By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

Umíte být asertivní?

10 zásad asertivní komunikace aneb asertivního "práva" pro každého.

asertivita

 

Asertivita vyžaduje, aby se člověk rozhodoval sám za sebe a za svoje rozhodnutí nesl plnou odpovědnost. Všichni máme právo mít a vyjádřit svůj vlastní názor, dělat chyby a říci ne, i pokud jsme vyhodnotili nějakou situaci jinak. Máme i právo změnit názor. Jsou to všeobecné zásady, které bychom měli znát a zároveň je respektovat. Říká se jim „asertivní práva“.

 

  1. Člověk má právo posuzovat své vlastní chování, myšlenky a emoce a být za ně odpovědný

 

Určitě se vám v životě stalo, že jste se do dostali do situace, kterou jste viděli odlišně od druhého člověka. Třeba v práci. Máte připravit prezentaci, váš kolega má jiný názor, ale vy jste za výsledek zodpovědní. Stůjte si za svým. Máte na to právo a pokud by se vám prezentace nepovedla dle představ šéfa, neste si sami své následky.

 

  1. Člověk má právo nenabízet žádné omluvy a výmluvy ospravedlňující jeho chování

 

Jde v podstatě o to, že se naučíte říkat asertivně NE. Máte na to právo a opravdu nemusíte nikomu nic vysvětlovat. Je to jen a jen vaše věc. Proč je pro nás vlastně tak těžké říkat ne? Většinou se asi nejvíc bojíme, že toho druhého zklameme, že se s námi už nebude bavit, že nás nebude mít rád. Ale jste na omylu, pokud člověk uváženě řekne NE, je to jeho právo a ten druhý by to měl respektovat bez zbytečných negativních emocí.

 

Člověk by měl své NE vyjádřit jasně. Ne, nemám o tento produkt zájem, Ne, neudělám to, jelikož už mám po pracovní době… ovšem na druhou stranu pozor na slovíčko ‚nemohu‘. To hned evokuje otázku proč a tím se zbytečně zapletete do nepříjemností. Základ je se druhému neomlouvat, vy prostě nechcete hlídat dceru své kamarádky, jelikož se vám to nehodí a basta. Nebo zrovna nechcete jít na návštěvu vaší tchýně, jelikož máte už jiný a mnohem zábavnější program. Stůjte si za svým. Můžete i vyjádřit to, že rozumíte tomu, že ten druhý pomoc potřebuje nebo že se na návštěvu těšil…. Stůjte si ovšem i nadále za svým NE a uvidíte, že se vám velmi ulehčí život. Zjistíte, že najednou neděláte věci, které vás vyčerpávaly a dělat jste je nemuseli a také máte více prostoru pro sebe.

 

  1. Člověk má právo posoudit, nakolik a jak je zodpovědný za řešení problémů druhých lidí

 

Jsme zodpovědni pouze sami za sebe a opravdu ne za chování druhých lidí. Pokud máte v rodině člověka, který je zrovna ve vězení za krádež, neznamená to, že jste za něj a za jeho činy zodpovědní. Věta ‚co tomu řeknou lidi‘ by se neměla nacházet v naší mysli.

 

  1. Člověk má právo změnit svůj názor

 

Pokud ovšem změníte názor, je i důležité ho doplnit o vysvětlení. Pokud se naučíte přiznat chybu, je to osvobozující a pokud máte děti nebo jste vyučující, nadřízený apod., je přirozené přiznat chybu. Není na tom nic špatného a jdete druhým, a hlavně dětem příkladem.

 

  1. Člověk má právo říci ‚já nevím‘

 

Něco nevíte? Nevadí, není přeci žádný hřích přiznat to. Alespoň to ukáže, že nejste vševěd, který má pocit, že má na všechno odpověď. Protože ruku na srdce, známe vždy a za všech okolností odpověď? I co se týče výchovy dětí – v období otázek také občas nevíte. Proč to nepřiznat?

 

 

  1. Člověk má právo být nezávislý na dobré vůli ostatních

 

Nikdy se nemůžete zavděčit všem a pokud si toto budete pamatovat, váš život bude hned lehčí. Nebudete trávit čas přemýšlením, co jste kde udělali nebo řekli špatně a proč je na vás váš kolega zrovna naštvaný.

 

  1. Člověk má právo dělat chyby a být za ně zodpovědný

 

Chybovat je lidské a z i chyb se učíme. Na druhou stranu, když už tu chybu uděláme, není od věci to přiznat, poučit se z ní a jít dál. Nikdo není neomylný a neexistuje člověk, který by nikdy nechyboval.

 

  1. Člověk má právo dělat nelogická rozhodnutí

 

Pověra: držte se pouze logiky, svého zdravého rozumu a racionality a jimi vše zdůvodňujte. Pokud to nelze logicky zdůvodnit, tak to nedělej. Občas máme právo dělat nelogická rozhodnutí, jsou to ovšem naše rozhodnutí, za kterými si musíme stát a nést za ně následky.

 

  1. Člověk má právo říci ‚já ti nerozumím‘

 

Pokud se pustíte třeba do sporu se svým partnerem nebo máte schůzku se šéfem, který vám zadává nový pracovní úkol a vy si nejste jistí tím, co má váš partner nebo šéf na mysli, máte právo říct: Já ti nerozumím. Tím se dostanete z nepříjemné situace, že vše odkýváte, ale v podstatě ani nevíte, co to bylo. To je mnohem horší, než přiznat, že něčemu nebo někomu nerozumíte.

 

  1. Člověk má právo říci ‚je mi to jedno‘

 

Pokud zrovna nejste velký fanoušek politických debat, nevadí. Máte právo říci: Je mi to jedno. Prostě vás to nezajímá a není to něco, o čem by vám dělalo radost hovořit. Nemusíte být ve všem dokonalí a mít na vše nějaký názor.

A protože bez komunikace se v dnešním světě neobejdeme, o asertivitě se rozepíšu i v následujících článcích.

Těším se,

Vaše Katka

 

KATEŘINA
KANTOVÁ

psycholožka
Zdroje: archiv

Vydáno: 21.1.2016 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:


 Wishlist