By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

Exkluzivně: Hermès, BoBo & Veronika!

Naše přispěvatelka Veronika měla jako jedna z prvních příležitost vidět výstavu L’esprit du Bauhaus Nadace Hermès.

 

veronika

 

Drazí Bobo čtenáři,
tento příspěvek chci věnovat umění, které se vztahuje k Francii, tedy francouzským souvislostem/kontextům, k čemuž mi nahrává i dění zde v Praze…
Tento měsíc jsem si na pozvání Hermès foundation udělala krátký, ale intenzivní výlet do Paříže a shlédla pár zásadních výstav. Teď malá technická vsuvka, odlišností o které je dobré při návštěvě Francie vědět: některé galerie a instituce mají zavřeno v úterý, nikoliv jako u nás v pondělí.

Nejen luxus

Nadace Hermès je nezávisle fungující organizace s fokusem na pomoc zemím třetího světa, podporu umění a rozvoj řemesel, tato svá tři hlavní zaměření často propojuje v rámci konkrétních aktivit a projektů. Tento podzim Hermès foundation iniciovala a sponzorsky zaštítila rozsáhlou a velmi komplexní výstavu věnovanou Bauhausu. S tímto projektem oslovila pařížské Museum dekorativních umění (Les Arts Décoratifs), a po několikaletém dialogu přišel ředitel Olivier Gabet s koncepcí výstavy otevřené 18. října. Je to první francouzská expozice věnovaná Bauhausu od roku 1968. Instalace je architektonicky koncipována do barevného spektrálního kruhu, který je velmi citlivě a zároveň razantně vetknut do prostor muzea umístěného v jednom z křídel Louvru. Koncepce výstavy sleduje logickou časovou návaznost reflektující předchůdce a inspirace Bauhausu; jeho vývoj v rámci jeho krátkého trvání jako i pozdější vlivy Bauhausu v umění, designu.

 

vystava-bauhaus_paris_3-new

veronika

veronika

výstava Bauhaus

Světové unikum: Bauhaus…

Německý architekt Walter Gropius založil školu designu, architektury a užitých umění nazvanou Bauhaus v roce 1919 v německém Weimaru. Stejně jako Hermès měl Gropius vizi/ideu pojmenovanou “Gesamtkunstwerk” – univerzální dílo, syntéza umění navazující na středověký model předávání znalostí. Bauhaus kladl důraz na řemeslnost a své studenty nechával procházet základními řemeslnými kurzy, aby se oprostili od akademismu a otevřeli mysl.

Postoj a atmosféra školy byla na tehdejší poměry a zvyky velmi moderní, dalo by se říci současná až nadčasová, žáci a učitelé byli spíše přátelé, na střeše školy se cvičilo, tančilo, diskutovalo, v divadle se hrály avantgardní hry. Nakolik byl tento směr uvažování progresivní a otevřený může nejlépe ilustrovat koncepce jeviště, kdy zadní strana za herci byla částečně otevřená a umožnovala náhled do místní kuchyně, a to i v době představení. Na škole učily takové osobnosti jako Paul Klee, Wassily Kandinsky, Marcel Breuer, Moholy Nagy a spousta dalších. Vše v duchu extrémní kreativity a otevřenosti vůči dalším směrům jako třeba Dada a De Stijl. Poměry v Německu se však pomalu začínaly radikalizovat a v roce 1925 byl Walter Gropius nucen přesunout školu do Dessau. Vybudoval neuvěřitelný komplex propojených budov, které byly určeny různým uměleckým oborům a prostorově tyto potřeby akcentovaly. Budova Bauhausu v Dessau byla propojením funkčnosti a myšlenky, velké prosklené stěny vpouštěly světlo a místy činily budovu transparentní. Díky sílícím tlakům v Německu se v roce 1932 škola Bauhaus stěhuje do Berlína, kde je jejím posledním ředitelem Ludwig Mies, ten ji také 14 let po jejím vzniku v roce 1933 zavírá.

