By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

Co mi děti daly a vzaly vol. 2 – jak je to s přáteli, kariérou a penězi?

Volné pokračování Evy na aktuální téma...

Minule jsem se rozepsala o pocitech naplnění, které díky dětem máte. Jak je to ale s tím ostatním? Třeba prací a penězi?

Jako každá žena s kariérou jsem se těchhle změn bála jako čert kříže. A to mé děti přišly zrovna ve chvíli, kdy jsem byla pracovně nejnašlápnutější a opravdu mě to bavilo… No ono nás to baví vždy, když se daří. To všichni známe. Děti vám vezmou některé přátele, kariéru a potažmo i peníze, které jsou s úspěchem spojené. To je jasné předem i bezdětným… jak tohle tedy vnímám dnes?
5P5C1598_II

Přátele

Jako bezdětná jsem přátelům věnovala mnohem víc času. Myslím, že mám oproti průměru více přátel, což je asi dáno mou prací, která je o potkávání lidí a moji společenskou potřebou. Možná i tím, že jsem nikdy extra neuměla být sama…

S dětmi se vám přátelé selektují. Jednak nemáte čas a jednak ti bezdětní na vás a vaše děti nejsou zvědaví, jako když vás potkali se sklenkou vína. Sama jsem nebyla jiná, naprosto to chápu! Občas jim říkám, nezapomeňte na mě s těmi pozvánkami na večírky, já se zase vrátím! Máte tak málo času, že jste stejně nuceni potkávat se jen s nejbližšími… – welcome to the adult life!

Oproti tomu vyhledáváte přátele a vytváříte si nové přátele, kteří to mají stejně.. ty, kteří mají stejně staré a stejný počet dětí, tedy i stejné starosti, stejné radosti, stejný režim.

5P5C1603_II

Kariéra

Nikdy bych si nepomyslela, že se své práce úplně vzdám… Rozumějme tedy – podnikám, na své kariéře jsem roky pracovala a přerušit práci znamená po té začínat téměř od nuly. Práce mi dávala peníze, a ty zase svobodu.

To rozhodnutí, když jsem zjistila, že jsem podruhé těhotná, pro mě bylo pravdu těžké. Čtěte mezi řádky, naplno své tehdejší myšlenky rozepisovat nechci.

Bála jsem se. Strašně. Ta svoboda se mi jevila tak strašně důležitá. S dvěma dětmi po sobě se pracovat nedá.

Nakonec jsem to rozhodnutí udělala. Rozhodla se, že pracovat přestanu úplně a budu se věnovat dětem. Postupně jsem se na to začínala těšit. Tolik let jsem žila ve stresu a nutnosti plnění, plnění toho, co si přál klient, i když mně se to mohlo zdát nesmyslné. Usínala s tím, co všechno musím zítra. Vaše hlava si neodpočine ani na dovolené, protože když podnikáte, tak je veškerá tíha stejně na vás, i když máte své zaměstnance. Mít tenhle stres s dětmi po sobě, asi byste se brzy zbláznila. Po patnácti letech v PR jsem se tedy rozhodla práci s velkými klienty ukončit, setřást ten pracovní stres a užívat si jen stres miminčí.

Nejlepší na tom je to, že teď po půl roce tohoto psychického relaxu jsem strašně našlápnutá a vím, že se teď pustím do mnohem větších výzev. Mám na to se posunout dále. Založit svůj byznys a rozvíjet se. Nemám v plánu dělat to samé, co před tím. Kdybych tu pauzu neměla, nikdy bych se na to necítila a neměla ani čas o tom přemýšlet. Moje hlava by byla tak plná úkolů a toho, co musím splnit, že by mi na rozvoj a přemýšlení nezbyl čas. Když vidím dnes svého partnera vyhořelého prací, řikám si, každý by si měl dát takovou pauzu, aby si ulevil a v hlavě vše srovnal. Věřím tomu, že když teď vložím tu energii do nové práce, bude mít úspěch.

5P5C1563_II

Peníze

Práce jde ruku v ruce s penězi. Kdo si myslí, že mít děti je drahé, plete se. Vaše sobecké já jde do pozadí a vy mnohem méně utrácíte. Vyděláváte samozřejmě méně (nebo nic :)), ale současně i méně utrácíte a to i když započítám výdaje za děti. Zredukujete výdaje za večírky, restaurace, taxíky, eurovíkendy, zbytečné hadry….  Máme na dovolenou, dobré jídlo a hezké oblečení? Máme… chudí tedy nejsme. Zažila jsem v životě různé extrémy. Věřte, že peníze přinášejí také velké starosti. Štěstí vám nepřinese sedět v michelinských restauracích a chodit v Pradě. Štěstí vám přinese sdílení radostí s nejbližšími. A vím o čem mluvím, mám mezi přáteli hodně úspěšných lidí.

 

5P5C1587_II

fotografie Jarda Urban

mikiny Ice Ice baby

EVA
JASANOVSKÁ

zakladatelka Bobovibe
Zdroje: www.urban-jaroslav.cz

Vydáno: 13.2.2018 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:


 Wishlist