By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

Iryna Zelyk: Moje knihy vymažou dětem bolavé informace

Na trhu se objevil žhavá knižní novinka! Proč si ji rozhodně vyplatí koupit vašim dětem?

 

Talentovaná spisovatelka Iryna Zelyk přináší na pulty slovenských knihkupectví nový manuál pro rodiče jak zvládat hněv svých dětí. Autorka, jejíž motivem se staly dětské emoce, približuje v rozhovoru pro BOBO VIBE proces své tvorby.

Iryna, který životní impuls vás vedl k tomu, že jste se rozhodli věnovat dětské literatuře? 

Tím impulsem byl můj syn. Díky mému prvnímu pohádkovému příběhu, zaměřenému na dětské pocity, se mi podařilo vysvětlit mu velkou změnu, kterou jsme volali „sestřička“. Děj pohádky je o sourozencích, jejich pocitech a o lásce mámy k dětem. Symbol slunce pomohl synovi pochopit, že tak jako stejně na ně svítí sluníčko, i máma miluje své děti stejnou láskou.

Současný trh je zaplaven literaturou pro děti. V čem je váš přístup odlišný? 

Za každým příběhem je životní situace a pocity, které zažil téměř každý. Sourozenecká křivda, sebedůvěra či jedinečná rodičovská láska. Pocity, které mnohdy zůstávají nepochopené, nepřijaté nebo potištěné do pozadí. Jsou to vlastně příběhy ze života, přeneseny do pohádkového světa, které otevírají dětské srdce. Pomocí představivosti a fantazie děti pohádkový příběh určitým způsobem přežívají a díky tomu pracují nejen s vědomím, ale také s podvědomím, duševním světem, kam se ukládají nezpracované nevědomé archetypy. Pohádka o pocitech může pomoci uložit do křehkého duševního světa dítěte tu správnou informaci nebo vymazat tu bolavou.

 

 

Témata jako například „sebedůvěra“ silně rezonují iu dospělého publika. Proč jste zvolili právě ji jako jeden z prvních námětů? 

Sebedůvěra velmi úzce souvisí s láskou k sobě samému. Sebeláska sdílí lásku s ostatními, láska zase vytváří klid a harmonii. Proto je nesmírně důležité nikdy si nepřestávat věřit. Velikost lásky k sobě samému závisí na tom, jak si věříme a zda vlastní hodnotu posuzujeme podle toho, jak se cítíme nebo podle názoru okolí. Společnost vytváří prostředí, ve kterém je dítě více méně „přinuceny“ neustále o sobě pochybovat, a tak pomalu „zapomíná“ na důležitost poznání hodnoty své vlastní jedinečnosti. Nikdo nás v dětství neučí, že je nejdůležitější poznat sama sebe, věřit si a mít se rád. A pak se celý život, i v dospělosti, neumíme najít, snažíme se jen vyhovět okolí a žijeme v nejistotě, zda jsme dostatečně dobří.

Inspirovali vás k příběhům osobní zkušenosti nebo jsou příběhy čistě fiktivní? 

Samotné situace, spojené s pocity, a cesta, jak se s různými emocemi vypořádat, jsou životní zkušenosti a poznání. Příběh a postavy jsou vymyšlené. Snažím se vybírat zajímavých hrdinů a děj vytvořit tak, aby nebyl náročný a aby čtenář dokázal soustředit pozornost na pocitový aspekt díla.   

Jak byste doporučili rodičům, aby s vašimi knihami pracovali?

Součástí každé mé knihy je i přímluvu rodičům. Jsou to moje úvahy o tématu, které se věnuje ta která knížka a ve kterých poukazuji na silné propojení dětí a rodičů, a také na to, jak mohou navzájem jeden vedle druhého růst.

 

 

Jak dlouho trvá proces, dokud knihu napíšete a zilustrujete? 

Jelikož pracuji na plný úvazek a tvorbě se věnuji pouze ve volném čase, je to běh na dlouhé tratě. Trvá i rok, dokud se knížka může prodávat   

Čemu se věnuje vaše knižní novinka? 

Knížka „Já a pánko Hněv“ je o hněvu a má za cíl pomoci dětem a jejich rodičům poznat, pochopit a naučit se ovládat jejich hněv. Tato knížka byla pro mě zatím největší výzvou, protože emoce hněvu je vždy skrytým projevem nějakého jiného pocitu. Věřím, že bude pro čtenáře inspirující.

cara

ČTĚTE TAKÉ:

cara

MILOSH
HARAJDA

producent
Zdroje: archiv

Vydáno: 18.7.2020 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:


 Wishlist