By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

6 nutričních faktů, které by měly být jasné selským rozumem (ale nejsou)

Selský rozum je takový náš vykutálený starý přítel.

Nějak byste očekávali, že ho budete mít. Bohužel, v bláznivém světě výživy kolují všechny možné názory a mýty, které vymýšlejí tzv. „nadšenci z křesel“ a víkendoví nájezdníci. (představte si pod těmito pojmy, co chcete).

Pokud vás zajímají další tipy a rady, jak si udržet zdravý životní styl, nenechte si ujít exkluzivní přednášku s Gabrielou Peacock, která se bude konat 8. dubna 2019 v Praze. 

Zde se budeme snažit vyvrátit 6 výživových faktů (mýtů), které bychom měli být schopni rozpoznat, ale často tomu tak není.

  1. Maso ve střevech nehnije

 

maso2

 

Je naprostým nesmyslem, že by maso ve střevech hnilo. Lidské tělo je plně vybaveno z masa strávit a vstřebat všechny důležité živiny. Bílkovina je trávena v žaludku pomocí žaludečních šťáv, a trávení pokračuje v tenkém střevě pomocí silných trávicích enzymů.

Tuky, bílkoviny a další živiny pak skrz střevní stěnu procházejí dále do těla. Ve střevě tak už nezbyde nic, co by zde „hnilo“.

 

  1. Vejce jsou jedněmi z nejzdravějších potravin

 

vejce2

 

Vejce jsou nespravedlivě odsuzována, protože žloutek obsahuje hodně cholesterolu. Jenže, případové studie ukazují, že cholesterol obsažený ve vejcích u většiny lidí nezvyšuje hladinu cholesterolu v krvi. Nové studie prováděné na stovkách tisíc lidí zároveň ukazují, že vejce nemají žádný vliv na onemocnění srdce u jinak zdravých jedinců.

Pravdou je, že vejce jsou jedněmi z vůbec nejzdravějších a nejvýživnějších potravin. Téměř všechny živiny jsou navíc obsaženy ve žloutku, takže říkat lidem, aby ho nejedli, nebo aby nejedli vejce vůbec, je jedna z největších chyb.

 

  1. Věděli jste, že jste lidé jen z 10%?

 

Nakrmit střevní mikroby, to je zásadní. Věděli jste, že jste lidé jen z 10%? Bakterie ve střevech, známé jako střevní mikroflóra, ve skutečnosti převyšují lidské buňky v poměru 1 ku 10! V posledních letech studie ukázaly, že typy a počty těchto bakterií mohou mít naprosto zásadní vliv na lidské zdraví, tělesnou váhou počínaje a funkcí mozku konče. A stejně jako tělesné buňky, i tyto bakterie potřebují potravu, a rozpustná vláknina je jejich oblíbenou volbou.

Toto může být jeden z nejdůležitějších důvodů, proč do stravy zahrnout spoustu vlákniny, aby tyto malé důležité breberky byly spokojené.

 

  1. Cholesterol není nepřítel

 

To, čemu lidé většinou říkají „cholesterol“, není ve skutečnosti cholesterol. Když bývá rozdělován na tzv. „dobrý“ a „špatný“, mluví se vlastně o bílkovinách, které cholesterol transportují. LDL je zkratka anglického názvu low-density lipoprotein (lipoprotein s nízkou hustotou) a HDL je zase high-density lipoprotein, tedy lipoprotein s vysokou hustotou.

Pravdou je, že cholesterol není nepřítel. Hlavním determinantem rizika srdečních onemocnění je typ lipoprotein transportující cholesterol, ne cholesterol jako takový.

 

  1. Kalorie se počítají. Ale nemusíte je zas tak úplně počítat

 

kalorie

 

Obezita je případem přebytečné energie (kalorií), uložené ve formě nahromaděného tělesného tuku. To ale neznamená, že lidé musí vypočítávat a zaznamenávat všechno, co pozřou.

I když počítání kalorií pro mnoho lidí funguje, existuje řada věcí, které lidi mohou udělat pro úpravu váhy, aniž by kdy spočítali jedinou kalorii. Například přijímání více bílkovin vede k automatické redukci příjmu kalorií a zásadní ztrátě váhy. Aniž bychom omezovali kalorie.

 

  1. Tuk vás neučiní tučnými, a neudělají to ani sacharidy

 

tuky

 

Tuk byl často obviňován za vznik nadváhy, protože obsahuje více kalorií na gram než bílkoviny a sacharidy. Jenže, tohle nemá ve skutečnosti žádný praktický význam. Lidé, kteří přijímají stravu bohatou na tuky (ale nízkou na sacharidy), ve finále snědí méně kalorií než ti, kteří konzumují nízkotučnou stravu, ale bohatou na sacharidy.

Což naopak zase vedlo mnoho lidí k odsuzování sacharidů, jenže i to je chybou. Spousta populace jí stravu bohatou na sacharidy a stále zůstává zdravá.

Jako všechno ve vědě stravy, vše záleží na souvislostech. Tuky mohou vést k nadváze, sacharidy také. Vše záleží na ostatních potravinách, které konzumujete a na vašem celkovém životním stylu.

 

Zástupný symbol pro text (2)

 

 

GABRIELA
PEACOCK

nutriční specialistka
Zdroje:

Vydáno: 6.3.2019 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:

  • uvodni   Když jde o božského Karla, pak nechodíte na coctail, ale “koktejl” 🙂 Prezentace nové kolekce pro podzim a zimu 2018 oblíbené módní značky proběhla v rámci týdne módy Mercedes-Benz Prague Fashion Week. A akce se zúčastnily známé osobnosti ze[číst více]
  • lucie street style uvodni   Když jsme fotili tento víkendový look, uzavírala jsem 30 týden svého těhotenství a musím napsat (ať to zní jakkoliv děsně), že kalhoty s gumou v pase se staly mými nejlepšími spojenci 🙂 A to zvlášť o víkendu, kdy mě[číst více]
  • Snímek obrazovky 2017-12-23 v 20.11.39 Jméno Jana LeBlanc vám možná něco říká, možná jste ho někde zahlédly… Jana je totiž novinářka a její příspěvky znáte právě z těch časopisů, které máme rády. Momentálně je na volné noze, tedy spíš na mateřské dovolené s občasnou přestávkou u práce,[číst více]

 Wishlist