. K ceně se pojí finanční odměna a zahraniční stáž. Tento rok se jednalo o velmi mediálně sledovanou událost, dílem také díky změnám, ke kterým došlo ve vedení CJCH, jež se svou aktivnější medializací stává přístupnější veřejnosti. Dílem i díky aktivitám nominovaných umělců. Mezi 5 finalisty a jejich sofistikovanými projevy vyčníval šaman, boxer, hudebník a vůbec osobitá postava Matyáše Chocholy, který k překvapení všech, vzhledem k tomu, že obecně cenu Chalupeckého vyhrávají spíše méně výrazné, konceptuální výstupy, cenu vyhrál. Přímý přenos z udílení cen byl vysílán v televizi a po Matyášově ambivalentním vystoupení většině přítomných umělců a věřím, že i divákům u televize, ztuhl úsměv na tváři. V uměleckém světě nastal chaos a zmatení, a můžeme se jen dohadovat, nakolik se z Matyášovy strany jednalo a kalkul a nakolik o pouhou nesoudnost. Názory na jeho tvorbu, její autentičnost i na jeho osobu se různí, ale každopádně tu je nový svérázný umělecký projev a umělec typu Davida Černého / HATE IT OR LOVE IT, NOTHING IN BETWEEN

http://www.cjch.cz/cz/
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/11565531973-cena-jindricha-chalupeckeho-2016/21656225683

cara juergen-teller_platesteller-no-75_2016

Oslík a Nirvána

Živý oslík bude pochodovat prostorami galerie Rudolfinum v rámci zahájení výstavy známého německého fotografa Juergena Tellera. Ten se v 90. letech proslavil portréty kapely Nirvana v čele s jejich frontmanem Kurtem Cobainem. Jeho tvorba je převážně portrétní a pohybuje se na pomezí umělecké a komerční fotografie, přiznám se, že k mé hrůze se mezi vystavovanými fotografiemi nachází i portrét Kim Kardashian.

V přízemí galerie Rudolfinum se hlavně dětem otevřel „Artpark“. Několik místností přibližující umění a jeho historický vývoj. Celou tuto náročnou parádu stylisticky pojal umělec „Kakalík“, kterého můžete znát díky jeho legendárním komiksům. Děti si tu můžou kreslit na ipadech, stavit obří dřevěné stavby ze stavebnice Kapla, čmárat křídami přímo na zeď a dozvědět se, proč i záchod může být uměním.

 

JUERGEN TELLER

Enjoy Your Life!

  1. 12. 2016 – 19. 3. 2017

Galerie Rudolfinum

 

galerie-rudolfinum

rudolfinum_artpark_1

rudolfinum_artpark_2

rudolfinum_artpark_3

cara

henri-rousseau_palac-kinsky_2

 

Naivní džungle
V džungli naivistického umění se ocitnete v paláci Kinských, kde jsou vystavena stěžejní díla francouzského umělce Henri Rousseaua. Výstava nazvaná “Celník Rousseau” je obohacena o širší kontext jiných malířských směrů českých i světových umělců; Pablo Picassa, Georgese Seurata, Paula Cézanna, Emila Filly, Toyen, Josefa Šímy a dalších. Myslím, že by mohla být zajímavá i pro male děti, právě pro stylizovaný “dětský” styl obrazů a jejich pohádkových, zvířecích motivů. Hned u vstupu je vytvořená 3D džungle převzatá z Rousseových obrazů a jedna z místností celá věnována kreativním hrátkám dětí. Mají tu velký kulatý stůl, kytky z botanické zahrady a hromady materiálu k tvoření.
Krásné Vánoce přeje Veronika

Národní galerie v Praze
palác Kinských
Celník Rousseau: Malířův ztracený ráj
15. 9. 2016 – 15. 1. 2017
http://www.ngprague.cz/exposition-detail/henri-rousseau/

 

henri-rousseau_palac-kinsky_1

henri-rousseau_palac-kinsky_3

 

Tak ještě jednou, krásné Vánoce! 

VERONIKA
DRAHOTOVÁ

vizuální umělkyně
Zdroje: Veronika Drahotová

Vydáno: 11.12.2016 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:

  • Suchá kůže na rukách mě trápí hlavně během zimy. Neustálé střídání teplot, rukavice a jiné nepříjemné vlivy zapříčiňují to, že ruce jsou vysušené a kůže může v extrémních případech i popraskat. Proto stále hledám krémy, které mně budou vyhovovat. Co to znamená?[číst více]
  •   Každý den sedím s počítačem v posteli a přemlouvám se jít do koupelny udělat si masku na obličej. Asi tušíte, jak to dopadá 🙂 Samozřejmě se nepřinutím zvednout a po další hodině jdu spát, bez masky, s pocitem, že[číst více]
  • Lara Stone: @lara_stone Suki Waterhouse: @sukiwaterhouse Gwyneth Paltrow: @gwynethpaltrow Oprah: @oprah Christy Turlington: @cturlington Rosie Huntington-Whiteley: @rosiehw Kourtney Kardashian: @kourtneykardash Bar Refaeli: @barrefaeli      

 Wishlist