By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

Proč navštívit psychologa?

Zajít občas k psychologovi prospěje každému z nás. Pro většinu je však toto téma tabu!

foto uvodni 7Každý z nás se může někdy cítit nešťastný, frustrovaný, bez energie, nepochopený, nemilovaný. Občas se v životě dostaneme do stavu, se kterým si sami nedokážeme úplně poradit. Ráda říkám, že si každý někdy potřebuje udělat „generální úklid v duši“. Tedy otevřít šuplíky negativních pocitů a vzpomínek, přebrat si je, zpracovat, ty špatné vyhodit a ty krásné vrátit do šuplíků zpět.

Každý generální úklid potřebuje kvalitní a spolehlivé pomocníky. V oblasti duševní to mohou být právě psychologové. Zaměříme-li se na běžné životní starosti a vynecháme-li práci klinického psychologa, který pracuje s duševními poruchami a většinou v nemocničním prostředí, prostřednictvím osobních setkání psycholog může:

 • Vyslechnout Vaše obtíže, společně hledat a najít řešení
 • Omezit stres
 • Naučit Vás více si vážit sám sebe
 • Rozpoznat a využít Vaše silné stránky a potenciál
 • Zlepšit rodinné, partnerské a pracovní vztahy
 • Zamezit pocitu vyhoření
 • Odstranit pocity deprese a znovu vidět světlo na konci tunelu
 • Naučit Vás nepotlačovat, ale zvládat negativní emoce
 • Pomoci Vám znovuobjevovat pozitivní emoce, jako radost, láska, úcta, inspirace
 • Najít Vaši motivaci těšit se na každý další den

Co očekávat od sezení s psychologem

V první fázi Vašeho společného sezení s psychologem dochází k navázání otevřeného dialogu a také, a to je nejdůležitější, k navázání vzájemné důvěry. Je důležité se se svým psychologem cítit bezpečně a neučinit kroky, na které nejste připraveni.

Dále se naučíte, jak otevřeně mluvit o svých potížích, pocitech, náladách a myšlenkách, soustředit se na emocionální, sociální, pracovní a další aspekty života. Naučíte se poznat sám sebe a zkvalitnit svůj život v co nejkratší době. Budete pracovat s problémy, které jsou v této chvíli nejdůležitější a zaměříte se na jejich pozitivní změnu.

Všeobecně se během sezení užívá mnoho technik a přístupů. Každá osoba je jedinečná, proto i každé sezení je šito klientovi přímo na míru. Sezení nemusí být pro klienta vždy příjemná; mohou během nich vyvstat bolestivé vzpomínky, frustrace a pocity, se kterými se s pomocí psychologa vypořádáte.

Ze své praxe vím, že k psychologovi chodí lidé „za pět minut dvanáct“, někdy přímo „v poledne“ a pak klienta stojí spoustu času a úsilí, se ze svého nepříjemného stavu dostat. Jistě všichni chodíte na preventivní prohlídky k zubaři, tak proč občas nezajít i k psychologovi? Neznamená to, že je člověk blázen, ale spíš to, že dbá o svou duševní hygienu, s někým nezaujatým si urovná myšlenky a třeba zmapuje situaci, která se zdá být v danou chvíli nepřehledná. Proč to nezkusit?

 

KATEŘINA
KANTOVÁ

psycholožka
Zdroje: archiv

Vydáno: 16.9.2015 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:

 • Určitý skepticismus doporučuji – zvlášť u nových chlapeckých kapel, výherců talentových soutěží nebo aktuálně populárních míchaných koktejlů. Ne tak u kosmetických produktů, které generace a generace žen prověřily, otestovaly a schválily. O desítky let později navíc stále patří na jejich[číst více]
 •   Chytrý telefon nebo tablet už dnes nikoho nepřekvapí. Ale to, že vám lednička třeba objedná nákup z vašeho oblíbeného internetového obchodu, pošle kamarádce fotky z dovolené nebo se do ní budete moci podívat na dálku přes telefon, to nás[číst více]
 • Le Negresco, Nice Díky svému palácovému exteriéru a dekadentním rokokovým interiérům přivítalo Le Negresco každého od princezny Grace z Monaka a Beatles až po Salvatora Dalího. Růžovou vstupní halu navrhl Gustave Eiffel a na stěnách najdete díla Jeana Cocteaua, Sonie[číst více]

 Wishlist