Kam na jaře vyrazit za kulturou? My to díky Veronice víme
Ahoj, tak jsem zde s novým příspěvkem z oblasti uměleckého dění. Zima je snad za námi a musím říct, že ten konec byl vysilující. Teď už ale jen samá pozitiva s výhledem na jaro. Praha je teď nabouchaná skvělými výstavami, až nás milovníky umění skoro lituji, protože oběhnout to všechno chce dost odhodlanosti. Ale nebojte, to dáte! Zde jen malý výčet toho, co jsem za poslední dobu viděla já.
Futura
www.futuraproject.cz
Futura je velmi zajímavý členitý galerijní prostor vetknutý do jednoho ze smíchovských dvorů na Holečkově ulici. Je to galerie o 3 úrovních, čemuž jsou často uzpůsobeny i výstavy. Na vstupní úrovni galerie, dalo by se říci v hlavním prostoru, vystavuje můj profesor z AVU a nynější profesor malířského ateliéru na UMPRUM, multimediální umělec Jiří David.
Jeho expozice je ohlédnutím či shrnutím jeho témat, která jsou předně velmi široká, ale presto těsně obemknutá kolem jeho osoby. Ve sklepních prostorách Futury naleznete objekty francouzského umělce Baptista Charneux, jehož práce jsou vesměs určovány jeho láskou k hlíně a historii. V tomto případě se jedná o keramické minimalistické objekty připomínající části historických budov.
Trafo Gallery
www.trafogallery.cz/en/
Osmého března na den žen se v Trafo galerii otevřela výstava 8 českých umělkyň. Kromě toho, že zde vystavuje několik mně velmi blízkých jako je Alena Kotzmannová a Alžběta Josefy, se zde vyskytují jména již notoricky známá jako třeba Jitka Svobodová, ale také jména pro mne dosud neznámá a nová. Jedno mají společné – v každém případě se jedná o citlivé, promyšlené koncepty a zajímavá díla. Formálně zde nalezneme velmi široký rámec od fotografie, malby, kresby až po prostorové objekty.
DSC
www.dscgallery.com
V dalším z pražských galerijních prostorů, které je dobré znát a pravidelně navštěvovat, v galerii DSC v Dlouhé ulici, se právě otevřela výstava českého umělce a profesora na UMPRUM Jiřího Černického. S jeho konceptem velmi souzním, neboť stejně jako já hledá nová formální a obsahová východiska malby. Na výstavě “Trump kontra Godzilla” slučuje a propojuje několik solitérních obrazů v širší výstavní celky.
Veletržní palác
www.ngprague.cz/objekt-detail/veletrzni-palac
Dílo Kathariny Grosse jsem poprvé naživo viděla na Benátském bienále současného umění v roce 2015. Tam Grosse proměnila rozlehlou část Arsenale v barevnou jeskyni. Podobně monumentální instalaci nyní můžeme vidět v Praze ve dvoraně Veletržního paláce. V rámci nové expozice je zde také retrospektiva rakouské umělkyně Marie Lassnig. Její díla, ať už se jedná o animace, jež jsou součástí „Moving Image Department” či obrazy a plastiky, mají určitou bolestnou palčivost, je z nich cítit naprostá oddanost umění a samota. Pokud budete ve Veletržním paláci, nezapomeňte navštívit poněkud skrytý prostor, který se nachází vzadu v hlavní dvoraně, mezi vstupem na toalety po točitých schodech nahoru. Tak snad jste to pochopili/y, protože by bylo škoda o to přijít. Aktuálně je zde vystavena instalace “Povrchy” španělské autorky Patricie Dauder. Ta pracuje s motivy otisku, paměti a času velmi jemným, povznášejícím způsobem a návštěva byla pro mě něčím jako oázou.
Hauch Gallery
www.hauchgallery.com/frantisek-lesak
Jak jsem tu již psala, galerie Hauch je takový newyorský typ galerie. Vzdušný loftový prostor s vysokým stropem a šikovně vetknutým ochozem jako i původní industriální strop z ní tvoří lahůdku pro milovníky architektury. Současná expozice v Hauch Gallery představuje konceptuálního umělce Františka Lesáka. Výstava s názvem “Ze všech stran stejně krásné, ze všech stran stejně důležité” je detailním rozborem a rozvedením témat ze zásadních historicky známých děl. Velká část výstavy je věnována obrazu Gustava Courbeta, konkrétně jeho postavě poutníka. Postava a její detaily jsou proměřeny a zdokumentovány ze všech úhlů, výstupem jsou specifické kresby s určitým technickým aspektem.
Kostel Nejsvětějšího Salvátora
www.artalk.cz/2013/03/18/kostel-neni-galerie-ani-muzeum
Velmi zajímavý projekt uměleckých intervencí do veřejného prostoru probíhá již několikátým rokem v kostele Nejsvětějšího Salvátora. Ten je obecně znám jako kostel intelektuálů a akademiků, neboť zde slouží mše profesor, filozof a kněz Tomáš Halík, kterého si osobně velmi vážím a považuji ho za inspirativní osobnost. Nyní zde probíhá intervence od malíře a sochaře Daniela Pitína, jenž svou pozornost nasměroval ke zpovědnicím, do nichž a na ně vetknul své realizace.

DRAHOTOVÁ
vizuální umělkyně
Zdroje: archiv
Vydáno: 27.3.2018 | Všechny články autora
Může se vám také líbit:
-
6 nude rtěnek, které jsou věčnou a vděčnou záležitostí
Jeden z největších trendů podzimu. Nahé rty! Proslavila je Kylie Jenner a nechyběly snad na žádné módní přehlídce. Skvěle totiž fungují s výraznými očními linkami, kouřovými očními stíny, sexy tvářenkou. Nenápadné, leč super šik. Proto jsme vybraly šest našich oblíbených[číst více]
-
Olympijské hry Rio 2016 & světoví módní návrháři
Od Armaniho až po Christiana Louboutina nebo Ralpha Laurena. Posuďte sami, kdo stane na pomyslném žebříčku vítězů v kategorii nejstylovějších týmových uniforem roku 2016, které právě odstartovaly v brazilském Rio de Janeiru. Tohle jsou podle BoBo Vibe nejstylovější kolekce! Spojené[číst více]
-
Rimowa představila svoje zavazadla na přehlídce Fendi
V Miláně se začátkem roku konal pánský fashion week. Obyčejně z něj fotky jen čistě orientačně prolétnu online, protože na pánské týdny módy nemám tolik času jezdit. Tentokrát mě ale zaujalo velice zajímavé spojení. Fendi a Rimowa! Přehlídka Fendi totiž tentokrát[číst více]