By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

Fondation Louis Vuitton uvedlo úchvatnou expozici Art/Afrique, le nouvel atelier

Pokud na jaře plánujete výlet do Paříže, tato procházka africkým uměním vám nesmí utéct.

lawrence lemaoana, our freedom cant wait, fabric and embroidery, 155x110 cm, 2015

 

Kromě monografických výstav přináší v rámci programu Fondation Louis Vuitton pravidelné expozice, které představují nejnovější dění na nepříliš známých a často opomíjených uměleckých scénách. Po výstavě čínského umění v období bouřlivé transformace s názvem Bentu: Chinese Artists in a Time of Turbulence and Transition (leden – květen 2016) jsou na Art/Afrique, le nouvel atelier k vidění nejnovější díla umělců z afrického kontinentu – od subsaharské Afriky po Jihoafrickou republiku. Jsou rozdělená do tří sekcí:

I) The Insiders – období 1989 – 2009 ze sbírky moderního afrického sběratele umění Jeana Pigozziho

Díla od skupiny patnácti ikonických umělců, která se v Paříži představí vůbec poprvé. Podnikatel Jean Pigozzi začal sbírat moderní africké umění v roce 1989; při výběru se řídil radami André Magnina. Je jedním z prvních takto zaměřených sběratelů vůbec. Procestoval celý africký kontinent, navštívil umělce ve francouzsky, anglicky i portugalsky hovořících zemích. V době, kdy ještě nebyly mobilní telefony, internet ani sociální sítě, je Pigozzi a Magnin osobně navštěvovali, navazovali s nimi vztah, učili se chápat jejich díla a oceňovali originalitu uměleckých stylů – což pomáhalo utvářet celou sbírku. Na výstavě zastoupení jsou ve svém díle hluboce ovlivněni spirituální, vědeckou i řemeslnou tradicí a pomocí uměleckých forem, výrazů a médií rozvíjejí zcela unikátní světy.

II) Being There – Jižní Afrika – současná umělecká scéna

Jako doplněk k okruhu The Insiders nabídne Fondation Louis Vuitton okruh Being There, skupinovou výstavu umělců z Jihoafrické republiky, která se vyznačuje jednou z nejdynamičtějších uměleckých scén na současném kontinentu. V rámci okruhu se představí díla přibližně patnácti lidí: jednou skupinou jsou již uznávaní mistři: Jane Alexander, David Goldblatt, William Kentridge, David Koloane a Sue Williamson; umělci s mezinárodní pověstí, kteří jsou sami již vzorem pro mnoho mladších, i díky svému politickému aktivismu. Představí se i generace umělců narozených v sedmdesátých letech, třeba Nicholas Hlobo, Moshekwa Langa, Zanele Muholi a Moshekwa Langa.

Další skupinou vystavujících je generace narozená v osmdesátých letech, v jejíž pracích se odráží boj o jihoafrickou identitu poté, co skončil apartheid (od roku 1994 do současnosti): Jody Brand, Kudzanai Chiurai, Lawrence Lemaoana, Thenjiwe Niki Nkosi, Athi-Patra Ruga, Bogosi Sekhukuni, Dineo Seshee Bopape, Buhlebezwe a Kemang Wa Lehulere. Pracují s celou škálou různých médií – instalace, fotografie, malba, textil i video. Ve svých dílech se zamýšlí zejména nad historií a koloniálním obdobím. I tak je v nich patrná současná identita, napříč rasou, barvou kůže i pohlavím.

Kurátoři: Suzanne Pagé, Angéline Scherf a Ludovic Delalande a Claire Staebler. 

III) Africa díla ze sbírek Fondation Louis Vuitton 

Třetím okruhem jsou vybraná díla ze sbírek Fondation Louis Vuitton Collection, která se dívají za hranice afrického kontinentu. Je věnován africkým umělcům, kteří tvoří mimo Afriku, a také těm afro-americkým. Součástí je i program věnovaný hudbě, filmu, i psanému slovu.

Kombinovaná vstupenka Fondation Louis Vuitton a La Grande Halle de La Villette vám zajistí vstup jak na Art/Afrique, le nouvel atelier, tak Afrique Capitale. 

Fondation Louis Vuitton, 8 Avenue du Mahatma Gandhi, 75116 Paris, Francie.

od 26.4. do 28.8. 2017

LUCIE
JANOTOVÁ

zakladatelka Bobovibe
Zdroje: archiv

Vydáno: 17.5.2017 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:


 Wishlist