By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

Beauty for myself, sea for our children

Updatujte se v novinkách moudrého spotřebitele, budete in!

Snímek obrazovky 2018-02-26 v 9.25.47

 

 

A protože největším problémem, zdá se, současné spotřeby západní společnosti je plast, přinášíme vám novinky, které by vám nemusely ujít.

V lednu Evropská unie vydala progresivní Evropskou plastovou strategii (http://ec.europa.eu/environment/circular-economy/pdf/plastics-strategy.pdf). Dokument vytvořila Evropská komise a konkrétní změny teprve chystá. Záležet budou na státech i lidech, kteří mají moc politiky k akci přimět. V prosinci minulého roku už se to podařilo: ministerstvo prostředí obdrželo petici podepsanou 45 tisíci lidmi s požadavkem, aby se při vyjednávání nových pravidel EU aktivně stavěl proti plastům na jedno použití a za principy cirkulární ekonomiky. A výsledné hlasování pak ukázalo pozitivní směr, kterým se chtějí evropské státy vydat. Hurá.

 

Snímek obrazovky 2018-02-26 v 9.28.28

 

 

Otravná a omílaná fakta

Plasty jsou úplně všude. Jak už jsme psali, ročně jich skončí v oceánech až 12 milionů tun a dostávají se zpět do potravního řetězce. Tato otravná a omílaná fakta se nás tedy přímo dotýkají. O to víc, že Evropa je, bohužel, po Číně druhým největším producentem plastu na světě. Vyrobí se ho tu ročně 25,8 milionů tun, do oceánu ho přijde asi 150-500 000 tun. A do životního prostředí se uvolní dál asi 75-300 000 mikroplastů. Velkým problémem nadále zůstává plast na jedno použití, nově i kosmetika.

Peru špatně. Fakt?

Je důležité zkusit se vyhnout take away jednorázovým plastům a když tak je recyklovat. To samé platí o plastových lahvích. Nakupovat neplastové můžete i dětské hračky a vlhčené ubrousky bez polyesteru. Mikroplasty se uvolní dokonce i z umělého oblečení, když ho perete na vysoké otáčky. Mikrotenové pytlíčky a tašky už spotřebitelé, alespoň dle mého empirického výzkumu, využívají méně. Recyklovat masy a masy plastu totiž, bohužel, nestačí. Kdyby ano, měli bychom jedničku, jsme v tom dobří.

Mini a mikro

A co kosmetika a nyní nové téma mikroplastů? Vznikají jednak rozkladem plastů a v moři páchají obrovské škody. Například Evropou jsou ohrožena zranitelná moře, jak uvádí dokument EU, jako Středozemní nebo Karibské, a jednak přímým přidáváním do kosmetických produktů. Tím, že vstupují do našeho životního prostředí, byly už objeveny nejen ve vzduchu a pitné vodě, ale třeba taky v soli nebo medu. Podle zprávy záměrně přidávané mikroplasty nepředstavují obrovskou část plastu v oceánu, ale na druhou stranu je snazší se jim vyvarovat. Proto už některé státy připravují potřebnou legislativu, například ve Velké Británii je přidávání plastů do kosmetiky už nově postavené mimo zákon.

Pokud se na obalu vyskytují následující složky, jde o mikroplasty: polyethylen (polyethylene – PE), polypropylen (polypropylene – PP), polyethylentereftalát (polyethylene terephthalate – PET), polymethylmethakrylát (polymethyl methacrylate – PMMA), polytetrafluorethylen (polytetrafluoroethylene – PTFE) nebo nylon. Existuje dokonce i aplikace, která dle čárového kódu zjistí, zda držíte v obchodě právě v ruce výrobek s mikroplastem, či nikoliv.

 

Snímek obrazovky 2018-02-26 v 9.28.57

 

 

OLGA
JASANOVSKÁ

editorka
Zdroje: pinterest, europa.eu

Vydáno: 26.2.2018 | Všechny články autora



Může se vám také líbit:


 



Wishlist