By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

Kam na jaře vyrazit za kulturou? My to díky Veronice víme

Jaro, krásné počasí a super výstavy jsou naší nejoblíbenější víkendovou kratochvílí.

Veletrzni palac_3

 

Ahoj, tak jsem zde s novým příspěvkem z oblasti uměleckého dění. Zima je snad za námi a musím říct, že ten konec byl vysilující. Teď už ale jen samá pozitiva s výhledem na jaro. Praha je teď nabouchaná skvělými výstavami, až nás milovníky umění skoro lituji, protože oběhnout to všechno chce dost odhodlanosti. Ale nebojte, to dáte! Zde jen malý výčet toho, co jsem za poslední dobu viděla já.

 

Futura 2

Futura_1

Futura_again

Futura_David_dalsi

Futura_David

Futura_K

Futura_V

Futura

 

Futura
www.futuraproject.cz

Futura je velmi zajímavý členitý galerijní prostor vetknutý do jednoho ze smíchovských dvorů na Holečkově ulici. Je to galerie o 3 úrovních, čemuž jsou často uzpůsobeny i výstavy. Na vstupní úrovni galerie, dalo by se říci v hlavním prostoru, vystavuje můj profesor z AVU a nynější profesor malířského ateliéru na UMPRUM, multimediální umělec Jiří David.
Jeho expozice je ohlédnutím či shrnutím jeho témat, která jsou předně velmi široká, ale presto těsně obemknutá kolem jeho osoby. Ve sklepních prostorách Futury naleznete objekty francouzského umělce Baptista Charneux, jehož práce jsou vesměs určovány jeho láskou k hlíně a historii. V tomto případě se jedná o keramické minimalistické objekty připomínající části historických budov.

overaly

Trafo_

Trafo_Kotzmannova

Trafo_OSM

Osm_Trafo

 

Trafo Gallery
www.trafogallery.cz/en/

Osmého března na den žen se v Trafo galerii otevřela výstava 8 českých umělkyň. Kromě toho, že zde vystavuje několik mně velmi blízkých jako je Alena Kotzmannová a Alžběta Josefy, se zde vyskytují jména již notoricky známá jako třeba Jitka Svobodová, ale také jména pro mne dosud neznámá a nová. Jedno mají společné – v každém případě se jedná o citlivé, promyšlené koncepty a zajímavá díla. Formálně zde nalezneme velmi široký rámec od fotografie, malby, kresby až po prostorové objekty.

overaly

DSG_1

DSG_2

DSG_4

 

DSC
www.dscgallery.com
V dalším z pražských galerijních prostorů, které je dobré znát a pravidelně navštěvovat, v galerii DSC v Dlouhé ulici, se právě otevřela výstava českého umělce a profesora na UMPRUM Jiřího Černického. S jeho konceptem velmi souzním, neboť stejně jako já hledá nová formální a obsahová východiska malby. Na výstavě “Trump kontra Godzilla” slučuje a propojuje několik solitérních obrazů v širší výstavní celky.

overaly

Veletrzak-Instal

Veletrzak

Veletrzni palac_2

Veletrzni palac_Kintera

Veletrzni palac

 

Veletržní palác
www.ngprague.cz/objekt-detail/veletrzni-palac

Dílo Kathariny Grosse jsem poprvé naživo viděla na Benátském bienále současného umění v roce 2015. Tam Grosse proměnila rozlehlou část Arsenale v barevnou jeskyni. Podobně monumentální instalaci nyní můžeme vidět v Praze ve dvoraně Veletržního paláce. V rámci nové expozice je zde také retrospektiva rakouské umělkyně Marie Lassnig. Její díla, ať už se jedná o animace, jež jsou součástí „Moving Image Department” či obrazy a plastiky, mají určitou bolestnou palčivost, je z nich cítit naprostá oddanost umění a samota. Pokud budete ve Veletržním paláci, nezapomeňte navštívit poněkud skrytý prostor, který se nachází vzadu v hlavní dvoraně, mezi vstupem na toalety po točitých schodech nahoru. Tak snad jste to pochopili/y, protože by bylo škoda o to přijít. Aktuálně je zde vystavena instalace “Povrchy” španělské autorky Patricie Dauder. Ta pracuje s motivy otisku, paměti a času velmi jemným, povznášejícím způsobem a návštěva byla pro mě něčím jako oázou.

overaly

Hauch_1

Hauch

 

Hauch Gallery
www.hauchgallery.com/frantisek-lesak
Jak jsem tu již psala, galerie Hauch je takový newyorský typ galerie. Vzdušný loftový prostor s vysokým stropem a šikovně vetknutým ochozem jako i původní industriální strop z ní tvoří lahůdku pro milovníky architektury. Současná expozice v Hauch Gallery představuje konceptuálního umělce Františka Lesáka. Výstava s názvem “Ze všech stran stejně krásné, ze všech stran stejně důležité” je detailním rozborem a rozvedením témat ze zásadních historicky známých děl. Velká část výstavy je věnována obrazu Gustava Courbeta, konkrétně jeho postavě poutníka. Postava a její detaily jsou proměřeny a zdokumentovány ze všech úhlů, výstupem jsou specifické kresby s určitým technickým aspektem.

overaly

Salvator_1

Salvator_2

 

Kostel Nejsvětějšího Salvátora
www.artalk.cz/2013/03/18/kostel-neni-galerie-ani-muzeum

Velmi zajímavý projekt uměleckých intervencí do veřejného prostoru probíhá již několikátým rokem v kostele Nejsvětějšího Salvátora. Ten je obecně znám jako kostel intelektuálů a akademiků, neboť zde slouží mše profesor, filozof a kněz Tomáš Halík, kterého si osobně velmi vážím a považuji ho za inspirativní osobnost. Nyní zde probíhá intervence od malíře a sochaře Daniela Pitína, jenž svou pozornost nasměroval ke zpovědnicím, do nichž a na ně vetknul své realizace.

 

VERONIKA
DRAHOTOVÁ

vizuální umělkyně
Zdroje: archiv

Vydáno: 27.3.2018 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:

  • Když jsme před více než třemi lety jako blízké kamarádky s Lucií zakládaly Bobovibe, nejvíce jsme se těšily na možnost společných výletů, kde budeme probírat Bobovibe, články a kde budeme ty články také vytvářet… Netušily jsme, že začneme rodit jako na běžícím páse[číst více]
  •   Sezóna dovolených je oficiálně zahájena! My jsme ji odstartovali na slunném Lanzarote, kam jsme vyrazili koncem dubna. Byla to naše první dovolená s Benem (tehdy 9 měsíců). A tenhle článek vlastně vznikl na základě vašich dotazů, které jste mi[číst více]
  • Kendall Jenner @kendalljenner Post: 2298, followers: 35 596 819 Samozřejmě s příjmením Jenner a starší sestrou v podání Kim Kardashian není žádné překvapení, že Kendall má přes 35 miliónů následovníků. Narodila se v roce 1995 v Los Angeles a má 9 sourozenců[číst více]

 Wishlist