By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

BoBo osobnost, Zuzana Spustová: „Věřím, že na všechno dobré se v životě chvilku čeká :)“

Milujete šperky s příběhem? Pak si nenechte ujít rozhovor s talentovanou a inspirativní Zuzanou Spustovou!

Šperky Neva Oslo jsem poprvé zaregistrovala na sociálních sítích. V záplavě domácích mazlíčků, cestovatelských postřehů, vtipů a #ootd (outfit of the day) to bylo jako blesk z čistého nebe. Jemné, minimalistické náramky se svým vnitřním symbolickým posláním. Šperky pro maminky a děti. Moje láska na první pohled! Netrvalo dlouho a náramkové šílenství Neva Oslo postihlo celý můj instagram. A já jsem se samozřejmě začala pídit po tom, kdo stojí za tímto jedinečným designem. Její jméno je Zuzana Spustová, je Slovenka a žije v Norsku. A příběh vzniku Neva Oslo je jedinečný stejně jako ona sama! Seznamte se… 

 

bobo osobnost neva oslo

 

Budu upřímná a na začátek přiznám, že mě design náramků Neva Oslo naprosto okouzlil. A čím víc jsem se začala zajímat o jejich příběh, tím úžasnější zprávy na mě z Googlu vyskakovaly…. Nadace topmodelky Natalie Vodianové Naked Heart Foundation, velký rozhovor v magazínu Elle, další článek o mém oblíbeném webu Büro 24/7… A tak bych mohla donekonečna pokračovat. Ale začnu pěkně od začátku. Co tě první napadne, když řeknu Neva Oslo?

Spíš je to pocit. Neva je skutečný příběh, začalo to jako nevinná myšlenka. Měla jsem druhého syna a představa návratu do korporátu nepřicházela v úvahu. Pro mnoho lidí jsem měla práci snů, ale já jsem vnitřně nebyla spokojená. Nenaplňovala mě myšlenka manažerky velkého týmu, práce vzdálená od kreativity. Nápad dělat dětské šperky přišel velmi nečekaně při návštěvě Paříže. Sama úplně neumím uchopit, jak celý projekt vznikl, ale vím, že to bylo velmi intuitivní.

Sice jsme se tehdy nepotkaly, ale už před lety jsme se pohybovaly ve stejném průmyslu. Po studiu Vysoké školy ekonomické v Bratislavě a stážích v Německu a ve Francii jsi začala pracovat v Praze pro společnost L’Oréal. Jaká to byla práce?

Od začátku mě to táhlo do zahraničí. Tato vášeň začala po roce v USA, který proběhl, kdy jsem byla na střední škole. Dodnes jsem mým rodičům velmi vděčná za tuto zkušenost, protože to pro mě byl začátek mojí touhy poznávat nové. Praha byla takříkajíc východisko z nouze, protože v té době bylo velmi těžké dostat práci v zahraničí v oboru, který jsem vystudovala. Navíc jsem vysokou školu ukončila ve Francii. A jelikož jsem vystudovala marketing, společnost L’Oréal byla pro mě volbou číslo jedna. Začínala jsem jako Junior Product Manager dekorativní kosmetiky a byla to pro mě velká škola. Všichni ve firmě věděli, že se chci „pohnout“ dál do světa, ale nikdo (ani já sama) tehdy netušil, že to bude právě Norsko. Tam jsem vlastně skončila tak nějak nechtěně 🙂

Jak? 

Jako většina cizinců v Norsku, i pro mě byla důvodem láska. Bydlel tam v té době můj dlouholetý přítel Martin, se kterým jsme měli složitý vztah na dálku. Jako mladí ambiciózní lidé jsme se neuměli dohodnout kde a či vůbec spolu bydlet. On mi nakonec navrhnul, ať zkusím zažádat o přesun do Norska. Byla to taková poslední záchrana našeho vztahu. Abych byla upřímná, vůbec jsem nedoufala, že by přesun mohl vyjít, protože pracovat v marketingu bez znalosti místního jazyka mi nedávalo smysl. Každopádně se to podařilo a já jsem po roce a půl v Praze odcestovala do Osla, kde mě čekalo mínus dvacet stupňů pod nulou. Musím přiznat, že začátky pro mě byly velmi těžké!

bobo osobnost neva oslo

Už v Norsku se vám narodil syn Magnus a nedlouho poté Johann. Byli oni důvodem vzniku baby jewellery pro miminka?

