By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

6 tipů, jak si zachovat zdravý rozum a přežít karanténu

Končíme desátý den doma a je na čase trošku si v tom udělat pořádek.

 

Když se v důsledku šíření koronaviru zakazuje cestování, shromažďování a částečně i vycházení, je těžké zachovat si pozitivní myšlení. Nicméně i na této složité situaci je možné najít si výhody a naučit se díky ní novému přístupu k životu.

Právě teď máme dost času na to, abychom se podívali na způsob, jakým žijeme, a třeba zkusit něco zlepšit či změnit, a to jak v osobním, tak pracovním životě. Některá odvětví přicházejí o byznys, a tak je třeba se na věci podívat z nových úhlů a nabízet nové služby.

Zkrátka pokuste se karanténu využít ve svůj prospěch, samozřejmě aniž byste porušili veškerá nutná nařízení. Máme pár nápadů, jak to udělat.

1) Konec odkládání

Vzpomeňte si, co všechno jste dlouho odkládali: Knihu, co vám donesl Ježíšek už předloni, filmy, na které nebyl čas, seriály na Netflixu, o nichž všichni mluví, jen vy jste je ještě neviděli. Možná jste chtěli také začít vařit, nebo vyzkoušet náročný recept. Určitě jste také hodně slyšeli o podcastech, které teď všichni natáčí, ale ještě jste žádný neslyšeli? Právě teď, když se po práci nesmíme scházet, je skvělý čas právě na tyto aktivity.

BOBO recept:

 

 

Oříšková tyčinka s výběrem ze sušeného ovoce máčená v čokoládě

Sušené meruňky, rozinky, goji či snad třešně nebo sladkokyselé moruše? Sušené ovoce dle vaší chuti spolu s výběrem oříšků přelité jemnou čokoládou. Tyčinka, která vám nedá spát.

Nakrájejte sušené ovoce a nasekejte oříšky. Z datlí, ananasu a vody umixujte pyré. Promíchejte pyré s kousky ovoce a oříšků. Základ pro tyčinky je hotov. Vytvarujte z těsta tyčinky a dejte je přes noc do sušičky. Rozehřejte kakaové máslo ve vodní lázni. Promíchejte s agáve sirupem a kakaem, dokud nevznikne jemná čokoláda, kterou jemně polévejte tyčinky. Nechte zatuhnout. Pro zpestření můžete též povrch tyčinek před zaschnutím ozdobit sušeným ovocem.  

Ingredience

30 g sušené ovoce 

150 g mixu vašich oblíbených oříšků 

50 g datlí Produkt Lifefood 

100 g kakaového másla Produkt Lifefood 

3 vrchovaté lžíce kakaa Produkt Lifefood 

3 lžíce sirupu z agáve Produkt Lifefood 

10 g sušeného ananasu Produkt Lifefood 

trochu vody 

2) Začátek vzdělávání

Jakmile máme více volného času, je dobré věnovat ho také sami sobě. Řeč přitom není jen o pleťových maskách a pedikúře, ale také o možnosti naučit se něco nového. Můžete se podle YouTube naučit háčkovat, zlepšit se v józe, začít se učit nový cizí jazyk, ale i zmíněné podcasty mohou posloužit místo odborných knih, díky nimž se zdokonalíte ve své profesi. Občas filmy proložte vzdělávacím dokumentem.

3) Rodina především

Věnujte se těm, které máte nejraději. Zahrajte si s dětmi hru, zavolejte přátelům, ujistěte se, že vašim prarodičům nic neschází. Dojděte jim nakoupit, a řekněte jim o speciální Národní lince 1212, kterou provozuje vláda ČR ve spolupráci s aplikací Záchranka a také cestovní agenturou Invia, jež jí propůjčila zaměstnance svého vlastního call centra. Ti díky školení a podrobným manuálům poradí s každým dotazem týkajícím se koronavirové situace.

4) Udržujte vztah

Ten nejbližší člověk bývá velmi často tím, na koho nejvíce zapomínáme. Teď máte před sebou spoustu volných večerů, které můžete věnovat partnerovi. Uvařte si něco dobrého, anebo si jídlo objednejte – donáškové služby stále fungují, pusťte si hezký film a na společný večer se připravte nákupem hezkého spodního prádla, čímž uděláte radost sobě i jemu. E-shopy jsou narozdíl od kamenných prodejen stále v provozu.

5) Únik do přírody

Jít na krátkou procházku je povoleno a zaručeně vám to vyčistí hlavu. Když navíc vyrazíte někam za město do lesa, kde se moc lidí nevyskytuje ani v obvyklou dobu, natož teď, může procházka klidně být i delší. Ovšem lepší než hromadná doprava je auto. Nevlastníte ho? Využijte službu sdílení aut Anytime – její auto si odemknete jednoduše pomocí aplikace, a tak nemusíte být s nikým dalším v kontaktu. Anytime jezdí hybridními Toyotami Yaris, které mají díky částečné jízdě na elektřinu velmi nízké emise, nemusíte tak mít ani výčitky kvůli uhlíkové stopě. Vzhledem k nízké spotřebě vás navíc výlet bude stát pár korun.

Zájemce o využití služby stáhne bezplatnou aplikaci z Apple Store nebo Google Play a provede on-line registraci, která trvá do 15 minut. Cesty pak může podnikat po celé ČR a auto nakonec nechá kdekoli po Praze. Všechny vozy jsou vybavené automatickou převodovkou a parkovací kamerou. Ceny začínají od 1,99 Kč za minutu použití vozidla, km jsou zahrnuté v ceně.

6) Plánujte

V dlouhých chvílích si připravte seznam věcí, které budete chtít udělat, až se situace vrátí do normálu. Kam pojedete na první dovolenou? Jak změníte styl oblékání? Co změníte v práci? Co ve vztahu ke svým blízkým? Kde uspořádáte oslavu znovunabyté svobody? I snění vás na chvíli vytrhne z téhle zvláštní situace a dodá vám optimismus.

LUCIE
JANOTOVÁ

zakladatelka Bobovibe
Zdroje: archiv

Vydáno: 22.3.2020 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:


 Wishlist