By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

BoBo osobnost, Martin Tyl: „Není špatný účes, jen špatný úhel pohledu!“

Lucie vám přináší rozhovor z jednou z nejvýraznějších postav české kadeřnické scény. Seznamte se s Martym...

bobo osobnost martin tyl

 

Potkali jsme se před asi sto lety na natáčení pro Českou televizi. Já tehdy ještě nosila ofinu a on měl dlouhé vlasy. První focení jsme spolu absolvovali o pár let později. Tehdy “Marty” Martin Tyl přišel, „pohrál si s vlasy“ a odešel. A my nestačili ani mrknout, jaký to byl koncert. Od té doby po něm toužím na každém focení. Můžu si být totiž naprosto jistá, že se o vlasy absolutně nemusím starat. Přesně ví, co které modelce nebo celebritě sluší a co mít na hlavně naopak rozhodně nemůže. Před jedním z posledních focení do čtyř hodin ráno barvil paruku, aby měla stejný odstín jako modelka. Nikdy si nestěžuje. Vždycky se usmívá. A stříhá jako Bůh!

Před pár dny jsem se vrátila od tebe ze salonu New You a musím pochválit sama sebe a hlavně tebe: nikdy jsem nevypadala lépe 🙂 Ale to ti tvoje zákaznice určitě říkají často, že?

V tom je práce hairstylisty super – výsledek je hned vidět a když se klient cítí dobře, řekne to. Dobře odvedená práce je takový můj hnací motor!

Vždycky jsi toužil stát se kadeřníkem, nebo si tento svůj „talent od Boha“ objevil až v průběhu dospívání?

Vyrostl jsem u MTV a sledoval jsem v zahraničních časopisech fotky celebrit. Vlasy mě vlastně vždycky fascinovaly, vyučil jsem se tak trochu sám na sobě a svých pár kamarádkách. Bylo zábavné sledovat, jak moje kreace nosí na hlavě.

Když jsem u tebe minulý týden byla na stříhání, naprosto jsi mě odzbrojil, když jsi přesně poznal, co jsem si od rána dělala s vlasy. Aniž bych otevřela pusu, přesně jsi popsal to, jak jsem je málo vyfoukala, během cesty autem si pak udělala drdol a těsně před první schůzkou vlasy rozpustila, aby vypadaly „jakžtakž“. A nakonec i to, že občas, když mi dojde šampón, použiji ten manželův. Zcela nevhodně samozřejmě! Jak to proboha děláš? Je to nějaký šestý kadeřnický smysl? 

Standardně nejdřív naslouchám klientce, ale u tebe mám výhodu, sleduju tvůj účes dlouho. Snažím se vžít do vlasů, vnímat, co s nimi klient dělá. Jak často a kolik energie musí věnovat péči o ně. Pak všechno sečtu, přidám k tomu, co jsem se doposud naučil a snažím se posunout účes o kousek dál. U tebe je to s tvou přírodní hřívou kvalitních vlasů opravdu hračka.

Když někdo bude toužit po účesu přímo od tebe, jak dlouhá je čekají listina? 

Nemám čekací listinu. Jsem kreativní část našeho salonu a snažím se maximálně věnovat kadeřníkům, kteří u nás pracují. Předávám jim všechny své zkušenosti, navzájem se inspirujeme. Máme skvělý tým. Do jejich rukou se můžete s klidem odevzdat a naplánovat právě váš směr účesu. A třeba se v salonu potkáme, někdy se u jedné klientky seběhneme i tři kadeřníci a polemizujeme nad nejlepší cestou k dokonalému výsledku.

Přišla za tebou někdy klientka s takovým požadavkem na účes, že jsi ho odmítl provést?

Vždycky se snažím najít nějakou společnou cestu. Není špatný účes, jen špatný úhel pohledu. Naopak někdy je to super inspirace.

Jaký zákazník je vlastně postrachem kadeřníků?

Ten, co nespolupracuje. Ono to totiž vždycky nejde wash and go 🙂 Jestli chcete třeba krásné vlasy, tak pro to musíte taky něco udělat. Někdo víc, někdo méně.

Co na své práci máš rád?

Jsem vodnář, miluju kolem sebe lidi a to mi rozhodně tahle práce přináší.

Co naopak rád nemáš?

Špatnou náladu na jobu nebo v salonu, když se lidi mezi sebou nemaj rádi. Je to zbytečný.

Kdo je tvůj první fanoušek?

Babička. Je jí přes 80 let a lajkuje mi fotky na facebooku 🙂

Kdo zase největší kritik?

Toky a Hristina (Ivana Tokarská a Hristina Georgievska pozn.Lucie ). Holky jsou nejlepší make-up artisty u nás a mimo jiné dělají i super vlasy. Baví mě jejich názor, nebojí se mi ho říct a toho si vážím.

bobo osobnost martin tyl

Kdy tě napadlo otevřít si svůj vlastní salon?

