By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

Léto & kultura podle Veroniky

Užijte si krásné počasí a kulturu zároveň podle naší přispěvatelky Veroniky Drahotové.

Milí přátelé/přítelkyně,

měla jsem teď menší provozní pauzu a je co dohánět! V Praze a okolí je v současné době tolik kvalitních výstav a projektů, že to asi všechno v tomto příspěvku nezvládnu obsáhnout. Začnu tou nejvzdálenější destinací, a to Berlínem. Nedávno jsme si tam s kamarádkami udělaly takovou dámskou jízdu, shlédly několik divadelních her, přecpaly se něco málo, nebo spíše více orientálních pochutin a nezapomněly ani na současné umění. Pokud jste v Berlíně tak jako my pouze na krátko a nevíte čemu dát přednost, doporučují KW. Pod touto zkratkou (KW//Kunst – Werke) funguje německá instituce zaměřená na současné umění a můžete tam jít v podstatě na jistotu. “Enemy of Stars” (Nepřítel hvězd) je skupinová výstava amerického umělce Ronalda Jonese, který zde vystavuje své práce v dialogu s Louise Lawler, Davidem Hammonsem, Julií Scher a Helmarem Lerski. Jedná se o propracovaný koncept plný odkazů a souvislostí a je dobré vyhradit si dostatek času a prostudovat si materiály. Když pominu historické a umělecké kontexty výstavy (jejíž název je přejat z časopisu Blast, který začal vycházet v roce 1914 a byl inspirován převážně kubismem), bylo zde pro mě zásadním zážitkem vidět portrétní fotografie Helmara Lerskiho; zástupce německé “Nové věčnosti”, jehož dílo je řazeno mezi světovou meziválečnou avantgardu.

 

KW_1

KW_2

KW_3

KW_4

KW_5

 

KW
Enemy of Stars
20. Května  –  6. Srpna
Berlin
http://www.kw-berlin.de/en/

overaly

G.Richter_6

G.Richter_1

G.Richter_2

G.Richter_3

G.Richter_5

 

Gerhard Richter
Datum konání: 26.04.2017 – 03.09.2017
Místo konání: Palác Kinských
http://www.ngprague.cz/exposition-detail/gerhard-richter/

Jak jsem již psala minule, v této chvíli nabízí Praha řadu výstav světové úrovně, které naše město jednoznačně řadí mezi světové špičky. Je to až s podivem, jak se to podařilo vše ve stejnou dobu. Kromě Jetelové a Aj Wej-weje ve Veletržním paláci je v Paláci Kinských rozsáhlá výstava Gerharda Richtera, jednoho z nejslavnějších žijících malířů. Richtr je znám hlavně svou “rozostřenou” realistickou malbou, kdy jemné olejové lazury “rozmázne” určitým směrem a dosáhne tak pro něj již specifického optického jevu. V Paláci Kinských jsou vystavena jak tato notoricky známá plátna, “Strýčka Rudiho” nevyjímaje, tak i méně známe abstraktní obrazy. Výstava sleduje jeho historický vývoj od velmi raných děl až po ta současná.

overaly

Richar_Deacon_1

Richar_Deacon_2

Richar_Deacon_3

Richar_Deacon_4

Richar_Deacon_5

Richar_Deacon_6

Richard Deacon
Free Assembly

od: 13. 4. 2017
do: 17. 9. 2017
Městská knihovna, 2. patro, Mariánské nám. 1, Praha 1

http://ghmp.cz/richard-deacon-free-assembly/

Nechci znít pateticky, ale opravdu se ve mně dmou pocity pýchy nad současnou nabídkou Národní galerie. V prostorách galerie Městské knihovny je další významná výstava, která by neměla ujít vaší pozornosti. Držitel prestižní Turnerovy ceny Richard Deacon má v Čechách svou první samostatnou výstavu. “Free Assembly” by se dalo volně přeložit jako volné uskupení či shromáždění a odkazuje na koncepci Deaconovy expozice, která představuje jeho díla z období posledních 30 let. Myslím, že socha je poměrně náročné medium. Co se možností týče, je značně omezena jak velikostí, tak i materiálem, tedy rozhodně v případě, že autor usiluje o její mnohavěkost. Richard Deacon zvládá tuto specifickou náročnost a dokáže skvěle propojit promyšlenou koncepci, ve které ale nechává prostor pro fantazii a náhodu s kvalitně odvedenou rukodělnou prací. A hlavně, což já oceňuji nejvíc, drží se v poloze abstraktních výstupů.

