By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

8 superpotravin pro váš lepší spánek

Zapomeňte na prášky na spaní a vyřešte svůj problém s nespavostí zdravějším způsobem. BoBo Vibe ví, jak na to!

uvodni

 

Zacvičili jste si regenerační jógovou sestavu, uvařili heřmánek, naklepali polštáře a přesto stále nemůžete usnout? Kvalitu vašeho spánku ovlivňuje řada faktorů. Stres spolu s náročnou pracovní dobou a rodičovskými povinnostmi vám určitě příliš nepřidávají. Místo počítání oveček raději vsaďte na změnu jídelníčku a zařazení potravin, které přirozeným způsobem vaše tělo i mysl uklidní. BoBo Vibe vám přináší nové superpotraviny, které stačí zařadit do svého menu!

spanek superpotraviny

Mandle mají vysoký obsah draslíku a vitamínu B, které pomáhají naší nervové soustavě takzvaně „vypnout“. Navíc obsahují i rostlinné steroly, které brání vstřebávání cholesterolu ze zažívacího ústrojí. Dostatečný příjem těchto fytosterolů ve stravě dokáže snížit krevní cholesterol až o 10%. Vyzkoušejte denně hrst mandlí (tedy asi 30 gramů) jako svačinu nebo je klidně chroupejte během večerní televize.

cara

spanek superpotraviny

Přestože dodávají tělu energii (z 90% je tvoří sacharidy), obsahují tryptofan, tedy aminokyselinu přeměňující se v těle na serotonin, který je znám díky svým relaxačním a náladu zlepšujícím účinkům. V zásadě se tedy jedná o jednu z nejoblíbenějších ingrediencí na nespavost. Před spaním ho proto vyzkoušejte jako rozmixovaný shake s mlékem a medem, který vás ukolébá k spravedlivému spánku.

cara

spanek superpotraviny

Rýže má cenu zlata. Obsahuje veškeré nezbytné aminokyseliny, uhlovodany a minerály. Na rozdíl od jiných obilovin však neobsahuje lepek, který může vyvolávat silné alergické reakce. Hnědá je navíc bohatší na zdravou vlákninu, vitamíny a minerální látky. Díky tomu posiluje srdeční činnost a krevní oběh a příznivě ovlivňuje nervovou soustavu. Jejím bonusem je i to, že urychluje hubnutí a minerální látky pomáhají odvodňovat organismus.

cara

spanek superpotraviny

Obsahují melatonin, hormon důležitý pro zdravé spaní. Ten napomáhá regulovat cykly spánku a bdění a zejména u lidí, kteří mají narušené vnitřní biologické hodiny (například pracují na směny), mají blahodárné účinky. Před spaním si nalijte skleničku třešňového džusu (vsaďte na ten s vysokým obsahem těchto plodů) nebo si na talířek dejte třeba třešně sušené. Efekt budou mít oba stejný – dlouhý a zdravý spánek!

cara

spanek superpotraviny

Tato lahodná luštěnina obsahuje hodně vitaminu B6, který je nezbytný k produkci melatoninu. Tento známý spánkový hormon usnadňuje usínání a kromě toho funguje i jako přirozený uvolňovač svalů, čímž vám pomůže relaxovat a připravit vás na lepší spánek. Dejte si před spaním plátek celozrnného chleba s humusem (pomazánka z cizrny) a budete spát jako nemluvně.

cara

spanek superpotraviny

Jednou z hlavních příčin nespavosti je právě nedostatek hořčíku a kapusta je jeho velkou zásobárnou. O důvod víc přidat ji jako přílohu na svůj talíř s večeří. Kromě toho je kapusta nabitá minerály a skvěle chutná. Vyzkoušejte ji třeba s lahodném smoothie s jablkem. Stačí rozmixovat jeden banán, menší jablko, dva listy kapusty a 200 g kokosového nebo ořechového mléka. Ochutíte špetkou soli nebo oblíbeným kořením.

cara

spanek superpotraviny

V ovesných vločkách se obrazně skrývá spousta hodin lahodného spánku. Obsahují totiž melatonin, který navozuje pocit pohody a uvolnění. Kromě toho také příjemně a zdravě zaplní žaludek. Nastartuje s nimi svoje ráno nebo si je udělejte před spaním. Díky obsahu draslíku, fosforu, vápníku a hořčíku vás spolehlivě ukolébají k blahodárnému spánku.

cara

spanek superpotraviny

Tyto ořechy obsahují hodně tryptofanu, hořčíku a melatoninu, kterému se přezdívá výkonné spánkové trio. Odborníci říkají, že je nejlepší sníst hrst ořechů těsně před spaním a tím stimulovat tělo. Navíc jejich pravidelná konzumace přináší nižší riziko ischemické choroby srdeční, cukrovky, rakoviny a dalších chronických onemocnění. Také podporují pocit sytosti a zabraňují přejídání.

 

 

LUCIE
JANOTOVÁ

zakladatelka Bobovibe
Zdroje: archiv

Vydáno: 16.6.2016 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:


 Wishlist