By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

Milosh & 10 tipů, jak vychutnat Santorini

Slunce, Egejské moře a architektonická dávka kýče jsou dokonalou trojicí na zářijový last minute. Milosh Harajda & BoBo Vibe představují Santorini!

milosh santorini

Rok 2015 má v mojí cestovní agendě už dvě vulkanické zastávky. Po dobrodružném road tripu na Island jsem si i svojí letní dovolenou naplánoval na místě, které roky okupovalo přední příčky mého cestovatelského wishlistu. Nebudu nic skrývat – i mě zlákala kýčová představa bílých terasovitých domečků zaklesnutých v útesu nad Egejským mořem. Ještě před odletem jsem ale svoje plány konzultoval s věrným poradcem Condé Nast Traveller a přiznávám, že Santorini mi připravilo několik překvapení.

 

Tady jsou moje postřehy:

 • Pokud máte možnost, udělejte si před Santorini zastávku v Aténách. Většina leteckých spojů k tomu i vybízí, protože nejrychlejší spojení na Santorini je právě přes Athény a dále pak trajektem (přibližně 8 hodin). Klidně jen na pár dní. Umocníte si tak autentický zážitek z Řecka a nastavíte se na místní mentalitu.
 • Ubytování si zarezervujte mimo epicentrum ostrova, kterým je městečko Oia. Takhle vesnička byla vytvořena vulkanickou činností a v roce 1956 postižena masivním zemětřesením. Přestavba byla povolena jen velice citlivě, takže Oia má dodnes původní vzhled. Určitě doporučuji si do ní udělat výlet, ale ubytování je přeci jen lepší hledat v méně oblíbené, ale přesto malebné turistické lokalitě.
 • Motorky, skútry a čtyřkolky jsou tu velice populární. Přesto pokud si chcete udělat výlet, moje rada zní, půjčit si auto. Místní serpentiny a prudké zatáčky dají člověku na motorce opravdu zabrat.
 • Pozorovat západ slunce je nejoblíbenějším večerním programem na Santorini. Rozhodně ho však neabsolvujte v hlavním městě, protože davy turistů vám nedovolí si ho naplno vychutnat.
 • Během dovolené si udělejte výlet do nejvýše položené vesnice Pyrgos a zastavte se v Franco’s Café (Kasteli, Castelli, Pyrgos). Jejich terasa, výhled a menu jsou naprosto jedinečné!
 • Zmrzlina z řeckého jogurtu je nejlepší dezert na světě!
 • Místní anýzový alkoholický nápoj Ouzu nejlépe chutná smíchaný se sodou a ledem.
 • Až budete mít chuť jít na párty, zeptejte se místních a použijte zázračné slovíčko „buzuki“. S chutí vám doporučí místa, kam si zajít zatancovat. Ty nejautentičtější podniky jsou samozřejmě v Athénách.
 • Pláže na Santorini nejsou příliš populární. Často jsou kamenité a špatně přístupné. Prakticky všude ale najdete takzvané „infinity pool“ s nádhernými výhledy a bazénovými bary.
 • Nejstylovější terasa s výhledem na tyrkysové moře se jmenuje Katharos Lounge (Katharos Beach, Oia). Najdete tu naprosto skvělý personál a velké porce tapas. Určitě doporučuji vyzkoušet místní koktejly.

Jak se na Santorini dostanete: Nejrychlejší a určitě nejpohodlnější cesta je pravidelná letecká linka do Athén, která trvá přibližně dvě hodiny. Pak se stačí dopravit do přístavu Pireus, který najdete jižně od Athén. Z letiště můžete využít i autobusovou linku X96 (cesta trvá zhruba hodinu) nebo můžete vsadit na athénské metro. Na Santorini zajišťuje dopravu řecká rejdařská společnost Blue Star Ferries, na jejímž webu si můžete lodní lístek rezervovat online, ale dá se zakoupit i v kanceláři přímo v přístavu. Cesta lodí trvá necelých osm hodin a má ještě dvě zastávky na kykladských ostrovech Paros a Naxos. Na lodi je k dispozici wi-fi internet. Přímo z athénského letiště se můžete na Santorini dostat i letecky. Bohužel letenky jsou obvykle velice drahé a navíc přijdete o krásnou plavbu kolem souostroví Kyklad, která je nádherným vizuálním zážitkem.

Můj tip na ubytování: Osobně mohu doporučit Blue Villas (www.bluevillascollection.com/santorini). Nádherné místo, které vás ohromí svoji architekturou, výhledy na Egejské moře, ale také pětihvězdičkovým servisem. Pokud dáváte přednost klidné lokalitě uprostřed vinic a farem, určitě se podívejte na Anema Residence (www.anema-santorini.com). Z nádherných teras se můžete kochat východem slunce. Rezidence se navíc nachází co by kamenem dohodil od pláže Vourvoulos, kde najdete typické místní taverny s čerstvými mořskými plody.

Šťastnou cestu!

 

 

 

MILOSH
HARAJDA

producent
Zdroje:

Vydáno: 13.9.2015 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:

 • „Rebelovat je součástí umění. Chci to podtrhnout. Jsme ti, kteří vyzývají lidi, aby mysleli mimo zavedené šablony,“ uvedla zpěvačka před vydáním desky Rebel Heart a ve stejném duchu se ponesou i kostýmy k jejímu novému turné. Modely PRADA charakterizují kombinace[číst více]
 •   Aktuální přírůstek kolekce Chuck Taylor All Star ’70 se snadno stane vaší obuvnickou posedlostí. Po vyšívaných kaktuskách totiž přichází s vyšívanými (stále tak žádanými) plameňáčky, které vás v létě tematicky doprovodí takřka kamkoliv. A k dostání buď na chladně[číst více]
 • Nikdy není pozdě na It’s never too late! Nová řada ALCINA It’s never too late se zaměřuje na pleť s příznaky stárnutí a prokazatelně redukuje hloubku vrásek. Pleťový krém s Matrixyl kolagenem aktivuje přirozený regenerační proces kůže. Studie prokazují omlazení pleti o 5[číst více]

 Wishlist