overaly

UMPRUM_klauzury_1

UMPRUM_klauzury_2

UMPRUM_klauzury_3

UMPRUM_klauzury_4

UMPRUM_klauzury_5

UMPRUM_klauzury_6

UMPRUM_klauzury_7

UMPRUM_klauzury_8

UMPRUM_klauzury_9

UMPRUM_klauzury_10

 

UMPRUM // AVU // klauzury // diplomky
Jako každý rok probíhaly na výtvarných školách výstavy ročníkových diplomových prací. UMPRUM vystavila jako první, následována AVU. Výhodou a problémem klauzur je jejich různorodost, kdy se v rámci jednoho ateliéru musí prezentovat jak skvělé práce, tak i ty slabší. S tím musí divák trochu počítat a sám/a si to pro sebe filtrovat a koncepčně zařazovat. I já přiznávám, že klauzury AVU jsem tento rok prostě nestihla. Výstavu diplomantů si ale nenechám ujít!

Artsemestr 6.6. – 10.6.
https://www.umprum.cz/web/cs/umprum/artsemestr-leto-2017-5877

Diplomky 2017
13.6. – 19.6.
https://www.umprum.cz/web/cs/umprum/artsemestr-leto-2017-5877

AVU
15.6. – 21.6.
výstava klauzur 2017 , aneb “ dny otevřených dveří”
https://www.avu.cz/event/2017-06-15/dny-otev%C5%99en%C3%BDch-dve%C5%99%C3%AD-avu-2017-4888

A slíbené diplomky, které stále běží:

New Wave
23.6. – 30.7.
https://www.avu.cz/event/2017-06-23/new-wave-diplomanti-avu-2017-avu-graduates-2017-4874

výstava diplomových prací studentů Akademie výtvarných umění

overaly

Prastanek_1

Prastánek_2

 

 

V rámci výstavy Františka Skály “Jízdárna,” o které jsem také psala v minulém příspěvku, byla otevřena nová umělecko-občerstvovací stanice. Tou je “Prastánek” umístěný na Malostranském náměstí. Jedná se o 300 let starý dub, který František Skála objevil již někdy v 60. letech a jehož korpus následně zachránil a proměnil v stávající stánek s občerstvením.

Od 15.6. na Malostranském náměstí
Prastánek

overaly

 

Studio Hrdinů_1

Studio Hrdinů_2

 

Studio Hrdinů
https://www.studiohrdinu.cz/
https://www.studiohrdinu.cz/predstaveni/elfriede-jelinek-dilo/

A aby té letní chvály stran Národní galerie nebylo málo, ráda bych zmínila další počin. Studio Hrdinů, jež sice funguje několik let, ale zaslouží si, aby se o něm opakovaně psalo, nabízí hru “Dílo” rakouské autorky, držitelky Nobelovy ceny za literaturu, Elfriede Jelinek.

Studio Hrdinů se nachází jako alternativní divadelní prostor ve sklepních místnostech Veletržního paláce. A i když mě výtvarná umělecká scéna poměrně vytěžuje a na ty ostatní už tolik času nezbývá, nová představení ve Studiu Hrdinů si většinou nenechám ujít.

Mějte se krásně, hodně vody a málo práce…
Někdy příště, Veronika

 

 

 

 

 

 

VERONIKA
DRAHOTOVÁ

vizuální umělkyně
Zdroje: archiv

Vydáno: 5.7.2017 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:

  • Příští měsíc přichází do parfumerií Douglas nová kosmetická značka Pretty Vulgar… Název říká, že je trochu či snad docela vulgární! Nám ale její obaly připadají spíš roztomilé a retro. I ptáček v logu vulgárnost zcela popírá. Jde tedy o nový label[číst více]
  • Ze své zkušenosti vím, že nejhubenějším jsem byla v době, kdy jsem opravdu jedla. Je to paradox, ale je to tak! Proto jsou pro mě při shazování poporodních kil tak důležité svačinky. A co si budeme povídat, čím jsou zajímavější,[číst více]
  • rtenky - saint laurent Minimálně jednu výraznou rtěnku vlastníme každá. Když si namalujeme červené, růžové nebo vínové rty, cítíme se sebevědomě, sexy, elegantně i nadčasově zároveň. Je v tom určité kouzlo a to i když máme na sobě třeba jen roztrhané džíny a bílé[číst více]

 Wishlist