By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

Úplně (k) v opeře

Kněžíková a Plachetka zazpívali na Střeše Lucerny při zářijovém úplňku

Začla jsem krásnou novou spolupráci s Kateřinou Kněžíkovou, a nejen proto jsem si nemohla nechat ujít tento originální event. Nadchlo mě to! Spojení krásného místa Střech Lucerny, úplňku a našeho hvězdného operního páru a po té sklenička vína, to byl opravdu zážitek, který bych přála  vám všem!

V kulisách magického zářijového úplňku se uskutečnil v úterý 1. září nokturnový koncert na Střeše Lucerny. V hlavních rolích se představil měsíc v úplňku, český basbaryton světového věhlasu, Adam Plachetka a jeho žena Kateřina Kněžíková, sólistka Národního divadla.  O klavírní doprovod se postaral Zdeněk Klauda.


„Chtěli jsme tímto koncertem propojit hudbu s dalšími živly, tentokráte s měsícem v úplňku. Poslouchali jsme hudbu jako doprovod k úplňku a pozorovali úplněk jako doprovod hudby,“
řekl kavárník Ondřej Kobza za spolek Piána na ulici.

Adam Plachetka vystoupil na Střeše Lucerny již v minulém roce v rámci večera John do vany. Při loňském koncertu zpíval Mozartovy árie lidem, kteří si koncert užívali z vany. Netradiční pojetí vystoupení vzbudilo velkou pozornost a zájem. Letošní Úplně (k) v opeře na loňskou akci navázal. „Střecha Lucerny je mimořádně inspirující prostor. Po loňské akci John do vany jsme se shodli, že by nemělo zůstat u jednoho vystoupení. Největší problém byl čas, kterého je ale najednou dost. Domluvili jsme tedy další projekt, ve kterém vzdáváme hold měsíci a jeho světlem zalitému panoramatu Prahy. Byl to opět výjimečný zážitek,“ řekl Adam Plachetka.

Při večerním úplňkovém koncertu zazněly skladby s tematikou noci a magického světla měsíce, který se stal inspirací pro mnohé hudební skladatele. Za svitu měsíce zazníěl následující repertoár:

  1. van Beethoven: Měsíční sonáta
  2. A. Mozart: Abendempfindung
  3. Strauss: Die Nacht
  4. Schubert: Im Abendrot
  5. Debussy: Nuit d’Etoiles
  6. Wagner: Tannhäuser (Wie Todesahnung Dämmerung deckt die Lande… O, du mein holder Abendstern)
  7. Dvořák: Měsíčku na nebi hlubokém

EVA
JASANOVSKÁ

zakladatelka Bobovibe
Zdroje:

Vydáno: 3.9.2020 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:


 Wishlist