By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

Fondation Louis Vuitton uvádí instalaci Daniela Burena

Plánujete prodloužený víkend v Paříži? Pak si nesmíte nechat ujít jedinečnou expozici.

Preview_A075E6506

 

V duchu svého poslání v oblasti moderního umění a podpory inovativních projektů na poli architektury hostí nadace Fondation Louis Vuitton instalaci Daniela Burena.

Ta vznikla v úzkém dialogu se samotnou budovou, kterou navrhl Frank Gehry a jejíž architektura už inspirovala nejednoho umělce. Dílo Observatory of Light (Observatoř světla) se stane součástí skleněných ‚plachet‘, které budovu jako jeden z jejích hlavních prvků proslavily.

Dvanáct ‚plachet‘, které tvoří 3 600 kousků skla, pokryje neuvěřitelný počet barevných filtrů, které střídají bílé a průhledné pruhy kolmé na zem. Třináct barev vytvoří formy, které se různě objevují a mizí – dle denní doby a ročního období. Díky této hře projekcí, odraženého světla, průhledů i kontrastu na vnější i vnitřní straně Buren prezentuje budovu a její prostor v novém světle.

Přední mezinárodní umělec Daniel Buren (1938-FR) pokračuje ve svém radikálním díle, které lze charakterizovat využitím ‚vizuálního nástroje‘ (střídavě bílé a různě barevné vertikální pruhy o šířce 8,7cm), který figuruje v jeho tvorbě již od šedesátých let. Nejprve pracoval s barvami (1965-1967), ale postupně začal tvořit pomocí prostoru a jeho kontextu; díla nyní vznikají přímo na míru danému místu, tedy in situ – ve veřejném prostoru, muzeu nebo galerii.

Daniel Buren navrhl vskutku grandiózní projekt, který je zároveň aktuální i impozantní – produkt dialogu s architektem Frankem Gehrym a jím navrženou stavbou. Burenovo dílo úžasně komunikuje s architekturou, je s ní v souladu. To platí již od sedmdesátých let, kdy tento umělec začal ve své tvorbě využívat barvy, transparenci a světlo.“ Bernard Arnault, prezident nadace Fondation Louis Vuitton.

Při této příležitosti vychází i katalog, na jehož přípravě se umělec sám podílel. Vůbec poprvé se v něm představí tvorba, která má společné tematické jmenovatele – barvy, transparenci, světlo, průsvitnost a projekci – z období od sedmdesátých let doposud. Redakčními úpravami se na něm podílelo nakladatelství Xavier Barral.

Rezervace a ceny vstupenek: www.fondationlouisvuitton.fr

 

louis vuitton

 

 

LUCIE
JANOTOVÁ

zakladatelka Bobovibe
Zdroje: archiv

Vydáno: 17.11.2016 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:

  •     Bývalá country managerka značky Diesel pro Českou republiku a Slovensko, která je momentálně na mateřské dovolené, je jednou z žen, které skutečně obdivuji. Vždy usměvavá a hlavně vždy stylová! Proto jsme se jí rozhodla požádat o její tipy, jak zvládat[číst více]
  • Existují  jednoduché kroky, které naše sebevědomí a to, jak si užíváme života, zvýší. Chcete je zkusit? Hlídejte si, co jíte, jezte pravidelně a do diety určitě zahrňte dostatek ovoce, zeleniny a vlákniny. Nezapomínejte ani na suplementy, které se hodí pro[číst více]
  •   Pražský Biblooconcept store, který příznivcům módy a designu nabízí kolem čtyřiceti značek, získává na trhu jasnou identitu. Je originální a nabízí více než standardní obchody. Stejně jako jeden z největších módních e-shopů je vyjádřením určitého životního stylu. Jednou z priorit[číst více]

 Wishlist