By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

Pravěký tvor. V moderním světě. Kde ostré zuby nestačí

Dinosauři vyhynuli. Kožatky velké přežily. Možná, že až náš plastový odpad toto změní. Možná. Nikdy totiž není pozdě na změnu.

leatherback-circle

Koukli jste se někdy do tlamy kožatky velké?

 

Medúzy jsou poměrně kluzké, takže by tlamičku snadno opustily a unikly zpět do moře. Proto mají kožatky velké stovky dlouhých, dolů směřujících jehlic, lemující nejen jejich tlamy, ale i krky. Je to evoluční výhoda, která fungovala stovky milionů let. Jenže za méně než sto ji náš plastový odpad přeměnil v potenciálně fatální zranitelnost.

 

4 fakta

 

  1. Kožatky velké jsou nejstaršími želvami na Zemi. Jejich evoluční strom je vystopovatelný až 100 milionů let zpátky do doby, kdy dinosauři stále rázovali zemi. Přežily dokonce ve chvíli, kdy dinosauři vyhynuli, nyní ovšem tento dříve převládající druh čelí vlastní hrozbě vyhynutí.

images (3)2. Je neuvěřitelné, že želva může vyrůst natolik, že převáží nosorožce.

A ještě neuvěřitelnější je, že kožatka takto doroste při stravě sestávající pouze z medúz a jiných rosolovitých živočichů. Ale kožatky jich spořádají opravdu mnoho, kolem 500 kilogramů denně v průměru.

3. Kožatky jsou nejdražšími a nejnáročnějšími mořskými želvami na chov a školky, protože vyžadují specifické vodní parametry a unikátní stravu, která se od ostatních mořských želv liší.

4. Možná jste slyšeli, že měsíční svit odrážející se na vodě vylíhlé mořské želvičky naláká zpět do moře, jsou to ale pouze báchorky. Ve skutečnosti se tam dostanou, protože opouští protáhlé, tmavé siluety písečných dun a putují směrem k nižšímu, otevřenému horizontu oceánu.

Jak kožatkám velkým (i těm malým) můžete pomoci?

 

Neužívejte plastová brčka a vždy si s sebou na nákup berte tašku.

 

Nerušte hnízdící matky a držte se dál od hnízd, která byla označena.

 

Pokud žijete blízko pobřeží během hnízdící sezóny, nesviťte v noci.

 

Šiřte svoje znalosti.

images (2)

 

OLGA
JASANOVSKÁ

editorka
Zdroje:

Vydáno: 16.7.2019 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:

  • kosmeticke novinky 2016 uvodni Dior Addict Lip Glow Liner „Rtěnkolesky“ Dior Addict jsou mojí vášní. I když jsem je objevila teprve nedávno, vypěstovala jsem si na ně slušnou závislost. Klasické lesky na rty vlastně ráda vůbec nemám, ale tohle je přesně něco mezi leskem,[číst více]
  • ocni linky Pokud jde o tekuté oční linky, jsou mnohé z vás na vážkách… A upřímně i já jsem byla! Kdo ale jednou zkusí, už nebude chtít jiné! Jediné, co člověk potřebuje, je pevná ruka a odvaha experimentovat. Svůdný kočičí pohled vám[číst více]
  • Buďme upřímní: salát bez dresinku není nic moc. Na druhou stranu právě zálivka mnohdy může za to, že se z dietního jídla stává kalorická bomba. Proto jsme vybraly tři, které nejenže jsou výborné, ale navíc i méně kalorické, než byste[číst více]

 Wishlist