Ano. Když měl Johann pět měsíců, byla jsem s ním a mojí mámou na výletě v Paříži. Tam jsem uviděla malé děvčátko… typickou Pařížanku, která byla krásně oblečená a měla na ruce náramek. Velmi mě tehdy zaujal a ještě v ten den jsem oběhala všechny šperkařské značky a nic neobjevila.

Kdy ses definitivně rozhodla zkusit štěstí ve šperkařském průmyslu? Upřímně mně osobně přijde strašně těžké začít v oboru, ve kterém člověk nemá žádné velké zkušenosti. 

Jak už jsem přiznala, tak vlastně ani sama nevím. Sama se dnes divím, že jsem do toho šla. Mám povahu, která musí mít všechno dokonale promyšlené a naplánované. Neva byla čistá intuice a s každým dalším krokem jsem cítila, že jdu správným směrem. Osudovým pro mě bylo setkání se slovenskou designérkou Mikinou Dimunovou. Právě s ní se mi to celé zhmotnilo a už nebylo možné udělat krok zpátky.

Proč jsi značku pojmenovala Neva?

Jméno Neva jsme vybrali pro naši dceru, ale máme nakonec dva syny. Napadlo mě to úplně spontánně. Najednou se mi při dlouhých bězích začala zjevovat celá filozofie značky…

Kdy ses definitivně rozhodla opustit svoje povolání a začít se naplno věnovat Nevě?

V momentě, kdy jsem podepsala spolupráci s Naked Heart Foundation – ten moment, kdy pochopíte, že ve vás věří i jiní!

Podporovali vás vaši kamarádi a přátelé?

Ano, velice! Moje rodina a kamarádi jsou všichni fanouškové Neva Oslo a já si toho opravdu vážím. Stále se směji, když se potkáme u stolu a úplně všichni mají na ruce náramky Neva. Je to výjimečně nádherný pocit!

Sama dobře vím, jak těžké (a samozřejmě drahé) je udělat hezké webové stránky. A to už vůbec nemluvím o tom, jak dlouho to trvá 🙂 Ty vaše jsou přesně jako vaše šperky – krásné, minimalistické a designové. Kdo stojí za jejich výrobou?

Na Nevě jsem nešetřila. Ze svých předešlých zkušeností vím, jaké budgety stojí za úspěšnými značkami a projekty. Věřím v pravidlo obklopit se těmi nejlepšími!

Co na své práci miluješ nejvíce?

Miluji volnost, protože jsem pánem svého času. Časté cestování, protože to je pro mě zdroj inspirace. Možnost vybrat si lidi, se kterými chceme spolupracovat a celkově ten pocit a zapálení spojené s vlastním podnikáním. Je to jako jízda na horské dráze – jednou je člověk dole a potom zase nahoře.

Jakou nejlepší radu jsi v podnikání dostala?

Nejlepší radu mi dala Natalie Massenet na NHF Fund Fair v Londýně. Měla jsem tu možnost se jí představit a ona mi pověděla: „Víte, jak se říká v letadle, že si nejdřív máte nasadit masku sami a pak až svému dítěti… Tak to stejné radím i vám! Chraňte se, protože momentálně jste pro svoji firmu ten nejcennější aspekt.“ Tehdy mě doslova přejel mráz po zádech.

Upřímně miluji tvoji reklamní kampaň s dcerou šéfredaktorky českého Elle, Isabelou. Jak tento nápad vznikl a kdo stojí za jeho realizací?

Práci Honzy Králíčka (Elle) jsem sledovala už na vysoké škole. Pamatuji si, jak jsme spolu poprvé telefonovali… já v Oslu a on v taxíku směrem na letiště. Povídali jsme si o Neva Oslo a naše představy o celém projektu byly hodně podobné. To on navrhl obsadit malou Isu. Byla to úžasná spolupráce a já mu dodnes vděčím opravdu za hodně!

Neva Oslo oslavila roční narozeniny. Jak se značce dnes daří?

