By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

Národní galerie: Aj Wej wej i Jiří David

Skvělé počiny NG očima BoBo přispěvatelky a umělkyně Veroniky Drahotové a nejen o nich!

veronika kultura

 

Veletržní palác

http://www.ngprague.cz/vystavy

Poslední dobou vnímám změny k mezinárodnímu standardu ve funkcionalistickém prostoru jménem Veletržní palác, a jsou to rozhodně posuny tím správným směrem. Proto se dnes hlavně jemu budu věnovat, protože tak “narvaný” jako při posledním Grand Opening si “Veletržák” nepamatuji. Doufám jen, že dav nebyl přilákán pouze koncertem G. Bregoviče, ale rozsáhlou a pestrou škálou uměleckých intervencí, z nichž některé bych ráda představila. Veletržní palác prochází v posledních pár letech razantními změnami, jak stran vedení, tak koncepce, a navíc právě slaví 220. výročí založení Národní galerie v Praze.

 

veronika kultura

IMG_1369

 

Aj Wej wej, čínský umělec, aktivista a disident zapůjčil svůj zvěrokruh k vystavení v prostorách před vstupem do budovy. Pro Prahu asi “Big Thing”, ve skutečnosti spíš putovní výstavka replik původních hlav čínského zvěrokruhu, které byly zničeny za období opiových válek v roce 1860.

 

veronika kultura

Aj Wej wej

Ještě exotičtější a svou výpovědí autentičtější je výstava v posledním patře. Malíř a performer El Hadji Sy, který patří mezi nejvlivnější současné umělce v Senegalu, zde vystavuje svou retrospektivu nazvanou “Malba – Performance-Politika”. Nad dvoranou se vznášejí jeho pestrobarevní draci.

 

veronika kultura

El Hadji Sy

Falešné jezero – tak je nazvaná výstava Heleny Hladilové, která se nachází v prostorách prezidentského salónku. Betonové fontánky a bronzové odlitky větví a větviček, klidná a rozvážná, velmi estetická instalace s vtipnou přesmyčkou v názvu, je pro mě jedno z nejpůsobivějších děl.

 

veronika kultura

veronika kultura

Falešné jezero

Moving Image Department (Prostor pro pohyblivý obraz), zadní část dvorany Veletržního paláce, je v rámci nové koncepce věnována videoinstalacím, kterou kurátoruje Adam Budak. Čtvrtá kapitola Moving Image je věnována času a ukazuje film/video jako přístroj promlouvající napříč časem.

 

veronika kultura

Moving Image Department

Z Bienále současného umění v Benátkách se do Prahy, do Veletržního paláce, přestěhovala instalace Jiřího Davida Apothesis. O tomto díle jsem psala v předchozích příspěvcích věnovaných Bienále – skvělá věc, běžte se podívat! Jiří David má také film, který o něm natočil kurátor a filmař Martin Dostál. Doufám jen, že veřejnost, která není s uměleckou scénou blíže seznámena, bude brát tento “Kameňák “(příhodnější přirovnání mě nenapadá) s nadhledem a nevyvodí ukvapené závěry. Mrzí mě, že Jirka David tento výstup pustil ven a udivuje mne, jak málo od sebe Martin Dostál požaduje.

 

veronika kultura

Jiří David film

 

Afghanistán
Další mezinárodní výstava v budově Náprstkova muzea představí zachráněné památky buddhismu z období 1. – 9. století z oblasti Afghanistánu. Výstava se připravovala tři roky a výstavní exponáty jsou zapůjčené z kábulského národního muzea.

Moravská galerie nedávno odstartovala rozsáhlý projekt Art is here, který obsahuje soubor výstav a aktivit. Namátkou bych jmenovala otevření sbírky současného umění, kterou vlastní umělec a teoretik Jiří Valoch a do galerie ji zapůjčil. Velmi zábavné je otevření skluzavky, kdy se kromě místa přesunete také v čase, z jedné epochy umění do druhé.

 

veronika kultura

Art is here, Moravská galerie

V únoru se konají mé dvě vlastní, samostatné výstavy. V pražské galerii Berlínskej model představuji svůj nový projekt, od 22. února mám výstavu v Ostravské galerii Dole, což je výběr z děl za posledních pět let. Přijďte se podívat! 

 

veronika kultura

 

veronikadrahotova.com

HYPER FLOW

17.2 od 19:00
February 17 at 7pm
Berlínskej model
Pplk. Sochora 9
170 00 Praha 7

www.berlinskejmodel.cz

Výstava Hyper Flow navazuje a rozšiřuje téma předchozího projektu Veroniky Drahotové “Space Dust Leftovers”, jehož předmětem byl prostor, vnitřní/vnější a interpretační možností zjevného/skrytého. Náš fyzický svět/prostor je mimo jiné tvořen usazeninami/sedimentem, které se skládají z částic různého původu, tyto částečky jsou distribuovány pomocí proudění, které je ovlivněno čtyřmi základními elementy (země, oheň, vzduch, voda) a gravitací.
Urychlovače netřeba, Veroničina flow je přirozená, s velejemností sobě vlastní na výstavě představí 4 objekty a velkoformátové tisky.
Těším se na příště
Veronika

 

 

VERONIKA
DRAHOTOVÁ

vizuální umělkyně
Zdroje: archiv

Vydáno: 24.2.2016 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:

  • outfit draze Víc než kdo jiný mám ráda marnotratnost, ale co si budeme nalhávat, oblékat se od hlavy k patě v designových buticích a návrhářských úlovcích se může pěkně prodražit. Pokud jste na tom stejně a limit vaší kreditní karty je omezený,[číst více]
  • Natalia Vodianova a Philipp Lahm doprovodili cestovní pouzdro s oficiální trofejí pro vítěze FIFA World CupTM od Louis Vuitton v den finále mistrovství světa FIFA ve fotbale.  U příležitosti MS ve fotbale 2018 FIFA World CupTM, které se konalo v Rusku, Louis Vuitton vyrobil[číst více]
  • Na kostýmy sexy koček nás moc neužije, ale staré hororové příběhy jsou něco pro nás 🙂 Proto jsme zapátraly a našly 10 nejstylovějších a nejstrašidelnějších filmových klasik, které rozhodně musíte vidět. Stačí udělat mísu popcornu (kukuřice, takže vlastně dietní zeleninová mísa[číst více]

 Wishlist