Konec léta a comeback umění
Konec léta vnímám s lehkou panikou, nejenže přicházíme o teplo a slunce, navíc se ještě kryje se začátkem školního roku, který mě přes ta léta praxe i tak dovede zaskočit v celé škále své zákeřné intenzity a náročnosti. Ale naštěstí to má i velká pozitiva, jako je ukončení čehosi, co se označuje jako okurková sezóna. V oblasti umění je to vidět velmi výrazně.
Albertinum // Drážďany
https://albertinum.skd.museum/en/
Nemusíte jet vůbec daleko, abyste měli možnost shlédnout zajímavé výstavy mimo oblast naší republiky. Do Drážďan je to dokonce blíže než do Brna a kromě svého specifického půvabu je nabito uměním. Nedávno jsem tam byla pracovně a v podstatě jsme nevěděla, kam se v rámci pouhých dvou dnů vydat dříve. Nakonec jsem vybrala Albertinum.
Neorenesanční budova dnešního muzea Albertinum byla postavena v letech 1884 až 1887 jako dostavba původní budovy zbrojnice. V jejích rozlehlých prostorách se skrývá rozsáhlá sbírka soch, jejichž rozsah pokrývá časové období 5 tisíciletí. Dále bych zmínila sbírku obrazů z dob romantismu až do současnosti, mezi exponáty je několik děl od Caspara Davida Friedricha, jehož malby formovaly mé výtvarné vnímání v dětství. Umístění sbírky je zvládnuto velmi zajímavě vytvářejíc virtuální dialog starých a současnějších exponátů a to celé rozšířeno o část věnovanou abstrakcím Gerharda Richtera.
One Moment // Galerie Drei // Drážďany
02.09. – 07.10. 2017
V Drážďanech máte také možnost navštívit skupinovou výstavu “One Moment “, ta je sestavena z děl 8 umělkyň, čtyř českých a čtyř německých. Mezi vystavujícími najdete také moje díla a můžete se seznámit s mou aktuální produkcí a shlédnout nové instalace “Nonlocal I, II” či mixed media koláže “Action at the Distance”. “ One moment” se koncepčně zabývá tématem “Nyní a teď”, jenž je v pracích osmi umělkyň volně rozvinuto a posunuto. Černobílé fotografie Aleny Kotzmannové reagují na náhodně vybraný vizuální detail, od něhož se odvíjí hypotetický příběh. Alžběta Josefy zase vystavila sérii lazurních obrazů, na něž aplikovala opačný postup, kdy barvu místo přidávání naopak odmývá.
Muzeum Hygieny // Drážďany
http://www.dhmd.de/en/
Spíše do oblasti “bizzare” zážitků patří návštěva drážďanského muzea hygieny. To je zajímavé jak z hlediska monumentální architektury, tak svým obsahem. Muzeum bylo založeno již v roce 1912 a stejně staré jsou i některé vystavené exponáty. Naleznete zde medicínské pomůcky z minulého století, úžasné křišťálové modely buněk, otestujete své smysly a hlavně nahlédnete do vývoje spojeným s kulturou těla. Postupem času se původní sbírka rozšiřovala až do současné podoby, kdy právě kromě dobových exponátů, z nichž se nejvíce pozornosti dostává transparentním modelům lidského těla se všemi orgány a žilní soustavou, ukazuje i výsledky současných výzkumů z oblasti lidského těla. V průběhu války sloužilo muzeum nacistům, ti ho užívali k produkci propagandistických materiálů vztahujících se k rasové ideologii a k šíření povědomí o eugenice. V současnosti je vnímáno jako fórum pro vědu, kulturu a společnost.
Kryštof Kintera // Nervous Trees
7.9. 2017 – 26.11.2017
http://www.galerierudolfinum.cz/cs/exhibition/kristof-kintera-nervous-trees
Všichni jsme tak trochu nervózní, prý žijeme v rychlé době a vše naznačuje tomu, že se bude ještě zrychlovat. Kryštof Kintera je velmi zásadní výrazná postava současné české a částečně již mezinárodní umělecké scény. Známe ho také jako autora výtvarné koncepce 4+4 dny v pohybu či zakladatele experimentální skupiny Jednota. Jeho výstava v pražském Rudolfinu “Nervous Trees” je trochu průřezem tvorbou za posledních několik let, ukazuje ale jeho instalace v širším kontextu a ve vztahu k danému prostoru. V rámci expozice procházíme z fáze do fáze z konceptu do konceptu. Hned na začátku nás uvítá pole jemňounkých květáčků na drátkách následováno modlící se drátkovou kozou. Někde se zase klepají nervózní či vystrašené stromy, jinde procházíme epochou polystyrenu, kde se nad námi z polystyrenových odstavců tyčí figurální portréty vznešených a honosných zvířat hojně nazdobených a ošperkovaných lidským odpadem. Celá výstava evokuje zamyšlení či reflexi každodenních témat ekologie a znečištění planety, dotýká se i myšlenky umělé inteligence či propojování života s technologií. Vhodné pro děti.
Zažít město jinak
Veletržní palác
17.09.2016 18:00
http://www.ngprague.cz/program-detail/zazit-mesto-jinak
Celá Praha se teď dá zažívat jinak a těch možností je na mě někdy až příliš, pokud ale chcete zažít jinak Veletržní palác, přijdete tuto neděli, 17. září. Národní galerie připravila u příležitosti oslav těchto sousedských soužití škálu zajímavých aktivit pro děti i dospělé. Například představí umělce, kteří kdy žili v této části Prahy, spolu s jejich díly, děti se mohou zúčastnit výtvarné dílny zaměřené na dílo Magdaleny Jetelové “Dotek doby”.

DRAHOTOVÁ
vizuální umělkyně
Zdroje: archiv
Vydáno: 15.9.2017 | Všechny články autora
Může se vám také líbit:
-
TOP 10 romantických destinací, které je skvělé navštívit ve dvou
Hledáte správné místo, kde by se vaše polovička mohla vyjádřit? Nebo kam vyrazit na líbánky? Nebo prostě jen tak se svojí láskou? Pak tohle jsou ty nejromantičtější destinace, které můžete navštívit nejen v roce 2017. Od každého něco – bílý[číst více]
-
5 filmů, díky kterým si zase zamilujete evropskou kinematografii
Pokud jako já milujete tajemno a napětí, jsou následující filmy to pravé pro unuděný večer. Hollywoodská produkce je sice stále dokonalejší a využívá nákladnou postprodukci, skutečný kontakt s divákem se z ní ale ztrácí. To ovšem není případ následujících pěti mysteriózních,[číst více]
-
8 klobouků, které nutně potřebujete na léto
Klobouky naprosto zbožňuju! Kdyby existovala nějaká možnost, jak jich na dovolenou dostat dvacet, věřte mi, že bych je všechny měla s sebou. Tak jako tak si je ráda užívám kdekoliv! Na dovolené, ve městě i v přírodě. Proto jsem si[číst více]