Neva oslavila svoje první narozeniny v květnu a musím se přiznat, že jsem to ani moc neoslavila 🙂 Máme tolik práce, že nevím, kde mi hlava stojí… což vlastně v překladu znamená, že se nám daří dobře. Stále tomu nemůžu uvěřit a všechno beru s velkou dávkou pokory. Na druhou stranu za Neva Oslo stojí spousta práce a možnost vidět, jak značka roste, považuji za velké privilegium.

bobo osobnost neva oslo

 

Plánuješ dnes „písmenkové náramky“ rozšířit i o další kusy? Třeba ozdobené drahými kameny?

Ano, máme naše plány. Druhá kolekce je už na světě. Máme finální produkt, ale víc nemůžu prozradit 🙂

Napadne tě nějaký moment, kdy ti klientka napsala, že se díky Neva Oslo cítila výjimečně?

Budete se mi smát, ale stále si sama sebe dobírám, že jsem takový psycholog 🙂 A hrozně mě to baví! Nikdy jsem nečekala, že lidé budou, co se týká Nevy, tak osobní a otevření. Souvisí to s tím, že šperky jsou především pro děti a jejich maminky. Co může být na světě osobnější než právě dítě. Dojímá a posouvá mě stále kupředu, když čtu příběhy od lidí a jejich dětí. Jsou veselé, ale stává se, že i smutné. Jsou o ženách, které nemohou mít dítě, které mají děti nemocné nebo adoptované. Mohu říct, že je to aspekt mé práce, se kterým jsem vůbec nepočítala a velmi mě těší. Samozřejmě s tím, že značka roste a já už nemám každodenní kontakt se zákazníky, se s takovými reakcemi setkávám méně, ale když se tak stane, vždycky mě zahřejí u srdce.

Prozraď mi něco více o spolupráci Neva Oslo a nadací Naked Heart Foundation a topmodelkou Natalií Vodianovou.

Spolupráce s NHF je něco, na co jsme opravdu hrdí. Byl to můj muž, který mě vyprovokoval, abych zahrnula do produktu i aspekt charity. Já jsem byla ze začátku velmi proti, protože jsem tvrdila, že nechci dělat charitu, ale budovat svoji vlastní značku. Ale Martin mi přece jen zasadil, jak se říká, červíka do hlavy. Natalii Vodianovou a její životní cestu sledujeme snad už od vysoké školy, možná právě proto, že jsme obě vyrůstaly s postiženým dítětem (celé dětství jsem strávila s mým bratrancem, který má Downův syndrom a zažila jsem s ním radosti i strasti, které s touto nemocí souvisí). Naše spolupráce se jmenuje #NevaRedKnot a protože tvrdíme, že má mluvit sama za sebe, já víc neprozradím. Člověk se dozví, jak to celé funguje, ve chvíli, kdy mu dorazí jeho Neva náramek.

Nosíš sama ráda šperky?

Ano, šperky miluji. Hlavně ty na každodenní nošení. Za každým z mých šperků je samostatný příběh, vzpomínka. V tom jsou pro mě šperky výjimečné a osobní.

Kdy tebe naposledy někdo obdaroval šperkem?

Dlouho jsem toužila po čemkoliv z kolekce Berbere od značky Repossi. Prstýnek jsem si nakonec koupila při poslední návštěvě Paříže a nese svůj osobitý příběh, jakýsi příslib. Minulý rok jsem ztratila svůj Cartier Trinity prsten, který jsem nosila na malíčku a to mě hodně bolelo.

A to nejdůležitější na závěr – kde si můžu náramek Neva Oslo zakoupit?

Určitě na webových stránkách – www.nevaoslo.com. Nejedná se o klasický webshop, protože se zákazníky komunikujeme prostřednictvím emailu a pomáháme s výběrem. Na náramek se čeká přibližně měsíc. Věřím, že na všechno dobré se v životě chvilku čeká 🙂 A tímto způsobem jsme alespoň takto na začátku budovaní značky měli možnost s našimi zákazníky hovořit a získat od nich drahocennou zpětnou vazbu.

Moc děkuji za rozhovor, Zuza!

Lucie

 

bobo osobnost neva oslo

bobo osobnost neva oslo

bobo osobnost neva oslo

bobo osobnost neva oslo

bobo osobnost neva oslo

 

bobo osobnost neva oslo

LUCIE
JANOTOVÁ

zakladatelka Bobovibe
Zdroje: archiv

Vydáno: 31.8.2016 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:


 Wishlist