 

veronika

Eiffelova věž s instalací

Za realizací unikátní současné výstavy stojí rodinná firma Hermès, která právě v Praze v Pařížské ulici představila nové zimní výlohy. Ty byly navrženy a realizovány studenty produktového designu Vysoké školy uměleckoprůmyslové, jejichž záměrem bylo vytvořit tajemnou přírodu nedotčenou lidskou přítomností. Jednotlivé výlohy jsou laděny do různých odstínů částí dne.
veronika

veronika

pražský butik Hermès

veronika

veronika

veronika

pařížský butik Hermès

Magritte

“Zrada obrazů” (La Trahison des Images) je název výstavy belgického rodáka René Magritta v pařížském Centre Pompidou. Magritte, jeden z nejvýraznějších představitelů surrealismu, začínal svou tvorbu pod vlivem futurismu a kubismu. Razantní obrat v jeho tvorbě nastal, když se setkal s tvorbou Giorgia de Chirica, konkrétně slavný obraz “Píseň lásky” způsobil, že se Magritte stylově proměnil a začal malovat pod vlivem surrealismu. Výstava “Zrada obrazů” usiluje o nový pohled na Magrittovo dílo, soustředí se na jeho klíčové motivy – závěsy, stíny, slova, oheň, které se v jeho dílech opakují v různých prostorových kompozicích. Jsou to právě Magrittovy motivy, které udávají výstavě koncepci, jednotlivá témata jsou prezentována pohromadě v touze ukázat a najít příběh obrazů a jejich širších souvislostí.

Loni v Marienbadu

Slavným a přelomovým filmem francouzského režiséra Alaina Resnaise je inspirována mezinárodní výstava v pražském Rudolfinu „Loni v Marienbadu: Film jako umění“, která uvažuje o realitě ve vztahu k času a prostoru. Do Prahy se přesunula z Kunsthalle Bremen a její pražská varianta je doplněna o díla Jána Mančušky a zvukovou nahrávku Věry Linhartové. V citlivé instalaci v prostorách Rudolfina můžeme vidět dvoumetrové dílo Gerharda Richtera, video od Vito Acconciho, soubor fotografií Cindy Sherman a také objekt Jeffa Koonse. Do zákulisí filmu nahlédneme skrz prezentaci historických materiálů a dokumentů. Pro Čechy opět další přelomová výstava, kurátorů Christopha Grunenberga a Evy Fischer-Hausdorf .

veronika

veronika

veronika

veronika

Center Pompidou

Pokud vám v Paříži zbyde trochu času a bude se vám chtít, doporučuji návštěvu legendárního butiku “Colette”, kde najdete výběr cool/avantgardních produktů z oblasti módy a designu. Nebo secesního obchodního domu “Le Bon Marché”, který byl založen již v roce 1883 a v jeho prostorách je k vidění exkluzivní móda v netradičním pojetí doplněná současnými obrazy a prostorovými instalacemi.

 

veronika

collete

Colette

veronika

veronika

Le Bon Marché

veronika

restaurace LouLou Louvre Paris

 

The Spirit of Bauhaus
Les Arts Décoratifs
13. října až 26. ledna
http://www.lesartsdecoratifs.fr/en/
tiskové materiály:
http://www.fondationdentreprisehermes.org/Phototheque

René Magritte

La Trahison des Images
Centre Pompidou
21. října až 23.ledna 2017
https://www.centrepompidou.fr

Loni v Marienbadu
Galerie Rudolfinum
8. října až 27. listopadu

http://www.galerierudolfinum.cz/cs/exhibition/loni-v-marienbadu

Krásný listopad mějte!

Veronika

VERONIKA
DRAHOTOVÁ

vizuální umělkyně
Zdroje: archiv, instagram

Vydáno: 8.11.2016 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:


 Wishlist