By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

Londýn: Ai Wei Wei, Bond Street a legendární Cipriani

Plánujete strávit jeden z podzimních víkendů v Londýně? Máme pro vás pár skvělých BoBo tipů!

london uvodni

 

Čas od času si my všichni potřebujeme odpočinout od každodenních povinností a stát se bezstarostnými turisty. Jestli hledáte inspiraci, kam se vydat tentokrát, máme pro vás jednu nabídku… Londýn! Pokud jste v něm ještě (tento podzim, rok nebo nikdy) nebyli, teď je ten správný čas vyrazit. Stačí vám 24 hodin, abyste zažili doslova královské odpoledne…

CO VIDĚT: Až do 13. prosince 2015 zde totiž probíhá výstava jednoho z nejvýraznějších současných jmen, Číňana Ai Wei Wei. Tento vizuální umělec patří nejenom mezi nejúspěšnější žijící umělce světa, ale především je to politicky nejvlivnější umělec vůbec, a to na celou výstavu vrhá trochu jiné světlo. V jedenácti místnostech Royal Academy of Arts můžete vidět nejdůležitější díla. Každé má nádech rebelie či politický podtext s patrnou snahou o změnu čínské společnosti. Tato výstava je jedinečnou příležitostí setkat se s kulturním fenoménem, jehož tvorba je na pomezí umění, touhy šokovat a měnit. Navíc je to kritika Číny umělcem, který žije a tvoří v Pekingu.

 

london eva

london eva

london eva

london eva

london eva

london eva

Royal Academy of Arts, Burlington House, Piccadilly, London, W1J 0BD  https://www.royalacademy.org.uk

Jeho instalace jsou nové objekty, které Ai Wei Wei vytváří ze starých. S využitím starých kulturních památek, které ničí či přetváří, manipuluje emocemi – fotografie rozbití vázy dynastie Han, nápis Coca Cola na další váze, využití materiálu ze zemětřesení v Číně pro instalaci – to opravdu potřebuje notnou dávku drzosti a stojí za to vidět.

KAM ZAJÍT NA NÁKUPY: A abychom si to odpoledne trochu odlehčili…Royal Academy se nachází hned vedle Bond Street! No to je mi náhodička:-) Bond street, jak jistě všichni víte, je londýnská Pařížská, kde zmíníme alespoň pár obchodů, které v Praze nemáme, a proto do nich zajdeme a pokocháme se jako např. Chanel, Mulberry, Canali, Alexander McQueen a Saint Laurent.

 

london eva

KDE SE NAJÍST: Okolí Bond street je také sídlem těch nejluxusnějších hotelů (Claridge’s a Ritz ) a restaurací. Já jsem vyzkoušela proslulou Cipriani přejmenovanou na C London. Pobočku slavné benátské restaurace, kde ochutnáte tu nejlepší italskou kuchyni a jejíž filozofií je již od roku 1931 starat se o každého, jako by byl z královské rodiny. Zatímco interiér mě nijak zvláštně nenadchnul, servis rozhodně ano. Svým přístupem k hostům se Cipriani stalo legendárním brandem, dnes se o restaurace stará již 4. generace Cipriani a mají pobočky po celém světě. Povinností je ochutnat jakékoli těstoviny a jejich proslulý dort z bílků.

C London, 23/25 Davies Street, London W1K 3DE, UK, www.crestaurant.co.uk

 

london eva

london eva

london eva

 

EVA
JASANOVSKÁ

zakladatelka Bobovibe
Zdroje: Royal Academy of Art a archiv

Vydáno: 4.11.2015 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:


 Wishlist