By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

Eko BOBO výzva: drahé boty, kvalitní strava a myčka místo dřezu?

…I tak může vypadat ohleduplné chování.

 

Snímek obrazovky 2017-04-12 v 20.47.26

 

Eko výzva na sociálních sítích každoročně sdílená tisícem lidí překvapí i zaryté milovníky luxusu. Greenpeace už třetí rok vyzývá k dodržování tzv. Eko výzvy, tedy k přírodě ohleduplnému chování, které finišuje 22. dubna na Den Země. Je fajn zjistit, že jen selským rozumem mnozí z nás velkou část bodů dodržují, ostatní není úplně marné zkusit. Přinášíme vám nejzajímavější z nich.

 

Lokální potraviny

 

Snažte se přirozeně omezit potraviny, které zbytečně kupujete nemístní, a nahraďte je lokálními, aspoň z farmářských tržišť. Existují však už i jiné způsoby, kterými je například biobanka či potravinové družstvo. Ulevíte tím prostředí hned několikrát. Snížením vodní stopy, snížením příjmu chemikálií i uhlíkové stopy.

 

Nakupujte rozumně, šetříte vodou

 

Nemluví se o tom sice dostatečně, ale plýtvání vodou je celosvětovým problémem. Mimo šetření vodou přímo doma (například pořízením myčky, sprchováním), jí můžete šetřit i nepodporováním rychlé módy, která se vyrábí za neekologických podmínek a především má ohromnou fluktuaci. Pořizujte si věci, které chcete a hodláte si je aspoň chvíli nechat, nejlépe kvalitnější. Problémem jsou i řezané květiny – v Africe i Latinské Americe spotřebovávají a znečišťují obrovské množství vody, potěšte se raději lokální či v květináči.

 

Vraťte se k původní kuchyni

 

Domácím vařením můžete velmi snížit příjem a spotřebu nebezpečných chemikálií v upravených potravinách, jako jsou aspartam, kyselina benzoová, glutaman sodný, cyklamáty, a v neposlední řadě palmový olej. Nakupováním základních ingrediencí a vařením ulevíte sobě i svému tělu, potažmo domácnosti. Není nutné konzumovat maso, jako to bylo běžné za minulého režimu, i několikrát denně. Nahrazením masa zeleninou opět velmi snížíte spotřebu vody, která je na výrobu masa obrovská.

 

Choďte

 

Zde není co dodat. Chození a používání MHD je to nejekologičtější, co můžete ve městě udělat. Stačí ale i jen auto „naplnit“ zbylými členy rodiny, sousedy, tak můžete znečištění ovzduší snížit i na pětinu. Není od věci si domluvit schůzky efektivně a do práce vyrážet autem jen někdy.

 

Dbejte na složení kosmetiky

 

Není nutné skrz kůži do těla dostávat další desítky nebezpečných látek a to i několikrát denně. Sledujte složení výrobků, ty vám řeknou, co kosmetika či drogerie doopravdy obsahuje. První položka na seznamuje je ve výrobku nejvíce zastoupena, poslední nejméně. Obzvlášť se vyvarujte například ftalátů, parabenů, formaldehydu či silikonů. Ucelenou databázi desítek látek nabízí americká organizace EWG. http://www.ewg.org/skindeep/

 

 

A na závěr ještě jedna speciální BoBo výzva: nenadužívejte léky. Je civilizačním zvykem nějaké ty škatulky ve skříňce mít. Ať už je to ibuprofen, hormonální antikoncepce, antibiotika, antidepresiva… Ty všechny se dostávají skrz moč do odpadních vod, jak dokazují mnohé výzkumy a následně zpět do pitné vody, kterou konzumujete vy i vaše děti. Pokud to lze, zkuste je nahradit přírodními doplňky vyrovnávajícími tělesnou biochemii, průmyslové léky možná nebudete brzy potřebovat. My milujeme třeba ty od Gabriely Peacock, nedávno představené i u nás.

 

 

OLGA
JASANOVSKÁ

editorka
Zdroje: archiv, instagram

Vydáno: 13.4.2017 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:

  • Pokud existuje v koupelně jediný produkt, bez kterého se opravdu neobjedu, pak je to micelární voda na obličej. Používám ji k čištění, odličování, osvěžení… prostě od rána do večera. Máte to podobně? Pak vás určitě bude zajímat, jaké jsou novinky[číst více]
  •   Asi už skoro všichni znáte quinou, kus-kus a bulgur, že? Trend zdravé výživy, bio obchůdků, farmářských trhů a raw restauraci je teď hrozně cool, což je super! Konečně máme zdravé potraviny po ruce nebo po kliku myší. Ale co  jáhly?[číst více]
  •   Být v teple, a přesto vypadat k světu – to je, oč tu běží! Naštěstí doby, kdy jsme všichni vypadali v lyžařském oblečení jako velké sněhové koule, už jsou dávno pryč. Proto jsem pro vás vybrala horské modely, na[číst více]

 Wishlist