By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

BoBo tipy, jak zvládnout dlouhý let

Milujete cestování stejně jako my? Pak se vám Gabrieliny rady určitě budou na dlouhých cestách hodit.

gabina uvodni foto

 

Milí čtenáři BoBo Vibe,

cestování je moje vášeň! Cestuji hodně a hlavně ráda. Možná i proto se můj domov nachází už přes deset let v kosmopolitním Londýně, kde žiji s manželem a dcerou. Do České republiky se často vracím za rodinou a přáteli. Pokud stejně jako já rádi objevujete nové země, kultury, jídlo i zvyky, ráda se s vámi podělím o svoje nutriční tipy pro zdraví a správnou hydrataci při přeletech. Co si totiž budeme namlouvat, každé cestování letadlem je únavné a když člověk dorazí na krásné místo, uvědomí si, že to stálo za to!

Vyvarujte se těžkých jídel

Vaše strava by měla být před cestou hlavně lehká, plná vitamínů a minerálů. Pokud letím odpoledne, většinou si dávám míchaný salát plný barev obohacený nějakým tím proteinem, jako je například kuře, vejce, losos nebo fazole. Díky menším porcím se vám taky bude lépe spát.

Správně pijte

Vzhledem k různým omezením na převoz tekutin si klidně s sebou do letadla vezměte prázdnou láhev, kterou si na palubě lehce naplníte filtrovanou vodou. Během letu se snažte vypít alespoň dva litry tekutin. A rozhodně mezi ně nepočítám kofein nebo alkohol, prože ty přispívají k dehydrataci.

Vezměte si s sebou zdravou svačinku

Do kabelky přihoďte čerstvé ovoce, ořechy, semínka nebo celozrnné sušenky – třeba ovesné. Já bez nich nikdy na letiště neodjíždím. Už dávno jsem se totiž přestala spoléhat na letištní obchody, ve kterých většinou nic zdravého nenajdu. Ořechy, semínka nebo třeba avokádo mají hodně vitamínu E, tedy antioxidantu přispívající k zářivé pleti. Celozrnné potraviny zase obsahují vitamín B, který vás dobije energií.

Nepodceňujte hydrataci pleti

Není žádným překvapením, že vaše pleť na palubě letadla trpí a vysušuje se. Hlavním důvodem je vlhkost vzduchu v kabině, která je přibližně pouhých osm procent (pro srovnání: v klimatizované kanceláři je to přibližně dvacet procent). Vezměte si na palubu hydratační krém, který obsahuje přírodní oleje. Já miluji ten kokosový nebo mandlový, který snadno přeliji do palubního balení.

Důležité je načasování

Pokud se chcete vypořádat s jet-lagem, je důležité nejen, co jíte, ale i kdy to jíte. Já si hodinky přednastavuji ještě před letem. Jak totiž dorazím, lépe si pak zvyknu na místní rytmus. V době, kdy se adaptujete, nejezte jídla, která byste normálně nejedli ani doma. A hlavně se pokuste odolat nápojům s kofeinem, protože ty negativně ovlivňují hladinu krevního cukru a stimulují funkci nadledvinek.

Jezte melatonin…

… a potraviny bohaté na aminokyselinu tryptofan. Ty se nalézají v mléce, jogurtu nebo například v mandlích a jejich výhodou je, že se pomalu tráví, napomáhají dobrému spánku a obnově svalů.

Podpořte své nadlevinky

Stres, cestování a nepravidelná strava zatěžují nadledvinky, což může vést k hormonální nerovnováze, náladovosti a nespavosti. Vybírejte si proto potraviny s vysokým obsahem hořčíku – vaše tělo tak získá potřebné uvolnění a klid. Já dávám přednost mandlím, čočce nebo jakékoliv listové zelenině.

Zvažte i potravinové doplňky

Antioxidanty pomohou vašemu tělu vyrovnat se s radiací během letu, jaterní suplementy zase s nadýmáním a zadržováním vody po příletu. GPnutrition brzy uvede nový potravinovový doplněk pro časté cestovatele, v praktických cestovních sáčcích. Sledujte GPnutrition na facebooku a brzy se dozvíte více.

Nezapomínejte na pohyb

Projděte se, vstaňte a protáhněte si nohy a svaly, jak jen to jde – zvlášť při dlouhých letech. Je důležité, aby se vám rozproudila krev a je známo, že pohyb snižuje i riziko hluboké žilní trombózy.

Štastnou cestu! 

PS: Ilustrační fotografie je z kampaně Spirit of Travel módního domu Louis Vuitton a já si ji zamilovala na první pohled. Fotil ji Patrik Demarchelier a vždycky, když se na ni podívám, mám chuť na další cestovatelské dobrodružství.

 

 

GABRIELA
PEACOCK

nutriční specialistka
Zdroje: archiv Louis Vuitton

Vydáno: 6.9.2015 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:


 Wishlist