By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

Umění v Šenově

Preciosa Lighting rozsvěcuje Kamenický Šenov

Venkovní křišťálová expozice Nekonečná cesta společnosti Preciosa Lighting u Informačního centra Panská skála rozjasní den všem milovníkům českého skla a designu. Slavnostní rozsvícení proběhlo v sobotu 26. června od 21:00 na parkovišti u Panské skály v Kamenickém Šenově. Preciosa Lighting zároveň v rámci Lustrfestu zajistila dekorativní osvětlení třech zastávek ve městě, kde produkuje světoznámé instalace.

V centru Kamenického Šenova proběhl v sobotu večer slavnostní ceremoniál, při němž starosta města Michal Třešňák ocenil přínos společnosti Preciosa Lighting jako největšího zaměstnavatele. Díky vzájemné synergii vznikají ve veřejném prostoru města skla díla se světovým přesahem.

Expozice představuje nejen unikátní světelné vlastnosti křišťálu, ale i dlouhodobý koncept Preciosa Lighting zvaný kultivace svítidel. Ta spočívá v kombinaci řemeslného zpracování s novými metodami výroby, materiály i technologiemi, to vše s cílem vytvořit nové verze svítidel, která rozzáří interiéry stejně oslnivě, jako to dokázala před stovkami let. Kultivace je nikdy nekončící proces. Je jako kruh bez konce i začátku. A právě svítidla umístěná ve třech symbolických kruzích tvoří expozici s názvem Nekonečná cesta, která zájemcům umožní vydat se za příběhem kultivace prvního českého celoskleněného svítidla Eugene.

Eugene je ve svém klasickém pojetí ztělesněním nadčasovosti. Vypráví bohatou historii – už v 18. století okouzloval např. na rakouském zámku Schloss Hof prince Evžena Savojského. Jeho příběh pokračoval, když mu Preciosa Lighting propůjčila živý vzhled prostřednictvím moderních barev, které přinesou do každého interiéru nezadržitelnou energii. Cesta svítidla Eugene byla završena novou interpretací s názvem Echo, jehož inovativní zpracování je dílem designéra Franka Tjepkema.

Autorem expozice je designér společnosti Preciosa Lighting Petr Kořínek. A není to jediná instalace známého výrobce luxusních svítidel, která zkrášluje Kamenický Šenov.

 

Designové instalace na autobusových zastávkách

V Kamenickém Šenově nyní výrobce luxusních svítidel dokazuje hrdost na původ v severních Čechách také umístěním designových křišťálových instalací na autobusových zastávkách Kamenického Šenova. Každý se tak může denně zadívat na umělecká díla, která krášlí ty nejluxusnější interiéry staveb na celém světě.

Křišťálová zahrada

Na zastávce Huťská kolemjdoucí zaujme instalace Křišťálová zahrada. Při pohledu nad sebe se mohou potěšit vším, co tato světelná instalace představuje. Křišťál, sklářské řemeslo i malebnou kamenicko-šenovskou přírodu, která se stala inspirací pro listy a květy, z nichž každý nese svůj vlastní příběh

 

Šenovský klenot

Instalace s názvem Šenovský klenot je luxusním šperkem, který zdobí autobusovou zastávku Náměstí. Pod její střechou je umístěn důkaz toho, že elegance a působivost perel je skutečně nadčasová. 110 ručně foukaných skleněných koulí s perleťovým efektem se na pomyslné šnůře náhrdelníku střídá s kovovými komponenty.

Křišťálová mandala

Zastávku Pískovec oživil průzračný křišťál, symbol čistoty, jedinečné přírodní bohatství regionu. Obrátíte-li při čekání na autobus zrak vzhůru, spatříte jeho oslnivou krásu. Klid a mír vyjádřený 454 broušenými ověsy rozmanitých tvarů, které vytvářejí geometrické obrazce ve tvaru mandaly – staroindického znaku jednoty a rovnováhy.

Výsledky zručnosti, citu pro detail i vášně pro křišťál severočeských sklářů tak obohacují Kamenický Šenov, hrdé město skla a luxusních svítidel. Jsou důkazem užitečné a fungující spolupráce mezi společností Preciosa Lighting a místní samosprávou.

 

EVA
JASANOVSKÁ

zakladatelka Bobovibe
Zdroje:

Vydáno: 1.7.2021 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:

  •   Konečně jsem si na vlastní kůži vyzkoušela, jak velkou sílu má instagram…. Ale abych začala pěkně od začátku: Moje neteř Ema bude mít za pár týdnů narozeniny. Shánění dárku jsem vždy věnovala pár dnů před její oslavou. Jenže pak[číst více]
  • rizoto eva   Přiznávám závislost na medvědím česneku, který jsem ještě před dvěma lety vůbec neznala. Myslím, že tohle šílenství přesně v tu dobu začalo a medvědí česnek začne být za rok pravděpodobně chráněná rostlina 😀 Takže máte ještě tak měsíc na to[číst více]
  • Tenhle článek vznikl vlastně úplně náhodou, když mi kamarádka položila otázku, jaké produkty jsou pro mě nepostradatelné (a naopak). Narážela tak totiž na moji oblíbenou zábavu: když mám „svůj” večer, strašně ráda testuji nové kosmetické vychytávky! A že jich v[číst více]

 Wishlist