By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

8.6. Víte, co dnes můžeme slavit?

Světový den oceánů. Slavme, slavme si tu ostudu.

Milujeme kosmetiku a líčení. Milují ji ženy na celém světě. Dokonce i při osvobození jistého koncentračního tábora, si ženy jako jednu z prvních věcí prý řekly o make up. Ale i plastové krabičky výrobků, kterých je opravdu nepočítaně, jsou vyrobené z plastu a kolik se nám z nich válí několik let v zapomenutých mističkách?

27441184472_9dc119c0b5_n

Zamoření oceánů začíná, konečně, být opravdu palčivým problémem. Dokonce i běžná média, a tedy ne jen pouze ta specializovaná, přinášejí zprávy o velrybách či ptácích, kteří uhynuli, protože měli plné útroby tašek. Dovede si představit 50 kg plastu, když taburet, který mám doma, naplněný plastovými taškami, neváží ani dvě kila? Brčka se prý zapichují delfínům do dýchacího otvoru. Stejně jsem je na party syna použila a musela vyhodit do komunálního odpadu, protože nebylo zbytí, i když bych je za normálních okolností asi vezla do kontejneru na recyklaci. Jenže ono to nestačí. Recyklovat – ano, používat krámy – ne. Teď se snažím recyklovat i pytlík od masa, jen nezapomínám na to, odpad brzy vynést. Plíny používám na jedno použití a tedy opět s umělou hmotou. Nemám ale čas ty obyčejné prát, prostě nemám. Odstěhovala bych se do domku v přírodě, ale na ten nemám taky. Chtěla bych se snažit, ale možnosti jsou omezené.

 

A tak se tady na bobo snažíme o jakous takous osvětu, a myslím, že i světoví enviromentalisti se shodují na tom, že snížení spotřeby je geniálním tahem, protože žádný jiný není příliš reálný. Vody si naplňujte. Kupujte si krásnou kosmetiku, protože vás to baví, ale dopotřebovávejte ji a zbytek recyklujte. Chcete si koupit aluminiové obaly od trendových firem, ve kterých jen střídáte náplně? Udělejte to. Ale pokud vedle toho používáte x dalších produktů a aluminium se časem bude někde válet, pouze jste podlehli trendu a pro ekologii neudělali nic, naopak. Na nákup choďte klidně s igelitkou, nemusí to být taška z nebělené bavlny, ale používejte pořád tu samou. Vařte si, choďte, nevyměňujte elektroniku každý rok a hračky posílejte dál (je neuvěřitelné, že ‚hnusné‘ plastové hračky u dětí hrozně frčí). A najděte svůj styl. Nejen v oblečení, čímž snížíte spotřebu, ale i životní.

OceansPollutionStillweb_432_1

 

Jedno mi ale nejde do hlavy. Když byl objeven plast, muselo se vědět, že je nerozložitelný. Je dlouho známo, jak dlouho se v přírodě rozkládá sklo nebo plechovka a není to právě krátká doba, ale rozloží se. Plast ale ne. Za padesát let jsme s ním zamořili planetu – mysli si lidé, že když se potopí, zmizí? A hle, nyní plast navštěvuje už i Mariánský příkop. Asi by to mohl být úspěch lidstva, kdyby to nebyl takový průšvih.

 

Šťastný den světových oceánů..

OLGA
JASANOVSKÁ

editorka
Zdroje:

Vydáno: 8.6.2018 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:


 Wishlist