By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

Bobo film: perla mezi kinematografií

Biografie, jak ji neznáte.

Nikdy neodvracej zrak recenze filmu

Na motivy života asi nejslavnějšího žijícího malíře Německa Gerharda Richtera je natočen film Nikdy neodvracej zrak, v originále též uváděn jako Dílo bez autora.

d8f9d9d7-5455-11e9-8d9d-000c29a578f8

Už název napovídá mnoho z pojetí filmu – malý Kurt jako malý tíhne k umění, ke kterému ho mimo jiné vede jeho originální teta, kterou fašistický systém pošle do sanatoria pro choromyslné a později zavraždí jako do systému nezapadající (o skutečné předloze napovídá i náhrobek, který je možný i najít na netu, kde je uveden i datum zavraždění). Právě krásná teta malému Kurtovi klade na srdce, že co je skutečné, je krásné. A i od ošklivého nebo děsivého nikdy nesmí odvracet zrak.

images (1)

 

Kurt vyrůstá, přes podřadné práce a svůj ohromný talent se dostává na univerzitu, ze které později vyjde jako slavný malíř – východoněmeckého státu. Zde si po boku své ženy stále více uvědomuje svoje limity, zanechává prosperující kariéru a emigruje na západ. Zde nejenže začíná pěkně ztěžka od nuly, ale na nové univerzitě, kde je moderní abstrakce, dlouho nemůže najít svůj styl. Až jednou pochopí, že aby ho a sám sebe našel, musí vycházet ze skutečných zážitků a atmosféry celé země. A tak namaluje svoji tetu, která ho drží v náručí. Protože, jak je řečeno ve filmu, kdo pochopí sebe, pochopí i Boha. Obraz je však pouze momentka zachycená na fotografii, bezejmenní lidé ve vteřině svého života, tak, jak ho žili a mohli, takže jde vlastně o takové „dílo bez autora.“ Precizní tahy jsou navíc nakonec rozmazány – někam do neznáma. A přesně tak svoji práci dále prezentuje.

www_media_movie-images_3483_image_5c7d83c5d9757_1080x577

Kdo miluje oduševnělé filmy, které se vám dostanou pod kůži, musí Nikdy neodvracej zrak shlédnout. Dalším bonusem je skvělý ústřední herec a úchvatná hudba. Co se autorství týče – film natočil režisér, který je autorem filmu Životy těch druhých, za který dostal Oskara. Ke Nikdy neodvracej zrak napsal i scénář.images

 

images (2)

f4efc32e-5aab-11e9-8d9d-000c29a578f8

 

 

OLGA
JASANOVSKÁ

editorka
Zdroje:

Vydáno: 15.10.2019 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:


 Wishlist