By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

Co dělá šťastné páry šťastné?

Naše sloupkařka Kateřina se s vámi podělí o zdánlivé drobnosti, které udělají každý vztah šťastnější!

co dela stastne pary stastne?

 

Jsme sevřeni v každodenním stereotypu a leckdy zapomínáme na maličkosti, které utužují náš vztah s partnerem. Vztah je práce na plný úvazek, na kterém je nutno pracovat 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Pojďme se společně podívat na zdánlivé drobnosti, které utvářejí náš vztah a dělají ho příjemnějším a šťastnějším.

 

  • Náklonnost

Zkuste se častěji vzájemně dotýkat. Půjdete-li s partnerem na procházku, nebo sedíte-li spolu jen tak u televize a sledujete oblíbený pořad, držte se za ruku. Když partner odchází z domova nebo se vrací, přivítejte ho úsměvem, objetím a polibkem.

 

  • Ocenění a obdiv

Poděkujte partnerovi, že pro vás něco udělal. Pokud šel na nákup, přinesl požadované mléko, ale nekoupil chleba, který právě došel (a on si podle vás toho mohl sám všimnout) i tak mu poděkujte a oceňte jeho snahu. Uvidíte, že příště půjde na nákup s větším elánem:-). Pokud se partnerovi něco povede v práci, těšte se s ním a oslavujte společně.

 

  • Čas pro sebe

Partneři by měli spolu trávit `kvalitní` čas – tedy takový, který budete věnovat jen sobě navzájem. Můžete jít spolu do kina, na dobrou večeři, do sauny, na procházku, zaběhat si, nebo si jen tak povídat… Je to čas využitý takovým způsobem, který váš vztah obohatí a upevní.

 

  • Loučení

Zkuste při loučení a odchodu projevit zájem o partnerovy aktivity a plány během dne. Je fajn o sobě navzájem vědět, co nás čeká. Pokud se partner chystá třeba k zubaři, proč mu nezpříjemnit čekání telefonátem či sms, že na něj myslíte a držíte palce, aby to moc nebolelo.

 

  • Setkání

Když se oba večer vrátíte domů, je hezké navzájem sdílet svoje zážitky, názory a postoje. Měla jste špatný, nebo naopak hezký den? Není příjemné se o to podělit s partnerem?

 

  • Způsob komunikace

Na kvalitu partnerských vztahů má velký vliv to, jak spolu komunikují. Jedna psychologická studie (Gottman 1994) říká, že u šťastných manželství byl typicky poměr pozitivně laděných komunikací k negativním 5:1, u nespokojených nebo rozpadajících se vztahů menší než 1:1. Lidé všeobecně radši slyší pozitivní věci a chválu, než kritiku. Zjednodušeně řečeno: poměr pět pochval partnera ku jedné kritice, dělá šťastné manželství šťastným.

 

A tak nezapomeňte dnes svému partnerovi, dítěti, rodičům, kamarádce, kolegyni, ale třeba i zákaznici… říci něco hezkého a pozitivního.

Krásný den přeje Kateřina 

 

 

KATEŘINA
KANTOVÁ

psycholožka
Zdroje: archiv

Vydáno: 30.10.2015 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:

  •   Žehlím si karmu Cupcakem – to je projekt Lelí’s Cucapcake Lenky Hnidákové, který podporuje předčasně narozené děti. Od jara letošního roku je každý měsíc jedna známá osobnost tváří vlastního cupcake, jde o měsíční limitovanou edici. Jejich koupí podpoříte nadační fond pomáhající předčasně[číst více]
  • Kýčový svetr se sobem je už takřka vánoční tradicí. Poslední dobou jsme jich ale na pultech obchodů objevili pár, které jsou symbolické, ale přesto stylové. Noste je s koženýma kalhotama nebo flitrovou minisukní a užijte si sváteční atmosféru po svém![číst více]
  • Miluju produkty dva v jednom! A tzv. ‚moisturizer‘, tedy hydratační krémy, jsou mojí vášní. Proto když se k tomu ještě připojí ochrana před sluníčkem, rozhodně nesmí chybět v mé koupelně. Máte to obdobně? Pak vás určitě můj dnešní příspěvek o[číst více]

 Wishlist