By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

Proč navštívit psychologa?

Zajít občas k psychologovi prospěje každému z nás. Pro většinu je však toto téma tabu!

foto uvodni 7Každý z nás se může někdy cítit nešťastný, frustrovaný, bez energie, nepochopený, nemilovaný. Občas se v životě dostaneme do stavu, se kterým si sami nedokážeme úplně poradit. Ráda říkám, že si každý někdy potřebuje udělat „generální úklid v duši“. Tedy otevřít šuplíky negativních pocitů a vzpomínek, přebrat si je, zpracovat, ty špatné vyhodit a ty krásné vrátit do šuplíků zpět.

Každý generální úklid potřebuje kvalitní a spolehlivé pomocníky. V oblasti duševní to mohou být právě psychologové. Zaměříme-li se na běžné životní starosti a vynecháme-li práci klinického psychologa, který pracuje s duševními poruchami a většinou v nemocničním prostředí, prostřednictvím osobních setkání psycholog může:

 • Vyslechnout Vaše obtíže, společně hledat a najít řešení
 • Omezit stres
 • Naučit Vás více si vážit sám sebe
 • Rozpoznat a využít Vaše silné stránky a potenciál
 • Zlepšit rodinné, partnerské a pracovní vztahy
 • Zamezit pocitu vyhoření
 • Odstranit pocity deprese a znovu vidět světlo na konci tunelu
 • Naučit Vás nepotlačovat, ale zvládat negativní emoce
 • Pomoci Vám znovuobjevovat pozitivní emoce, jako radost, láska, úcta, inspirace
 • Najít Vaši motivaci těšit se na každý další den

Co očekávat od sezení s psychologem

V první fázi Vašeho společného sezení s psychologem dochází k navázání otevřeného dialogu a také, a to je nejdůležitější, k navázání vzájemné důvěry. Je důležité se se svým psychologem cítit bezpečně a neučinit kroky, na které nejste připraveni.

Dále se naučíte, jak otevřeně mluvit o svých potížích, pocitech, náladách a myšlenkách, soustředit se na emocionální, sociální, pracovní a další aspekty života. Naučíte se poznat sám sebe a zkvalitnit svůj život v co nejkratší době. Budete pracovat s problémy, které jsou v této chvíli nejdůležitější a zaměříte se na jejich pozitivní změnu.

Všeobecně se během sezení užívá mnoho technik a přístupů. Každá osoba je jedinečná, proto i každé sezení je šito klientovi přímo na míru. Sezení nemusí být pro klienta vždy příjemná; mohou během nich vyvstat bolestivé vzpomínky, frustrace a pocity, se kterými se s pomocí psychologa vypořádáte.

Ze své praxe vím, že k psychologovi chodí lidé „za pět minut dvanáct“, někdy přímo „v poledne“ a pak klienta stojí spoustu času a úsilí, se ze svého nepříjemného stavu dostat. Jistě všichni chodíte na preventivní prohlídky k zubaři, tak proč občas nezajít i k psychologovi? Neznamená to, že je člověk blázen, ale spíš to, že dbá o svou duševní hygienu, s někým nezaujatým si urovná myšlenky a třeba zmapuje situaci, která se zdá být v danou chvíli nepřehledná. Proč to nezkusit?

 

KATEŘINA
KANTOVÁ

psycholožka
Zdroje: archiv

Vydáno: 16.9.2015 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:

 • motivace zima nahledova uvodni   Život je plný zápasů. Jeden takový si odbývám třeba já každé ráno… začíná to tím, když se chci nasoukat do svých oblíbených džínů a po pěti minutovém boji si slibuji, že další ráno (tentokrát už opravdu ano) začnu cvičit.[číst více]
 • Za sebou má skoro dvacet let modelingu. Začínala ve čtrnácti letech a procestovala skoro celý svět. Do Prahy ji zpátky přivedla láska k muži. Dnes s manželem hercem Lukášem Hejlíkem žije mimo Prahu a přehlídková mola vyměnila za procházky po lese[číst více]
 •   Je důležité mít na paměti, že odličování a čištění pleti je jedním z nejdůležitějších denních rituálů. Ráno pleť osvěží a večer ji zase zbaví všech nečistot, make-upu a připraví na noc, kdy regeneruje. Ani sebedražší krém vám nebude stačit[číst více]

 Wishlist