By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

H&M Block na Colours of Ostrava 2018

Byli jste se podívat? Pokud ne, vezmeme vás tam alespoň prostřednictvím fotek.

DSC_0176web

 

Oáza klidu a nápadů, která myslí na dobro návštěvníků i planety – taková je idea H&M BLOCKu od začátku. Každý rok navíc tahle zóna přináší hudebním fanouškům na Colours of Ostrava něco nového. Letos to byla kovová brčka a upcycle workshopy s tričky, která už nikdo nenosí.

Že to myslí H&M s udržitelným přístupem vážně, bylo vidět na každém kousku zóny i aktivitě. Téma 3R – REDUCE / REUSE / RECYCLE odrážel její design s oblíbenými a stále obsazenými relaxačními pokojíčky, ve kterých bylo použito 90 % materiálu z minulého ročníku, jídlo od Tommy’s Food Truck podávané s ekologickým nádobím, drinky od týmu barmana Martina Baťhy, k nimž si mohl každý pořídit kovové brčko, a pochopitelně workshopy se starými tričky, která obsahovala důležitý vzkaz pro (nejen) zákazníky H&M: „nevyhazujte, upcyklujte“.

Samotní zaměstnanci H&M věnovali do workshopu téměř 5 000 triček ze soukromých zdrojů, z nichž menší část byla použita pro dotvoření designu zóny a většina se zpracovala v rámci workshopu. Na něm je návštěvníci stříhali na tenké dlouhé pruhy, ze kterých pletly na speciálních strojích provazy a z těch pak vytvářely různobarevné náramky, pásky, čelenky a další módní doplňky. Zájem byl obrovský. V H&M BLOCKu se během 4 festivalových dní takto vyrobilo více než 10 000 produktů!

Ohromný úspěch měla i kovová brčka. Přestože byla zálohovaná, z celkových 3 000 se jich vrátilo jen několik desítek. Designových zálohovaných re-use kelímků se dostalo do oběhu 6 000 (z toho téměř polovina byla z loňské kolekce) a pro velký úspěch si musel barmanský tým zapůjčit od festivalu další. H&M BLOCKu se takto podařilo ušetřit poměrně významné množství jednorázového plastu, který řada dalších partnerů a dodavatelů festivalu stále používá.

H&M BLOCK podpořily mnohé známé tváře!

Na workshopech, v pokojíčcích i ve frontách na jídlo a pití bylo možné vidět i celou řadu spokojených známých tváří. H&M BLOCK navštívili a opakovaně se do něj vraceli Kateřina Kaira Hrachovcová, Terezie Kovalová, Klára Vytisková, Renata Langmannová, Zorka Hejdová, Iva Pazderková, Nikola Čechová alias Shopaholic Nicol, Lukáš Hejlík, skupina Trosky, Vladivojna La Chia, Boris Carloff, Jiří Burian, Radka a Tomáš Třeštíkovi a spousta dalších.

Klára Vytisková

„Téma upcyklace oblečení je mi blízké. Neumím šít, ale baví mě stříhat. S nůžkami jsem poměrně obratná a od gymplu si takto upravuju svoje staré oblečení, i to ze sekáčů. Na workshopu v H&M BLOCKu jsem objevila, že to nemusí být jen o tom, že si z kalhot udělám šortky, ale že si z nich nebo z trička můžu vyrobit čelenku. Takhle to dostává ještě jiné grády. Jsou to krásné nápady a hlavně – z festivalu si odvezeš něco, co si sám vyrobíš.“

Kateřina Kaira Hrachovcová 

„Nejvíc se mi líbí, když se tvoří. Pro ženy je to absolutně skvělé. Člověk si pak úplně jinak váží oblečení, není to jen nějaký oděv, který jsem si koupila. Je hezké, že H&M učí lidi si tohle uvědomit a hrát si s fantazií. Takhle by si měly hrát ženy se svými dětmi, starší a mladší holky, kamarádky. Tvořivost a kreativita v kruhu a vzájemná inspirace – v tom je ohromná síla. A to kovové brčko jé krásné, moc se mi líbí. Budu ho doma používat na mou oblíbenou ledovou kávu s tonikem. Plastová brčka u mě nenajdete.“

Annet Charitonová

„H&M BLOCK je vždy moje nejoblíbenější část celého Colours. Můžu se tady schovat, dobře se najíst, poslechnout si skvělou hudbu, dát si drink. Kovová brčka? Jsou nádherná. Podle mě je celý ten posun, který se kolem plastu děje, úžasný. I já jsem si toho začala všímat poměrně nedávno a docela se stydím za to, že se to muselo dostat do téhle fáze, kdy si uvědomujeme, že už je fakt pozdě. Upcyklace oblečení je další téma, ke kterému se dostávám až teď. U věcí, které bych třeba vyhodila, přemýšlím, co s nimi můžu ještě udělat. Pak má pro mě ten kousek mnohem větší hodnotu – je můj vlastní, osobnější, jedinečný. Jsem ráda, že tady něco takového máme a že H&M pokaždé přijde s novým recycle nápadem,“ říká Annet Charitonová, která si na workshopu vyrobila ozdoby na boty a fashion pásku na ruku.

Lukáš Hejlík

„Tento trend sleduju 15 let. Mám za sebou období, která byla velmi alternativní, ale zjistil jsem, že být přílišně ortodoxní škodí věci. Vnímat tento trend a začít u sebe je velmi důležité. Třídit smysl má. Já jsem dokonce „trash hero“ – když chodím do lesa, sbírám odpadky. Pak je ale také nesmírně důležité, aby se k tomuto trendu odklonili velké firmy a politici. Je to nutné a doufejme, že se to změní.“

DSC_0035web

DSC_0699web

DSC_0450web

DSC_0527web

DSC_8321web

DSC_8805web

DSC_9101web

DSC_9770web

LUCIE
JANOTOVÁ

zakladatelka Bobovibe
Zdroje: archiv

Vydáno: 2.8.2018 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:


 Wishlist