By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

Dokonalý svět plný jedů

Antibakteriální mýdla, antibakteriální voda, omlazující krémy a pestrá strava. Nikdy v historie lidé nežili v blahobytu, jak ho známe my. A přece je málokdo z nás docela zdráv. Není vám to divné?

Životní prostředí okolo nás je plné toxinů, které se do něj začaly dostávat při masových produkcích v druhé polovině dvacátého století. Při této revoluci si bohužel nikdo nespočítal, jaké dopady bude mít na životní prostředí. Tak se nedávno zavedl zcela nový pojem PPCP – účinné složky léků a drogistického zboží. Tyto aktivní látky například nadále působí i poté, co se dostanou do odpadních vod a následně do koloběhu vody.

1112_1113_1114__1_zoom

V životním prostředí se vlivem člověka nachází řada, pravděpodobně tisíce chemikálií. Další řadu z nich si ale na sebe necháváme působit zcela dobrovolně a často se mylně domníváme, že nám prospívají. Například chemikálie triclosan, silné protibakteriální a antimykotické činidlo, se v osmdesátých letech začal přidávat do tekutých mýdel. Podle bioinženýra arizonské univerzity Rolfa Haldena stouply hladiny trisclosanu v lidském těle od roku 2004 asi o 50% a nalézá se nyní ve více než polovině amerických toků. Zbavení se bakterií přitom živým organismům v žádném případě neprospívá, naopak stojí za epidemií alergií, které jsou autoimunitním onemocněním.

Absorpční schopnost těla a kůže jako našeho největšího orgánu, byla přitom dlouho podceňovaná. „Pacientům radím, aby na tělo zásadně nepoužívali „moderní“ přípravky, které běžně dostanete v drogériích a parfumeriích, protože jsou plné chemie a kůže je neustále absorbuje. Používat by naopak měli čisté oleje, čisté bambucké máslo a podobně,“ říká nutriční specialista Gabriela Peacock. „Dnes se už naštěstí upouští od podobných nesmyslů jako omlazující krémy s drcenou perletí, kterých ještě před patnácti lety bylo plno. Jejich účinek nebyl nikdy prokázán – kouzlo tkví skutečně v jednoduchosti,“ dodává.
Právě tyto drobnosti‘, nenápadné toxiny v prostředí okolo nás, jsou odpovědí na rostoucí počet civilizačních chorob, rakovin, astmatu, depresí, srdečních poruch nebo chronické únavy, spojené i třeba s inhalací chlorované vody a nedostatkem minerálů. Tyto potíže se v našem dokonalém světě, ve kterém nám zdánlivě nic nechybí, zdají paradoxní, že?

 

OLGA
JASANOVSKÁ

editorka
Zdroje: archiv

Vydáno: 18.1.2017 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:

  •   Vždycky jsme obdivovaly a vážily si žen, které v životě něco dokázaly. A v módním byznyse to platí dvojnásob! Proto když nás poprvé oslovila Markéta Rachidi a Zuzana Sedláčková z módní značky Milly.cz, neváhaly jsme ani minutu a rozjely se[číst více]
  • Za sebou má skoro dvacet let modelingu. Začínala ve čtrnácti letech a procestovala skoro celý svět. Do Prahy ji zpátky přivedla láska k muži. Dnes s manželem hercem Lukášem Hejlíkem žije mimo Prahu a přehlídková mola vyměnila za procházky po lese[číst více]
  • Je pár kousků, do kterých se vyplatí investovat a jedním z nich je samozřejmě stylový trenčkot. Já ten svůj značky forte_forte objevila v butiku Icône, ve Vězeňské ulici, kam vybírá věci pro mě jedna z nejlépe oblékaných žen v Praze,[číst více]

 Wishlist