By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

Dokázáno! Miminka vystavena stresu mají následky

Stres v raném věku „mění orgány“ a vede k rozvoji nemocí v dospělosti.

Vědci mají důkazy o tom, že emoční stres v kojeneckém věku má obrovský vliv na fyzické tělo a může vést až k onemocnění v pozdějším životě. Miminka vystavená psychologickému stresu dramaticky ztrácejí důležitý protein zvaný GABA receptor a jeho nedostatek pak ovlivňuje vývoj a fungování srdce, plic, ledvin i močového měchýře.

Snímek obrazovky 2018-08-07 v 13.15.27

My v Bobovibe se samozřejmě snažíme řídit heslem, šťastné dítě= zdravé dítě. Na fotce Anička.

O tom, že kolísající počty GABA receptorů způsobují změny v mozku, se ví už delší dobu, vědci z University of Portsmouth v Británii nyní ale dokázali, že stres působí negativně i na další orgány. Výzkumný tým ze School of Pharmacy and Biomedical Sciences pozoroval, jak se GABA receptory chovaly u pokusných myší, které byly vystaveny stresu. A přináší naději, že nyní můžeme vyvinout léky, které by působily právě na „rozbité“ GABA receptory, a tím by pomáhaly bojovat s nejrůznějšími neduhy od vysokého tlaku přes astma až po cukrovku a zažívací a trávicí problémy. Studii publikoval magazín Frontiers in Molecular Neuroscience.

Hlavu už známe
„GABA receptory byly spojovány s vlivem na mozkovou činnost a právě na ně v moderní medicíně cílí mnohé medikamenty léčící epilepsii, úzkost a další poruchy. Také anestezie funguje díky svému působení na GABA receptory. Překvapilo nás zjištění, že jejich působení jde mnohem dál za hranice mozku. Dramatické změny v počtech GABA receptorů způsobené stresem jsou velmi zajímavé. Jejich klesající počty ovlivňují funkci orgánů, a tudíž se domníváme, že přispívají k rozvoji onemocnění,“ řekl výzkumník Dr. Jerome Swinny.

Teď přichází tělo
„Je dlouho známým faktem, že nelaskavé zacházení, zanedbávání nebo ubližování v dětství otevírají dveře k vývoji nejrůznějších poruch včetně mentálních, jako třeba úzkosti a kardiovaskulárních nebo zažívacích onemocnění. Nicméně jak přesně emoční stres ovlivňuje funkci různých orgánů v našem těle, je zatím nejasné, což nám brání v tom, abychom byli schopni ,namíchat‘ tu správnou medikaci,“ doplnil Dr. Jerome Swinny.

Všechno je otázkou míry
Lidská nervová soustava je „udělaná“ tak, aby odolávala stresu, a vystavování se stresu nám do určité míry umožňuje adaptovat se na neustále se měnící životní podmínky. Problém nastává, když jsme mu takto vystaveni příliš dlouho. „Nervový systém kojence není dostatečně vyzrálý na to, aby byl dlouhodobě vystavován látkám, které mozek vylučuje jakožto odpověď na stres. Pokud se tak děje, může to vést k vývojovým změnám v mysli i těle oproti normálu. Doufáme, že pochopení působení stresu na GABA receptory nám pomůže léčit třeba i cukrovku či přecitlivělý žaludek,“ věří výzkumník.

Takže pokud nechcete vychovat malé astmatiky či cukrovkáře, nevystavujte své malé děti včetně kojenců stresovým situacím na delší dobu, než je nezbytně nutné.

Další informace a články o zdraví a zdravém životním stylu, chorobách a jejich léčbě najdete na Patalie.cz.

 
Zdroje: www.patalie.cz

Vydáno: 13.8.2018 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:

  • Personifikované dárky pro děti mám nejradši. Většinou je vytvářejí jiné maminky, které si na mateřské chtějí jednak trochu přivydělat, jednak se odreagovat od mateřských povinností. Pokaždé, když mě nějaká z nich osloví, jestli by mi mohla něco poslat, jsem nadšená. Oceňuji[číst více]
  •   Kolekce šperků originálně zpracovává slavný kvítek se čtyřmi okvětními plátky Louis Vuitton Monogram. Charakteristický motiv tak ožívá v kolekci Color Blossom BB, kde se jeho ikonické okvětní lístky rozvíjejí v miniaturním měřítku. Originální šperky se objevují v překvapivých barevných akcentech, které „kvetou“ svěžestí a sladkostí[číst více]
  • antiperspiranty uvodni Léto ve městě má určitě spoustu pozitiv i negativ. Kromě toho, že můžete svoje tělo o víkendu předvádět třeba v jednodílných plavkách a denimové sukni, tak během pracovního týdne musíte obléknout košili a kalhoty, a to i přesto, že venku[číst více]

 Wishlist