By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

Druhé dítě brzy za sebou? Aneb neposlouchejte kamarádky “chytroprdky”

Jaké jsou Eviny první pocity z toho mít dva potomky hned za sebou?

Ptá se mě na to každá kamarádka. Zajímá to ty bezdětné i ty s dětmi. Tohle téma prostě zajímá každou ženu. Jaké to tedy je mít děti hned za sebou a proč nemáte poslouchat každou radu?

DSC02822

 

 

Těhotenství – tutově čekáš kluka!
Do poslední chvíle jsme netušili, jestli se nám narodí holčička, nebo chlapeček. Nebylo zas tak těžké to vydržet. Nejhorších bylo těch pár sekund u doktora, kdy zopakoval “takže pohlaví vědět nechcete…” a záhadně se zadíval na monitor. Nebylo to silnější, než představa toho krásného překvapení na konci. I když jsem se snažila v jeho tváři číst a vždy došla k závěru, že tam určitě viděl kluka:-)
Vyslechla jsem si tisíce tipů a “jistot”, co čekám. V 80% procentech tipovali kluka. Přibrala jsem totiž méně než v prvním těhotenství a nejspíš proto mi to prý slušelo více. Ponaučení? Nemusíte být odporná a můžete čekat holčičku:-) V prvním těhotenství jsem měla beďary v dekoltu a ve druhém na zádech a čele. Pokud toto je určení kluka a holky, tak tedy tak 🙂 Jinak jsem si nevšimla jiných chutí, jiného tvaru břicha (kromě toho, že vám roste rychleji jako v každém dalším těhotenství), jiného průběhu těhotenství. Pouze jsem nejedla dort denně jako za Adrianka, ale obden a finálně přibrala 16 kilo místo 20ti. Když si vzpomenu na ty zaručené komentáře chytráků o klukovi, musím se smát.
5P5C5770_II
Porod – hlavně nic nesrovnávat!
Pan doktor Darebný, můj skvělý porodník, mně několikrát zdůrazňoval, že druhý porod je nepředvídatelný a při jakékoli nejasnosti radši jet do porodnice, abyste neporodila doma. A hlavně nic nesrovnávat! Můj první porod trval věčnost, abych se otevřela, potřebovala jsem pomoci všemi možnými chemickými způsoby… Nebudu zacházet do detailů, nakonec jsem porodila přirozeně za 5 minut 12 před plánovaných případným císařem. To, že máte porod za sebou, vás nedělá o moc zkušenější. Stejně nevíte, co dělat, ani co se děje. A poslouchejte pana doktora a ne kamarádky chytroprdky, které rády radí, jako třeba mně “Čekej co nejdýl doma, ať nemusíš dlouho čekat v porodnici” :-)) První porod trval zhruba 22 hodin od příchodu do porodnice. Na druhý mám úžasnou památku, kterou si zarámuju a bude to krásná vzpomínka. Pokuta za překročení rychlosti – Podolské nábřeží směrem do centra 5.5.2017 4.21 a první fotka v mobilu naší holčičky Anny 6.27.  (mimochodem, porodnice říká 6.30, ale my v dnešní době kompjútrú víme víc!)
Snímek obrazovky 2017-06-06 v 13.02.31
Nikdy ode mě neuslyšíte: jedno dítě žádný dítě! 
Doufám. A jestli to řeknu, ať se propadnu. Jedno dítě žádný dítě! Jistě jste tuhle hlášku slyšeli a nevím, co vyvolává ve vás, ale já jsem na ni upřímně alergická. Komentář typické „zkušené“ matky. Mám za sebou teprve první měsíc a samozřejmě, že typická chytroprdka by okomentovala ”to teprve poznáš” a “zatím vůbec nevíš” apod. Možná i právě díky těmto hláškám, kdy člověk čeká na nejhorší, musím říct, že zatím to jde dobře a hladce. U druhého dítěte nejste ze všeho tak vystresovaná, nic tolik neřešíte. Nehroutíte se, že vaše dítě má pupínek, první opruzeniny nebo průjem nebo že nevíte, proč pláče. Svůj čas už si dokážete lépe zmanageovat, jste zvyklá na multitasking. Váš přístup je proti prvnímu dítěti totál vyklidněný a já zatím nevidím důvod se ze dvou dětí/mimin hroutit. Já si to užívám. Je mi jasné, že řeči rádoby zkušených ovlivní spoustu maminek, které o druhém dítěti brzy za sebou uvažují. Tak se těmi lidmi nenechte ovlivnit a rozhodněte se sama. Vždyť naše porodnost je na zoufalých červených číslech a trend mít v dnešní době jedináčky je vlastně sobecký. Mít děti brzy za sebou má jasné výhody, které se mi momentálně zdají opravdu výraznější v porovnání s nevýhodami. Abych ale o nich mohla mluvit, musím nabrat více zkušeností.
 FullSizeRender
Vaše zkušenosti – méně stresu v porodnici
Jak jsem již zmínila, život s druhým miminkem nám zjednodušují naše zkušenosti a samozřejmě i rady kamarádek, známých i rodičů, které nejsou vždy špatné. Nezatracuji všechna moudra, co mi přítelkyně předávají a jsem za ně samozřejmě ráda. Jako jeden příklad za všechny zmíním plenky. Ne každý ví, ne každý evidentně studuje obaly výrobků. Někdo prostě jako já chce zakoupit to nejlepší pro své miminko, a tak kupuje Pampers Premium Care a ani neví proč. Po půl roce se dozví, že ta věc má vychytávky, které nezná a tedy nevyužívá. Řekla mi to kamarádka Jana, která prý žila v nevědomosti dokonce rok:-)))
Pampers Premium Care a Pampers new baby dry mají pruh, který vám ukáže, jestli miminko čůralo. Na nepoužité plínce je žlutý pruh, který postupně modrá na místech, kde přišel do kontaktu s močí. Jasně tedy víte i o množství moče, aniž byste plínku zkoumala, obracela ji, otvírala, šahala do ní apod. jako jsem to dělala já půl roku u Adrianka:-))) Mně je jasné, že tohle většina z vás ví. Ale někdo takový jako já po prvním porodu to ocení! A nedovedu si představit si vzít do porodnice jiné, když musíte každé tři hodiny monitorovat, jestli vaše miminko čůralo a kakalo. Moje zkušenosti mi druhý pobyt v porodnici učinily dokonce celkem příjemným, kdy jsem po dlouhé době měla čas otevřít časopis. Se stresem při první návštěvě se to absolutně nedá srovnat. Ještěže máme druhé děti, abychom tyto znalosti, co vám tak krásně zjednodušují život, použili!
PS:
Opravdu jsme do poslední chvíle netušili, co se nám narodí a to, že to byla holčička, bylo opravdu krásné, dojemné… radost. Tu by nám nezkazil ani druhý chlapeček, ale mít staršího syna a mladší dceru byl můj sen. To je páreček králů a královen.
Hezké veselé druhé porody
Eva
 DSC02814
DSC02817
DSC02812
EVA
JASANOVSKÁ

zakladatelka Bobovibe
Zdroje: eva, Archiv firem

Vydáno: 7.6.2017 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:


 Wishlist