By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

Kam za kulturou: Veronika & její letní tipy

BoBo Vibe a vizuální umělkyně Veronika Drahotová vám přináší nejnovější kulturní tipy na české i světové scéně!

Ahoj všichni MU (milovníci umění)!

Mám pro vás nové kulturní tipy, které stojí za to v létě sledovat, nebo lépe navštívit. Užijte si BoBo letní cestu za uměním!

Nová Perla – Areál bývalých papíren, Vrané nad Vltavou

Krajina na konci času

Na začátku musím začít na konci, dokonce na konci času, konkrétně v “Krajině na konci času”. Tak se jmenuje výstava na konci pražské civilizace, hned kousek za Modřanami v romantickém továrním hradu podél břehu Vltavy. Vydejte se vlakem do Vraného, na kole či pěšky, případně na lodi, podél řeky tam vede perfektní stezka. Cestou se můžete vykoupat i občerstvit v místních zahrádkářských koloniích. V bývalých papírnách “Nová Perla”, rozpadajícím se komplexu, který je resuscitován zpět k životu vůlí několika “šílených a odvážných“ jedinců, jejichž řady můžete kdykoliv rozšířit neb osvícená pomoc je v Perle vždy vítána, probíhá výstava nejen o krajině. Na té svá díla představuje kolem 50 českých a světových umělců. Jak jsem již naznačovala, za pozornost stojí jak výstava, tak samotné prostory, v nichž se projekt nachází.
“Možná stačí jen zapomenout na vlastní lidství a hledět na krajinu jako mimozemský divák na povrch cizí planety, který se snaží pochopit její podstatu nebo se jen těší pohledem bez sentimentu.” 
úryvek z textu k výstavě

Více informací najdete ZDE.

 

veronika cervenec

veronika cervenec

veronika cervenec

overaly
Sedím v 16. patře hotelu v rozžhaveném Las Vegas, ven se v těch 45° jít nedá, a tak se vracím k zážitkům z Los Angeles. Kdo navštívil L.A., ví, že je potřeba se naklonovat nebo aspoň rozdvojit, pokud člověk chce zvládnout aspoň část lákadel, kterými Los Angeles oplývá. A to teď mluvím pouze o těch souvisejících s uměním. Já osobně bych všem doporučila návštěvu “Getty Centrum”, je to monumentální komplex několika budov obklopených terasovitými zahradami na kopci ve čtvrti Brentwood, orámovaný pohořím Santa Monica. Zážitkem je již jízda lanovkou, která vás k centru Getty zaveze. Při pohledu zespoda dost připomíná pevnost, navrhl ho architekt Richard Meier a otevíralo se v roce 1997. Je v něm umístěna sbírka evropských obrazů z 13. až 19. století, mezi nimiž najdeme jména jako Rembrandt, Rubens, van Dyck, Cézanne, Monet a další. Součástí je rovněž oddělení fotografie bohaté na díla 40. let 19. století, najdete však také klasiky 20. století: Man Ray, Moholy Nagy, atd. Vyhraďte si na tuto návštěvu dostatek času, exteriéry a zahrady jsou rozlehlé, tak ať po jejich průzkumu zvládnete ještě spíše tradičněji laděný obsah.

 

veronika cervenec

Gethy museum_1

overaly

veronika cervenec

veronika cervenec

 

The Broad Museum

Senzací v oblasti současného umění je otevření losangeleského muzea “The Broad”. Toto muzeum současného a poválečného umění se nachází v downtown L.A., hned naproti Disney koncertní hale, dílu Franka Gehryho, a na jeho vzhledu se podíleli Diller Scofidio + Renfro ve spolupráci s Gensler studiem. Je to soukromé muzeum vybudované rodinou Broad za účelem zpřístupnění jejích rozsáhlé sbírky umění, která čítá něco kolem 2000 uměleckých děl, široké veřejnosti. 
Sbírka Eli a Edythe Broad vznikala v období posledních 50 let a obsahuje díla od Michel Basquiat, Barbara Kruger, Cy Twombly, Ed Ruscha, Kara Walker, Christopher Wool, Jeff Koons, Joseph Beuys, Jasper Johns, Cindy Sherman, Robert Rauschenberg, Anselm Kiefer, Mike Kelley a dalších. Tedy umění současné či současnější. Návštěva muzea byl mnohem větší zážitek, než jsem očekávala, The Broad má přesně tu správnou velikost, je dostatečně velké, ale ne umořující, má zajímavou dynamiku a trochu divadelní finesy jako jízda nahoru po eskalátoru tmavým tunelem, na jehož konci je světlo; a expozice stálé sbírky.