Hledali jsme společně s parťákem Tiborem místo, kde bychom si udělali pár klientů a nejdřív jsme si pronajali malinkatou místnost. Pak se k nám přidala Lenka, Sandra a bylo třeba se přesunout. Čtvrtým rokem máme salon New You a tým stále roste.

Často spolu pracujeme na focení. Zrovna zítra nás čeká jedno hodně důležité, na které připravuješ krátkou paruku. Máš tyhle experimenty rád?

MILUJU TO! Je to výzva! Věnuješ tomu nějakou přípravu a modlíš se, aby to klaplo, protože nikdy do poslední chvíle nevíš, jestli paruka bude fungovat. Není prostor to předem zkoušet. Trochů vzrůšo, odměnou je, když to všechno klapne.

Mnoho lidí si myslí, že práce pro časopisy je „dream job“. Co tebe na ní baví nejvíc, co je naopak opravdu dřina? 

Je to práce snů, jsem moc šťastný, že spolupracuji s těmi nejlepšími. Každý den trochu jiná parta, jiné místo. To je na jednu stranu bezva, nezevšední to, ale na stranu druhou je to náročné, protože se musíš stále adaptovat.

I když přijdeš na plac ve čtyři hodiny ráno, záříš štěstím. Prozradíš mi tvoje tajemství permanentního štěstí?

Žiju svůj sen, jsem fakt šťastný. Je to na tobě jakou máš náladu, na co se budu mučit špatným naladěním. Když tě něco štve, tak to prostě změň. Ale ani moje štěstí není permanentní 🙂 Když jsem unavený nebo hladový, umím být morous.

A teď k praktickým radám: prozraď mi, jak mít nádherné vlasy? 

Strava a životní styl je základ pro každý kousek našeho těla, včetně vlasů. Naučte se se svým účesem pracovat, starat se o něj tak, aby se vlasy zbytečně nepoškozovaly a dostávaly adekvátní péči také zvenku. Váš kadeřník by měl být vaším průvodcem k nádherným vlasům, hledejte toho, se kterým si budete rozumět a jehož práce se vám líbí.

Jaká je nejčastější chyba v péči o vlasy, které se dopouštějí tvoje klientky (nebo ženy všeobecně)? 

Je to už pár let, co se staly žehličky na vlasy hitem a v tuhle chvíli ji má doma téměř každá žena. Bohužel i ta, co ji vůbec nepotřebuje. Takže si vlasy jen vysuší a pak se snaží rozpálenou žehličkou účes vyhladit. Znám ženy, které se žehlí i několikrát za den!!!!! Daleko šetrnější je vlasy vyfoukat přes plochý kartáč (ideálně s dvěma vrstvami štětin). A když už přece jen musíte vlasy žehlit, tak používejte heat protection.

Jaká je tvoje oblíbená značka vlasové kosmetiky?

V salonu používáme barvy a péči Wella Professional a naší srdcovou záležitostí je péče ale hlavně styling Sebastian Professional. Neustále testujeme s týmem nové produkty. Na práci v terénu mám selekci toho nejlepšího stylingu.

Kdo vlastně stříhá tebe?

Já jsem hroznej klient, pořád do toho kecám a popoháním, neumím moc sedět. Stříhá mě převážně kolegyně Lenka.

Kde nejraději relaxuješ?

V náručí svého partnera. Nejlépe někde v lese 🙂

Co jsi ještě o sobě nikdy nikomu neprozradil?

Nemám moc tajemství, jsem hodně otevřený a přímý člověk.

Co tě dělá doopravdy šťastným? 

Rozhodně štěstí druhých, hlavně mého blízkého okolí.

Moc děkuji za rozhovor!

Lucie

 

bobo osobnost martin tyl

 

 

LUCIE
JANOTOVÁ

zakladatelka Bobovibe
Zdroje: instagram

Vydáno: 30.6.2016 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:

  • Vánoce jsou ideální příležitostí obdarovat své nejbližší luxusní kosmetikou. Exkluzivní niche parfémy, jedinečné potravinové doplňky a špičkové interiérové vůně renomovaných světových značek jsou tím, po čem nejen ženy touží, ale samy si je málokdy dopřejí. Mimořádně atraktivní tipy na vánoční[číst více]
  • Donedávna bylo krásné počasí a stačil jeden víkend a je tu sychravo. Článek o nových podzimních botách tak už najednou není mimo mísu; bohudík, připravila jsem ho totiž s předstihem : ) Při práci v časopisech snadno podlehnete zcela jiné časové ose. Já[číst více]
  • Klasická francouzská čtvrť Na Kampě. To je festival francouzských trhů ve dnech 10. – 14. července. Na své si přijdou milovníci výtečného jídla, hudby i pravé francouzské atmosféry. Můžete se těšit na vybrané lahůdky, výtečná vína, skvělý hudební program a taky řadu novinek.[číst více]

 Wishlist