By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

Druhé dítě brzy za sebou? Vol. II – Survival

Jak Eva "přežila" 2. až 4. měsíc při dvou dětech hned za sebou?

Tak jo, minule jsem tady, zřejmě sjetá oxytocinem, který se po porodu ještě asi měsíc vyplavuje do těla, rozumovala, jaká je to děsná pohoda mít dvě děti za sebou a jak jsou všechny matky přehnaný. Omlouvám se. Nastává druhý až čtvrtý měsíc, který přirovnám boji o přežití, nastává pravý SURVIVAL.

IMG_6418

 

Žádný opuštěný ostrov není třeba, stačí dvě mimina.

Všichni mi říkali, že jsem kaskadér apod. Nikdo mi ale nevysvětlil, co konkrétně je tak náročné na tom mít děti hned za sebou. A tak já vám to tedy povím:-)

Překvapivě to vůbec není to malé miminko. Malé miminko je vlastně zlatíčko, které si užíváte víc než to první. U prvního dítěte vás vše stresovalo, vše bylo nové. Teprve u druhého si to můžete opravdu užívat, vychutnávat. Je to bezbranná totálně závislá houska, která ve vás vyvolává pocity “#unconditionallove”. Stres vyvolává a bohužel pro něj (život není fér) stále to první dítě. Potřebuje 24/7 dozor, aby neublížilo sobě, nezruinovalo byt nebo něco nechtěně udělalo malému miminku. Nenají se samo, neoblíkne se samo, chodí po bytě a škodí. Škodí vlastně pořád, když se mu 100% nevěnujete. A to právě s malým miminkem dost dobře nejde. Celý den uklízíte „škodnou“. I když to nemá smysl uklízet, protože to tam do pěti minut bude v ještě horšim. No a když starší dítě usne a vy máte čas konečně pro sebe, tak v tomto případě ho nemáte NIKDY:-)

Je to obdobím, kdy vlastně nic nezvládáte. Ani uklidit, ani uvařit, ani pracovat, ani být dobrá partnerka.

Přála bych si říct, že všechno jde skvěle zvládnout díky podpoře a pochopení partnera. Ale můj názor je takový, že to jsou kecy:-) Žádný chlap nechápe, jak ženě může být po hormonálních změnách. Žádný chlap nezkusil, jaké to je nespat v kuse 4 měsíce, kdy si váš nervový systém nemá šanci odpočinout a možná bych mohla ještě poznamenat, že snad kdyby to chápal a tušil, tak by to nebyl chlap v pravém slova smyslu. Ale zženštilý (a tím pro mě i asexuální ) pachlap. Je to tedy období, kdy nejen, že jste několikrát téměř na dně, ale ještě nenajdete ani doma to správné pochopení. Pochopení pro vaše občasné výbuchy. Jste na to sama a i když své děti milujete, přežíváte odpočítáváním minut, kdy už půjde to starší mimino spát, protože to už má alespoň od toho mladšího režim.

Moje tipy, jak přežít tohle období:

1 – najděte si uklízečku

2- najděte si chůvu

3 – najděte si školku

4 – najděte si hospodyni

5 – najděte si náhradní babičku (pokud ta vaše nefunguje)

6- najděte si laktační poradkyni, aby miminko spalo

7 – najděte si psychoterapeuta

:-)) :-)):-))

A teď vážně, ne opravdu se do toho nepouštějte s tím, že vše zvládnete sama. Jasně že všechno jde, když se musí. Ale odnesete to jenom vy. Vaše psychika. To odnesou pak i děti a partner. Já jsem našla skvělou školku, kam Adrianek začal chodit 2x týdně. Líbí se mu tam. A našla jsem také hospodyni, která jednou týdně přijde pomoci s bytem. Uklidí, i uvaří (to jsme zatím tedy nevyzkoušeli) a u toho pohlídá. A já ji využiji pro to, aby pohlídala Aničku a já si užila naopak den s Adriankem. Zajdeme si zacvičit do Mini Heroes, uděláme si hezký den. Víte, on to ten starší sourozenec trochu odnáší. Vlastně ho pořád okřikujete a nemůžete se mu s malým miminkem moc věnovat. Takže na středy se těším, že si užijeme spolu sami.

A vím, že můžete namítnout, že to stojí peníze… pochopila jsem ale, že zdravý rozum mi je dražší než potřeba stále nových botiček. Tyhle peníze se vyplatí. Je to extra náklad, ale stojí za to. Dvě děti za sebou prý v dnešní době přežijí pouze dva páry z deseti, podobnou zátěž údajně absolvuje třeba pilot stíhačky. Je to takový nápor, že to vztahy odnesou. Nedivím se. I pro muže je to náročné. Je to obrovská proměna ve vztahu, který byl do té doby bezstarostný, velká zodpovědnost a dnes od ní všichni rádi utíkají.

A ještě bych chtěla poděkovat Lucce, která se mnou má trpělivost a poslední dva měsíce si to tady na Bobovibe pěkně oddřela.

Všem matkám, co to přežily, gratuluji. Jste hrdinky.

PS: Mohla bych na toto téma psát do nekonečna, ale dlouhé články nikdo nečte:-) Tak zas příště. A teď, když už jsem si našla svůj systém, mi to snad nebude trvat ty 2 měsíce:-) a jestli nastávající druhorodičky něco zajímá, klidně se ptejte.

PPS: Asi bych jako bezdětná nevěřila, že občas nezalituji, že jsem se do toho pouštěla. Opravdu NIKDY. Je to makačka, která se nedá k ničemu přirovnat, rozhodně ne ke stresu z práce, která vás nebaví nebo ze stresu, který způsobuje psychopatický šéf. Je to makačka, která má ten nejhezčí smysl.

FullSizeRender-7
FullSizeRender-9
FullSizeRender-11

 

Anna a Adrian ve svetrech Small Rags, www.for-kids.cz

 

EVA
JASANOVSKÁ

zakladatelka Bobovibe
Zdroje: eva, Archiv firem

Vydáno: 12.9.2017 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:

  • milano foto uvodni nahledova Sezona fashion weeku je v plném proudu! A já mám obrovské štěstí, že se tohoto „módního cirkusu“ díky své práci v magazínu Harper’s Bazaar mohu zúčastnit. Po tom českém Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku přišla řada na Miláno a nejnovější kolekce[číst více]
  •   Naše přispěvatelka Gabriela Peacock byla před vánoci na velké konferenci o Detoxu v UsA. Zde jsou základní body, které by měly být samozřejmostí našich životů a příště přineseme další vychytávky.   Volte bio masa, mléčné výrobky i zeleninu a to[číst více]
  •   „Ma Vie” francouzsky znamená můj život. Už to bude přes dva roky, kdy se Dominika se svým mužem Davidem a prvorozenou dcerou Victorií přestěhovali do nového domu a měli jasnou představu nejen o vybavení domu, ale i dětského pokoje.[číst více]

 Wishlist