 

veronika cervenec

veronika cervenec

 

overaly

The Broad Museum


Cindy Sherman


Imitation of Life (Imitace života)


11. června až 2. října 2016

Kromě zmiňované stále sbírky se v Broad aktuálně otevřela retrospektivní výstava Cindy Sherman. Výstava nazvaná“ Imitation of Life” (Imitace života) představuje 125 fotografií, které jsou všechny majetkem Broad muzea. Jedná se tak zároveň o autorčinu nejrozsáhlejší sbírku. 
Cindy Sherman je řazena mezi nejvlivnější žijící fotografy světa. Její dílo by se dalo popsat jako práce s identitou v kontextu jak současného umění, tak vztahu ke komerčním aspektům života jako reklama či filmový průmysl. Cindy Sherman skrze své fotografie doslova transformuje svoji podobu a k tomu užívá širokou škálu odkazů a asociací.

Více informací najdete ZDE.

 

veronika cervenec

veronika cervenec

veronika cervenec

veronika cervenec

veronika cervenec

veronika cervenec

overaly

 

Christo and Jean Claude

Lake Iseo

16 denní projekt

Bulharský umělec Christo se zásadně proslavil, když v roce 1995 spolu se svou ženou Jean Claude zabalil německý Reichstag do sta tisíců metrů látky. 
V období od 18. června do 3. července realizoval tento 81 letý umělec další ze svých Public artových projektů. Po dobu 16 dnů měli lidé možnost procházet se po vodě mezi pevninou a ostrovy na italském jezeře Iseo. Jedná se o velmi poetický zásah do veřejného prostoru, ostatně jako většina Christových projektů, s opravdu enormním rozpočtem. Tato 3 kilometrová procházka po jezeře stála něco kolem 400 milionů korun. Konstrukce byla vytvořena z 220 polyetylénových kostek, které byly spojeny dohromady a upevněny ke dnu jezera. Povrch mola, které bylo 16 m široké, tvořila speciální textilie, měnící barvy od zlaté po červenou.

Více informací najdete ZDE.

 

veronika cervenec

veronika cervenec

veronika cervenec

overaly

Veletržní palác


Vanity Fair


24. června až 7. srpna 2016

Užijte si léto a pokud Vám zbyde čas, zajděte do Veletržního paláce na výstavu diplomantů AVU (Akademie výtvarných umění) nazvanou “Vanity Fair“ a seznamte se s díly nastupující generace českých umělců.

Více informací najdete ZDE.

 

veronika cervenec

 

Pište nám své názory, tipy na umělecké akce po celém světě, nebo třeba přidejte foto s uměním, které vás zaujalo. Budeme rády!

Těšíme se

Veronika a BoBo

 

 

 

VERONIKA
DRAHOTOVÁ

vizuální umělkyně
Zdroje: archiv

Vydáno: 15.7.2016 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:

  • Kdo někdy neskončil s rozmazanou rtěnkou, ať hodí kamenem 🙂 Proto když přijde řeč na důležité večery (nebo dny), je lepší vsadit na rtěnky, které vydrží všechno. A takové opravdu existují! Tohle jsou naše favoritky…   Cream Lip Stain, Sephora,[číst více]
  •   Z postele rovnou na červený koberec! To bylo heslem stylového pyžamového večírku pořádaného italským módním domem Dolce & Gabbana a americkým editorem Vanity Fair, autorem knihy oceněného jako bestseller New York Times, Derekem Blasbergem.  V západním Hollywoodu v hotelu[číst více]
  •     Horké dny jsou v plném proudu a pitný režim je jedna z nejdůležitějších věcí, na kterou bychom neměli zapomínat. Voda je základním stavebním kamenem lidského těla. Neměli bychom ji proto opomínat. V takovém případě bychom totiž mohli čelit dehydrataci, která s sebou[číst více]

 Wishlist