By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

BIO šílenství! Žijeme v době eko nonsense

Co skutečně je a není ekologické a jak to může být i bio? BoBo názor v podání naší sloupkařky Olgy.

eko nonsence

Namazala jste právě zadek svému dítěti nebio kosmetikou a cítíte se provinile? Zakoupila jste v řetězci kus vyrobený v Thajsku a bojíte se ho vytáhnout před kamarádkou, která bojuje proti výrobě ve třetím světě? Kouká na vás druhá maminka vyčítavě, protože vejce ve vaší lednici nejsou bio? Vítejte v bio šílenství.

Líbí se mi, jak jsou Češi úžasně podezíravý národ. Přesto v kauze osvíceného konzumu, kterým eko a bio je, jsou zvláště nekritičtí. Co skutečně je a není ekologické a jak to může být i bio?

Podle organizace Greenpeace máme usilovat o konzumaci potravin z místních zdrojů. Na tom se shodují i moudří lékaři, kteří si uvědomují nastavení našich těl podle prostředí, ve kterém generace žijeme. Tak se například máme vyhýbat dováženému exotickému ovoci, ze kterého jednak nezískáme tolik vitamínů, jednak je dováženo letecky, a to i přes odpor bio producentů, že letecká doprava zboží představuje minimum zátěže, pozitivem není. Tím se vyloučí část bio produktů, které nejsou lokální a proto ani ekologické. (Přesto, pokud exotiku milujeme, dovolme si výjimku.)

Fairtrade produkty jsou skvělé, mají krásné logo a jsou in. Ale opravdu potřebuji podporovat manufakturu v Ghaně, když u Nymburka existuje firma, která se zabývá velmi podobnou produkcí a navíc jde o mé vlastní prostředí? Co totiž eko a správné je, je jakýsi návrat „domů“, kdy lidem opět začíná záležet na tom, kde a jak žijí. Navíc, surprise surprise, férový obchod, který oficiálně podporuje dělníky slušnými mzdami, podle ekonoma Kevina Capudera existuje proto, aby se v nadnárodním obchodě udržely vysoké ceny.

A jak je to s bio oblečením a kosmetikou, která se nás jako žen týká víc, než bionafta? Bio bavlna je trend, o tom není pochyb, stejně jako další materiály, jako například konopí. Sustainable produkty jsou fajn a mají zvuk, pokud si ale pořídíme patery šaty z bio bavlny za sezónu, mnohem ekologičtější je naše babička, která ani slovu ‚organický‘ nerozumí, a pořídila si jedny. Stejně tak nákupní taška z nebělené bavlny je EKO!!!, ale ještě ekologičtěji se zachováme, když si prostě necháme tu, kterou jsme používaly dosud. I přesto, že je to jen nákupní taška, za kterou by nás v hipsterském prostředí ukamenovali.

S bio kosmetikou je to stejné, jako s obyčejnou. Je nutné jí užívat rozumně. Existují i produkty nebio, které pleti prokazatelně svědčí, plácání bio produktů obsahující silice může způsobit stejné problémy, jako jiná kosmetika. Pokud budete hledat stále nové bio značky jako jedna má známá a staré produkty vyhazovat, možná budete bio, ale rozhodne ne eko. Miluji jeden paradox. Jedním z nejlepších produktů na pleť vůbec, včetně ekzematické, je vazelína. Ta je přitom ropným produktem, což je slogan mnoha bio značek: bez ropných produktů.

Bio je především trend (nebo nový směr, jak chcete) a byznys. Na to v naší honbě za dokonalostí nikdy nesmíme zapomínat. Nakoupení mrkve z farmy, která možná není ani bio, protože jí přeci jen hnojí, je skvělé. Pořizovat si stále nové věci, ať už do kuchyně nebo do šatníku a staré vyhazovat, je neekologické, jakkoli ekologický nový produkt si pořídíte. Pokud si naopak kupujete jen pečlivě vybrané, kvalitnější produkty, je naděje, že jsou vyrobeny šetrnějším způsobem a je pak úplně jedno, jestli zrovna nejsou bio nebo eko.

Tam, kde je skutečně důležité, aby se konzumenti spojili, média mlčí. Jde o zachování oceánů. Většina ryb, jejichž exotické názvy tak výborně znějí v drahých restauracích, je přelovena a jen několik druhů, jejichž populace se podařilo obnovit, je doporučeno ke konzumaci. Seznam včetně běžných míst lovu vydává organizace Greenpeace pravidelně. Módního na tom není zhola nic, vtipného taky ne. A protože jde znovu o byznys, není v zájmu společností tuto informaci rozšiřovat. Proto je zrovna tento směr eko běžnému občanovi utajen.

Pediatr Petr Lukeš má zajímavý zájem – studuje dlouhověké lidi a snaží se zjistit, co mají tito zdraví a vyrovnaní lidé společného. Je to střídmost a zdravý rozum. Já ráda sleduji babičku od nás naproti přes dvůr. Ráno vstane, vyvětrá peřiny, pak si jde uvařit ve své roztomilé kuchyňce a čte si noviny. Nezvoní jí mobily, nenakupuje přes internet, nesleduje domácí kino, jen je. Tak bio eko organická, jak je to jen možné…

 

OLGA
JASANOVSKÁ

editorka
Zdroje: archiv

Vydáno: 20.3.2016 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:


 Wishlist