By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

Pravěký tvor. V moderním světě. Kde ostré zuby nestačí

Dinosauři vyhynuli. Kožatky velké přežily. Možná, že až náš plastový odpad toto změní. Možná. Nikdy totiž není pozdě na změnu.

leatherback-circle

Koukli jste se někdy do tlamy kožatky velké?

 

Medúzy jsou poměrně kluzké, takže by tlamičku snadno opustily a unikly zpět do moře. Proto mají kožatky velké stovky dlouhých, dolů směřujících jehlic, lemující nejen jejich tlamy, ale i krky. Je to evoluční výhoda, která fungovala stovky milionů let. Jenže za méně než sto ji náš plastový odpad přeměnil v potenciálně fatální zranitelnost.

 

4 fakta

 

  1. Kožatky velké jsou nejstaršími želvami na Zemi. Jejich evoluční strom je vystopovatelný až 100 milionů let zpátky do doby, kdy dinosauři stále rázovali zemi. Přežily dokonce ve chvíli, kdy dinosauři vyhynuli, nyní ovšem tento dříve převládající druh čelí vlastní hrozbě vyhynutí.

images (3)2. Je neuvěřitelné, že želva může vyrůst natolik, že převáží nosorožce.

A ještě neuvěřitelnější je, že kožatka takto doroste při stravě sestávající pouze z medúz a jiných rosolovitých živočichů. Ale kožatky jich spořádají opravdu mnoho, kolem 500 kilogramů denně v průměru.

3. Kožatky jsou nejdražšími a nejnáročnějšími mořskými želvami na chov a školky, protože vyžadují specifické vodní parametry a unikátní stravu, která se od ostatních mořských želv liší.

4. Možná jste slyšeli, že měsíční svit odrážející se na vodě vylíhlé mořské želvičky naláká zpět do moře, jsou to ale pouze báchorky. Ve skutečnosti se tam dostanou, protože opouští protáhlé, tmavé siluety písečných dun a putují směrem k nižšímu, otevřenému horizontu oceánu.

Jak kožatkám velkým (i těm malým) můžete pomoci?

 

Neužívejte plastová brčka a vždy si s sebou na nákup berte tašku.

 

Nerušte hnízdící matky a držte se dál od hnízd, která byla označena.

 

Pokud žijete blízko pobřeží během hnízdící sezóny, nesviťte v noci.

 

Šiřte svoje znalosti.

images (2)

 

OLGA
JASANOVSKÁ

editorka
Zdroje:

Vydáno: 16.7.2019 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:

  •   Kdykoliv mi přijdou informace o nové kolekci Tiffany & Co., nadšeně je ukazuji svému muži. Ten už prý “Ježíška” vybraného má, tak novou kolekci Tiffany T ukážu alespoň vám 🙂 Vznikla jako pocta jménu Tiffany a je inspirovaná městem[číst více]
  • Vlasový stylista Jan Těšík otevřel kadeřnický salon The Lounge by Jan Těšík. The Lounge je nové designové kadeřnické studio v centru Prahy. The Lounge by Jan Těšík propojuje svět umění, krásy a nekonečného hýčkání. The Lounge nabízí také VIP servis v naprostém[číst více]
  • veronika drahotova uvodni   Zdravím čtenáře BoBo Vibe! Toto je můj první příspěvek a jsem ráda, že můžu psát o umění a dalších přidružených oblastech. Ale pro všechny z vás, kteří nemají moc zkušeností s námi umělci.. Jsme taková pocitově vizuální parta a podle[číst více]

 Wishlist