By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

SIGNAL festival počtvrté rozzáří Prahu

Pokud bychom si v Praze měli vybrat jen jednu jedinou akci, pak to určitě budou magické světelné instalace Signal festivalu.

signal festival

 

V říjnu se Praha už počtvrté rozsvítí světly SIGNAL festivalu. Letošní ročník největší kulturní akce v České republice bude ve znamení působivých instalací hrajících si s emocemi a prožitky. Mnoho z nich ve své světové premiéře. Dvacítka show od 13. do 16. října v ulicích centra na tradičních, oblíbených zastávkách i ve zcela nových lokalitách, včetně novinky: denní program v SIGNAL Dome určený dětem.

SIGNAL festival letos představí umělce z jedenácti zemí světa, kteří do Prahy přinesou monumentální světelné instalace, videomappingy i interaktivní instalace umožňující zapojení diváků. „Naším cílem je vtáhnout návštěvníky co nejvíce do děje, plánujeme tudíž poměrně hodně interaktivních instalací a instalací, které mají díky propojení vizuální a hudební stránky opravdu strhující atmosféru,“ říká ředitel festivalu Martin Pošta.

Blížící se akce předznamená instalace japonského umělce Yasuhira Chido, která bude již od 6. října umístěna před Palladiem. V ní se návštěvníci ocitnou uprostřed světelného efektu horský přízrak (Brocken), který se vyskytuje ve vysokých horách. Akce startuje 13. října v 19:00 a trvá do půlnoci 16. října. Po čtyři dny budou lidé na trase procházet kolem obřích humanoidů australské umělkyně Amandy Parer, kteří budou na Prahu shlížet až z výšky dvanácti metrů, nebo se nechají vtáhnout do magického lesa Španěla Javiera Riery. Tři nové videomappingy vznikají přímo pro SIGNAL festival. „Videomappingy pro nás letos tvoří prestižní ruské kreativní studio Raduga Design, významný německý umělec Daniel Rossa a výrazné španělské studio Tigrelab. Směr každého z nich je absolutně odlišný,“ doplňuje Lenka Jiroutová, koordinátorka programu SIGNAL festivalu. Zapojení návštěvníků umožní například instalace českého umělce Davida Vrbíka, která funguje na principu hudebního nástroje, francouzského umělce Maotika, který se inspiroval světlem světlušek nebo Američana Zacharyho Liebermana, jednoho z nejvýznamnějších multimediálních umělců současnosti a zároveň autora kódovacího softwaru openFrameworks, pomocí kterého budou lidé tvořit vlastní světelné projekce přímo v dění festivalu.

Součástí bude i SIGNAL Dome, jediné místo s placeným vstupným již od minulého roku. Ten nabízí sférické projekce od tureckých umělců Can Buyukberbera a Yagmur Uyanika a od českého studia The Macula. Vstup na jednotlivá představení, která se začnou promítat každý den od 19:00, bude možné koupit v předprodeji online a na prodejních místech a infopointech festivalu v jeho průběhu. Novinkou letošního roku bude denní program pro děti. Každý den od 9:30 se bude v dómu promítat animovaná projekce s příběhem o Karlu IV., která vznikla za podpory Ministerstva kultury a ČT Déčko. Primárně určenou školám a rodinám s dětmi ji vytvořil multimediální umělec Jan Šíma podle scénáře Ladislava Karpianuse.

Více se dozvíte na www.signalfestival.com

Uvidíme se v ulicích Prahy!

03_alex.dobrovodsky_sas_8751

signal festival

signal festival

signal festival

signal festival

signal festival

LUCIE
JANOTOVÁ

zakladatelka Bobovibe
Zdroje: archiv

Vydáno: 4.10.2016 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:

  • asian fest   Milujeme asijská jídla a dovolené na Dálném východě, a protože na takové dovolené momentálně bohužel nejsme, nenecháme si ujít pražský AsianFest. Koná se tuto sobotu, 30. dubna 2016, na pražském Výstavišti v Holešovicích.  Festival je koncipován jako malé městečko, které se dělí na[číst více]
  • Donedávna bylo krásné počasí a stačil jeden víkend a je tu sychravo. Článek o nových podzimních botách tak už najednou není mimo mísu; bohudík, připravila jsem ho totiž s předstihem : ) Při práci v časopisech snadno podlehnete zcela jiné časové ose. Já[číst více]
  • Barevné podzimní dny plné sluníčka již vystřídalo sychravé počasí, které pomalu ale jistě hlásí příchod zimy. Buďte na pochmurné období připraveni a dopřejte vašemu tělu ty správné vitamíny, aby se mohlo bránit nejrůznějším nachlazením. Připravte si poctivý vývar, který obsahuje[číst více]

 Wishlist