By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

Pravěký tvor. V moderním světě. Kde ostré zuby nestačí

Dinosauři vyhynuli. Kožatky velké přežily. Možná, že až náš plastový odpad toto změní. Možná. Nikdy totiž není pozdě na změnu.

leatherback-circle

Koukli jste se někdy do tlamy kožatky velké?

 

Medúzy jsou poměrně kluzké, takže by tlamičku snadno opustily a unikly zpět do moře. Proto mají kožatky velké stovky dlouhých, dolů směřujících jehlic, lemující nejen jejich tlamy, ale i krky. Je to evoluční výhoda, která fungovala stovky milionů let. Jenže za méně než sto ji náš plastový odpad přeměnil v potenciálně fatální zranitelnost.

 

4 fakta

 

  1. Kožatky velké jsou nejstaršími želvami na Zemi. Jejich evoluční strom je vystopovatelný až 100 milionů let zpátky do doby, kdy dinosauři stále rázovali zemi. Přežily dokonce ve chvíli, kdy dinosauři vyhynuli, nyní ovšem tento dříve převládající druh čelí vlastní hrozbě vyhynutí.

images (3)2. Je neuvěřitelné, že želva může vyrůst natolik, že převáží nosorožce.

A ještě neuvěřitelnější je, že kožatka takto doroste při stravě sestávající pouze z medúz a jiných rosolovitých živočichů. Ale kožatky jich spořádají opravdu mnoho, kolem 500 kilogramů denně v průměru.

3. Kožatky jsou nejdražšími a nejnáročnějšími mořskými želvami na chov a školky, protože vyžadují specifické vodní parametry a unikátní stravu, která se od ostatních mořských želv liší.

4. Možná jste slyšeli, že měsíční svit odrážející se na vodě vylíhlé mořské želvičky naláká zpět do moře, jsou to ale pouze báchorky. Ve skutečnosti se tam dostanou, protože opouští protáhlé, tmavé siluety písečných dun a putují směrem k nižšímu, otevřenému horizontu oceánu.

Jak kožatkám velkým (i těm malým) můžete pomoci?

 

Neužívejte plastová brčka a vždy si s sebou na nákup berte tašku.

 

Nerušte hnízdící matky a držte se dál od hnízd, která byla označena.

 

Pokud žijete blízko pobřeží během hnízdící sezóny, nesviťte v noci.

 

Šiřte svoje znalosti.

images (2)

 

OLGA
JASANOVSKÁ

editorka
Zdroje:

Vydáno: 16.7.2019 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:

  • znacky instagram uvodni Pokud je váš instagram zdrojem nekonečné zábavy a objevování světa posledních módních trendů, virtuálního nakupování nebo třeba nejnovějších módních úletů, pak věřte, že jsme na tom úplně stejně! Chuť nakukovat do světa vysoké krejčoviny, vidět první řady přehlídek, nejnovější instalace,[číst více]
  • tom ford milosh nahledova uvodni Tom Ford i tentokrát strhl pozornost světových médií, když si podal ruku s Lady Gagou a Nickem Knightem, aby opět absentoval na oficiálním programu londýnského fashion weeku. Tam jeho monogram patřil několik sezón k highlightům týdne módy. Poprvé zůstali příznivci[číst více]
  •   Nosí je světové influencerky, celebrity i módní redaktorky. A vy začněte taky! Jedná se o nejjednodušší způsob, jak ukázat, že jarní sezonu patříte mezi trendsettery také. Navíc se rozhodně nemusíte bát, že by zruinovaly váš beauty rozpočet. Vlastně právě[číst více]

 Wishlist