By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

Nejlepší původní animáky. Bavte se klasicky: Vol. I

Pokud vás již omrzely dokonalé počítačové kreace a možná už i vaše děti, zapátrejte ve starších skvostech. Ty na rozdíl od těch nových nestárnou.

Legendární animátor Gene Deitch prohlásil, že digitální animace ve skutečnosti již není animace. A i když některé z „moderních“ digitálních filmů milujeme, takový dojem, jako ty starší, v nás zkrátka nezanechaly. Znáte například klasickou japonskou animaci? Deitchovu Mrňous a čarodějnice? Ne? Pak jste vy, ale hlavně vaše děti o hodně přišli.

221356_5c28e4

 

Mrňous a čarodějnice (1980)

Naprosto stěžejní hororové dílo slavného animátora, který se usídlil v Čechách, Gene Deitche, při kterém vám (jako dítěti) tuhne krev v žilách. Strašidelnou pohádku mluví Marie Rosůlková a jde o variaci na Perníkovou chaloupku.

 

overaly

6645

Samson a Sally (1984)

Že někdo vytvoří sci-fi poutavé dílo plné odkazů na ekologickou situaci a navíc s dost originálním koncem už v 80. letech, je téměř vizionářský počin. Epos o těžkém údělu velryb je navíc vylepšen hezkým českým dabingem s Gabrielou Osvaldovou.

overaly

01

Zámek v oblacích (2004) 

Naprosto fascinující příběh z dílny geniálního animátora Hajao Mijazakiho, u kterého mě mrzí pouze to, že jsem ho objevila až relativně pozdě. Podmanivé příběhy plné kouzla a nápadů jsou každý skvostem sám o sobě; tento scenárista a režisér jich má na kontě více než dvacet a slabý není ani jeden.

overaly01-216038

Vodní děti (1978)

Co se stane, když mladý týraný chlapec, kterého donutili do zlodějny, volí raději skok do řeky, než aby se vrátil ke svému trpkému údělu? Co se stane, když se zakouká do dívky, která je, jak se říká, mimo jeho možnosti? A kdo jsou to vlastně Vodní děti? Překrásný a magický dětský film, částečně animovaný.
overalyTHE-LAST-UNICORN-MOON-1200x798

Poslední jednorožec (1982)

Film podle stejnojmenného románu amerického spisovatele Petera S. Beaglea vypráví příběh překrásného jednorožce, který se vydává hledat své soukmenovce do světa pestrých bytostí. Zdali uspěje, se podívejte sami.

 

OLGA
JASANOVSKÁ

editorka
Zdroje:

Vydáno: 20.6.2018 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:


 Wishlist